Ułatwienia dostępu

wiedźmin

 • Wiedźmin (tom 7): Ballada o dwóch wilkach

  wiedzmin 7 ballada o dwoch wilkach

  Wiedźmin. Ballada o dwóch wilkach,
  (The Witcher: The Ballad of Two Wolves);
  - tom 7;
  - autorzy: Miki Montllo, Bartosz Sztybor;
  - Egmont Polska, 2023;
  - kategoria: Wiedźmin, komiks.

  Gerald w towarzystwie Jaskra przybywa do miasteczka Grimmwald. Kiedyś to miasteczko było górnicze, ale po wyczerpaniu złóż i po wykupieniu wielu terenów przez lekko makabryczne siostry Schwinke staje się miejscowością turystyczną. Interes dobrze prosperuje, ale turystów może odstraszać wilkołak, który pojawił się w mieście. Kto go sprowadził? Kto ma interes z jego obecności? A przede wszystkim kto zapłaci za ubicie stwora? W sumie to najbardziej kluczowe pytanie dla Jaskra bo z kasą ostatnio krucho.

  Czytaj więcej

 • Wiedźmin. Wydanie kolekcjonerskie

  wiedzmin polch

  Wiedźmin. Wydanie kolekcjonerskie;
  - autorzy: Maciej Parowski, Bogusław Polch, Andrzej Sapkowski;
  - Prószyński i S-ka, 2015;
  - kategoria: komiks, literatura polska, Wiedźmin.

  I stało się - po latach podchodów zabrałem się w końcu za Wiedźmina Polcha. Biorąc album do ręki nie do końca wiedziałem czego się spodziewać. Moja wiedza z zakresu komiksu (zwłaszcza polskiego) nadal jest skromna, ale staram się ją powoli poszerzać.
  Wydanie, które posiadam w swojej kolekcji to zbiór sześciu opowiadań, które w większości znamy. Oczywiście mam na myśli tych, którzy czytali w latach młodości Sapkowskiego. Nie będę się skupiał na fabule, ale wspomnę tylko, że fajnie było sobie przypomnieć postać Gerald'a i jego przyjaciół. Ten album uświadomił mi też, że styl narracji opowieści komiksowych jest totalnie różny od narracji w prozie. Inne tempo, inny styl. To co w powieści jest niezbędne w komiksie może być wyrażone odpowiednim układem kadru.

  Czytaj więcej

 • Wiedźmin (tom 6): Wiedźmi lament

  wiedzmi lament

  Wiedźmin. Wiedźmi lament,
  (The Witcher: Witch's Lament);
  - tom 6;
  - autorzy: Vanesa R. Del Rey, Bartosz Sztybor;
  - Egmont Polska, 2022;
  - kategoria: Wiedźmin, komiks.

  Rozpoczyna się znakomicie. Wiedźmin jest świadkiem spalenia na stosie wiedźmy. Brutalne widowisko, do którego się przyczynił. Miał zlecenie na wiedźmę to ją dostarczył, ale z czasem Gerald zaczyna mieć wyrzuty sumienia. Czy na stosie była winna osoba? Czy to nie zbyt okrutna kara. Dalej fabuła idzie w kierunku nowego zlecenia, które jak się okazuje później, wiąże się ze sprawą wiedźmy. Z tym, że im dalej w las tym mniej spójności fabularnej.

  Czytaj więcej

 • Wiedźmin - sezon 2

  wiedzmin s 2

  Wiedźmin,
  (The Witcher), sezon 2,
  - Netflix - 2021
  - twórcy: Lauren Schmidt Hissrich;
  - wybrana obsada: Henry Cavill, Anya Chalotra, Freya Allan, Joey Batey, MyAnna Buring, Anna Shaffer, Adam Levy, Jodhi May, Eamon Farren, Mimi Ndiweni, Kim Bodnia;
  - kategoria: ekranizacja, kasowy, fantasy, przygodowy, Wiedźmin.

  Ileż to złego się naczytałem o tym sezonie. Że gdyby Sapkowski nie żył to przewracałby się w grobie. Że fatalna obsada, narracja, efekty specjalne. Z tym negatywnym nastawieniem przystąpiłem do seansu. I wiecie co? Nie jest źle.

  Sezon mi się podobał, ale mam swoje zastrzeżenia. Fabuła za bardzo się skupia na Yenn i Ciri, że za mało Geralda. Średnio mi się podoba też rozdmuchany wątek polityczny. Chętniej oglądałbym Wiedźmina, którego akcja bazowałaby na opowiadaniach niż na głównym pięcioksiągu. Zresztą takie same wrażenia miałem podczas lektury Wiedźmina w czasach licealnych. Podobał mi się wykreowany świat, ale rozgrywki polityczne w wykonaniu Sapkowskiego mnie nudziły.

  Czytaj więcej

 • Wiedźmin (tom 5): Zatarte wspomnienia

  wiedzmin t 5 zatarte wspomnienia
  Wiedźmin. Zatarte wspomnienia,

  (The Witcher vol. 5: Fading Memories);
  - tom 5;
  - autorzy: Amad Mir, Bartosz Sztybor;
  - Egmont Polska, 2021;
  - kategoria: Wiedźmin, komiks.

  Gerald wędruje po krainach w poszukiwaniu kolejnego zlecenia. Jak na złość nigdzie nie ma żadnych potworów, a jak są (ludzkie) to nikt nie chce płacić za ich wybicie. Czyżby był tak skutecznym Wiedźminem, że do końca swych dni będzie musiał żyć skromnie i dorabiać na walkach w szynkach?
  Na szczęście w jednym z miasteczek pani burmistrz prosi Wiedźmina o pomoc. Miejscowym dzieciom zagrażają mglaki. Teoretycznie jest to prosta sprawa, ale Gerald odkrywa, że potwór jest całkiem inny i że jest w to zamieszana magia. Mógłby pomóc miejscowy mag, ale dostęp do niego jest zabroniony, a pani burmistrz niechętnie chce współpracować. I jak tu pomóc?

  Czytaj więcej

 • Wiedźmin - sezon 1

  wiedzmin s 1

  Wiedźmin,
  (The Witcher), sezon 1,
  - Netflix - 2019
  - twórcy: Lauren Schmidt Hissrich;
  - wybrana obsada: Henry Cavill, Anya Chalotra, Freya Allan, Joey Batey, MyAnna Buring, Anna Shaffer, Adam Levy, Jodhi May, Eamon Farren,
  - kategoria: ekranizacja, kasowy, fantasy, przygodowy, Wiedźmin.

  Zawsze mam problem by cokolwiek napisać o czymś co własnie jest na topie. Przecież tyle napisano, trwają gorące dysputy, a recenzje analizują każdą scenę. Gdybym chociaż miał dobry styl to miałbym małą przewagę.. no coś, mimo to, napiszę kilka słów.
  Słowem wstępu napiszę, że bardzo spodobała mi się historia wokół powstawania tego tytułu. To jak Henry Cavill starał się o rolę i ostatecznie spełnił swoje marzenie i został Wiedźminem nie tylko na ekranie swojego komputera :D.
  Pierwszy sezon został przyjęty chłodno - serial ma olbrzymią oglądalność, ale sporo osób grymasi, że mogło być lepiej. Pewnie, że mogło, ale wierzę, że kolejne serie zminimalizują niedoskonałości i dostaniemy perfekcyjny tytuł.

  Czytaj więcej

 • Wiedźmin (tom 4): Córka płomienia

  wiedzmin t 4 corka plomienia

  Wiedźmin. Córka płomienia,
  (The Witcher vol. 4: Of Flesh and Flame);
  - tom 4;
  - autorzy: Marianna Strychowska, Aleksandra Motyka;
  - Egmont Polska, 2019;
  - kategoria: Wiedźmin, komiks.

  Tym razem mamy duet polskich autorek. I też znaczącą zmianę jakościową. Niestety na gorsze.
  Gerald i Jaskier w czarodziejskim kufrze trafiają do dwór, w którym Gerald jest poszukiwany za morderstwo. Na szczęście nikt nie wie jak wygląda więc przyjaciele mają pole do improwizacji. Byłoby dobrze gdyby Jaskier, jak zwykle, nie przesadził o tym oto sposobem Gerald dostaje zlecenie zabicia Geralda z Rivii. Jedyną jego szansą na wyjście z opresji jest próba rozwiązania zagadki morderstw w pałacowych przestrzeniach.

  Czytaj więcej

 • Wiedźmin (tom 3): Klątwa kruków

  klatwa krukow

  Wiedźmin: Klątwa kruków, 
  (The Witcher Volume 3: Curse of Crows);
  - tom 3;
  - autorzy: Piotr Kowalski, Paul Tobin;
  - Egmont Polska, 2017;
  - kategoria: Wiedźmin, komiks.

  To już dwa lata minęły od przeczytania drugiego tomu. O trzecim bym całkowicie zapomniał, ale premiera czwórki na nowo skupiła moją uwagę na tym cyklu. Scenarzystą nadal jest Paul Tobin, ale tym razem komiks ilustruje Piotr Kowalski. Kreska jest całkiem inna. Początkowo nie mogłem się do niej przyzwyczaić, ale z czasem ją polubiłem.
  Gerald i Ciri wspólnie podróżują do miejsca zlecenia. Ich zadaniem jest neutralizacja strzygi. Wiedźmin wie, że to niełatwe zadanie, ale też jest przekonany, że dobre przygotowanie pozwoli na zwycięską walkę. Zanim jednak wiedźmini dotrą na miejsce spotyka ich sporo przygód. A co najważniejsze zaczyna się pojawiać kruk, który mówi po ludzku. Niby bredzi, ale czy na pewno? Można wierzyć, że obecność kruka jest przypadkowa, ale też doskonale wiemy, że przypadkiem często nazywamy fakty, których związku nie rozumiemy.

  Czytaj więcej

 • Wiedźmin (tom 2): Dzieci Lisicy

  wiedzmin tom 2 dzieci lisicy

  Wiedźmin: Dzieci Lisicy
  (The Witcher Volume 2: Fox Children);
  - tom 2;
  - autorzy: Paul Tobin, Joe Querio;
  - Egmont Polska, 2015.

  Drugi tom komiksowych przygód Geralta z Rivii. Tym razem trafia na statek niezbyt uczciwych kupców. Twierdzą, że potrzebują ochron profilaktycznej, ale szybko okazuje się, że mają swoje za uszami. Na pokładzie jest porwane dziecko Lisicy - potwora, który potrafi przybierać ludzką formę, a jego główną siłą jest zdolność tworzenia iluzji. Geralt nie będzie miał łatwego zadania, zwłaszcza, że sercem bardziej jest po stronie Lisicy.
  Dzieci Lisicy ma o wiele fajniejszą fabułę niż Dom ze szkła. Humoru też jakby trochę więcej. Nadal mam zastrzeżenia do kreski, ale powoli zaczynam się przyzwyczajać.
  Na plus zaliczam ilustracje okładek rozdziałów.

  Czytaj więcej

 • Wiedźmin (tom1): Dom ze szkła

  wiedzmin tom 1 dom ze szkła

  Wiedźmin: Dom ze szkła
  (The Witcher Volume 1: House of Glass); 
  - tom 1; 
  - autorzy: Paul Tobin, Joe Querio; 
  - Egmont Polska, 2014.

  Media oszalały. Netflix zabrał się za ekranizację Wiedźmina. Dla młodego pokolenia to przede wszystkim znakomita gra, a dopiero później proza Sapkowskiego. Moje pokolenie ma odwróconą kolejność - na pierwszym miejscu są książki. O polskiej ekranizacji lepiej pomilczmy. Zawsze chciałem posiadać własne wydanie książek Sapkowskiego, ale też zawsze były bardziej priorytetowe wydatki (to nie znaczy że potrzebne). Może jak kiedyś ponownie sięgnę po ten tytuł to sobie kupię?
  Ostatnio mi bliżej do komiksu, dlatego też chętnie, aczkolwiek z obawami, sięgnąłem po Dom ze szkła, który stanowi pierwszy tom komiksowych przygód Wiedźmina.

  Czytaj więcej