Tomasz Sapryk
-
Święto ognia - 2023
Święto ognia - 2023;
- reżyseria: Kinga Dębska;
- scenariusz: Kinga Dębska;
- wybrana obsada: Paulina Pytlak, Tomasz Sapryk, Joanna Drabik, Kinga Preis, Karolina Gruszka, Katarzyna Herman, Mariusz Bonaszewski;
- kategoria: kino polskie, Złote Lwy, film, obyczajowy, ekranizacja.
Poldek ma dwie córki. Łucję, która rozpoczyna solową karierę w Balecie Narodowym oraz Nastkę, dwudziestoletnią optymistkę, która ma porażenie mózgowe. Obie walczą z własnym ciałem. Nastka ma codzienne rehabilitacje by móc komunikować się ze światem, a Łucja chce przekraczać granice własnych możliwości. Marzy o wielkie karierze i ignoruje kontuzję.
Poldek ma też sąsiadkę Józefinę. Samotną pełno wewnętrznej radości kobietę, której szkoda życia na wahania i zamartwianie się. -
Wielka woda - mini
Wielka woda - 2022;
- twórcy: Jan Holoubek, Bartłomiej Ignaciuk, Anna Kępińska;
- Netflix, mini serial;
- wybrana obsada: Agnieszka Żulewska, Tomasz Schuchardt, Ireneusz Czop, Marta Nieradkiewicz, Katarzyna Pośpiech, Mirosław Kropielnicki, Łukasz Lewandowski, Maria Maj, Grażyna Bułka, Adam Nawojczyk, Anna Dymna, Leszek Lichota, Piotr Rogucki, Tomasz Sapryk, Jerzy Trela, Tomasz Kot, Marek Dyjak, Robert Talarczyk.
- kategoria: serial, mini, kino polskie, dramat, katastroficzny.
Lato 1997 roku. Po czasie długich opadów Wrocławiowi zagraża powódź. Większość ekspertów i polityków jest przekonana, że miastu nic nie grozi, ale są też osoby przekonane, że całe śródmieście znajdzie się pod wodą. Katastrofę można częściowo złagodzić podejmując szereg niewygodnych decyzji, ale nikt się na to nie decyduje. Przecież niedługo wybory.
Celowo nie taguję tego serialu jako opartego na faktach bo mimo iż jest on częściowo inspirowany prawdziwymi wydarzeniami to część historii została zmyślona. Nawet wymyślono podwrocławskie miejscowości. Myślę, że zrobiono to tylko po to by uniknąć ewentualnych pozwów sądowych. Traktujmy to jako fikcję, która jednsak nieźle przedstawia polskie realia. -
Sztuczki 2007
Sztuczki
(reżyseria Andrzej Jakimowski, 2007)
Systematyczne nadrabianie zaległości trwa w najlepsze. Pewnie trochę się teraz zmieni struktura oglądanych produkcji - znów będzie więcej seriali.. wraca jesienna ramówka. Na pierwszy ogień pójdzie oczywiście Sons of anarchy.
Teraz kilka słów o Sztuczkach. Dlaczego Polska w naszych filmach jest tak często prezentowana jako zapyziałe, beznadziejne miejsce na ziemi? Czy tak jest naprawdę?
W takiej Polsce, w jakimś miasteczku żyje Stefek i Elka(Damian Ul oraz Ewelina Walendziak), rodzeństwo, które wierzy, że można los odmienić stosując tytułowe sztuczki, że można dzięki nim prowokować ludzi do odpowiednich zachowań.
Zderzenie brutalnej rzeczywistości (bezrobocie, bieda, rozbita rodzina) z niepoprawnym dziecinnym optymizmem, który próbuje zmieniać świat. Zderzenie miasta, pracy, wyścigu szczurów z: swobodą, zabawą, radosnym przeżywaniem życia (szkoda że reżyser nie wskazał za co je tak przeżyć). Plus obowiązkowe pociągi - nie wiem co za magia drzemie w tych machinach.
Całość jest naiwna, przerysowana, ckliwa.. ale przecież już się przyzwyczailiśmy do takich polskich filmów... i może właśnie za to je lubimy. Może to jest recepta na brak dobrego kina współczesnego (tak to nazywano w PRL)?
Całość oceniam na osiem.