Ułatwienia dostępu

1993

  • Dwaj zgryźliwi tetrycy - 1993

    dwaj zgryzliwi tetrycy

    Dwaj zgryźliwi tetrycy,
    (Grumpy Old Men) - 1993;
    - reżyseria: Donald Petrie;
    - scenariusz: Mark Steven Johnson;
    - wybrana obsada: Jack Lemmon, Walter Matthau, Ann-Margret, Burgess Meredith, Daryl Hannah, Kevin Pollak, Ossie Davis;
    - kategoria: komedia romantyczna, świąteczne.

    John i Max są sąsiadami. W zasadzie od zawsze. Kiedyś się przyjaźnili, ale kilka dekad temu poróżniła ich miłość do jednej kobiety. I od tamtej pory nie darzą się szacunkiem. A tak szczerze to wykorzystują każdą okazję to robienia sobie złośliwości. I ten stan pewnie trwałby do śmierci jednego z nich, ale sytuacja się zmienia gdy do domu obok wprowadza się piękna i pełna życia Ariel.

    Czytaj więcej

  • Tina - 1993

    tina

    Tina;
    (What's Love Got to Do with It) - 1993;
    - reżyseria: Brian Gibson;
    - scenariusz: Kate Lanier;
    - wybrana obsada: Angela Bassett, Laurence Fishburne;
    - kategoria: film, biograficzny, dramat, muzyczny, Złoty Glob;

    Głupio to zabrzmi, ale śmierć Tiny Turner była dla mnie pretekstem do obejrzenia tego filmu. Mam świadomość, że śmierć nigdy nie powinna być pretekstem, ale z twórczością Tiny od dawna nie miałem kontaktu, a sam film utknął w zalewie nowszych produkcji.


    Fabuła opowiada o części życia Tiny, a może właściwie Anny Mae Bullock - bo tak miała naprawdę na imię. Tina - to pseudonim sceniczny wymyślony przez jej męża Ike'a Turner'a. Anna Mae nie miała łatwo w życiu. Jako dziecko została porzucona przez matkę, a następnie trafiła pod "opiękę Ike'a. To dzięki niemu młoda dziewczyna znalazła się w popularnym projekcie, ale też to on ją nauczył, że musi być zawsze posłuszna. Publiczne upokarzanie, uzależnienie od woli męża, a gdy to nie pomagało ciężkie pobicia. Ike może i umiał pisać piosenki, ale był człowiekiem porywczym, lubiącym zabawę, rozrywki i dziewczyny. Tina nie miała z nim łatwego życia, ale też nie chciała rozbijać rodziny. Gdy od niego odeszła została z niczym, ale dzięki talentowi i wierze, że wszystko jest możliwe w poźnym wieku rozpoczęła solową karierę sceniczną. I w tym momencie film się kończy. Aż się prosi by powstała druga część. O sławie, chorobie, i mężu na którym może polegać.

    Czytaj więcej

  • Człowiek bez twarzy - 1993

    czlowiek bez twarzy 1993

    Człowiek bez twarzy,
    (The Man Without a Face) - 1993;
    - reżyseria: Mel Gibson;
    - scenariusz: Malcolm MacRury;
    - wybrana obsada: Mel Gibson, Nick Stahl, Margaret Whitton, Fay Masterson, Gaby Hoffmann;
    - kategoria: film, dramat.

    Chuck marzy o nauce w szkole wojskowej, ale nie zdaje egzaminów wstępnych. Może spróbować jeszcze w sesji poprawkowej - jeśli znajdzie korepetytora i poświęci lato na naukę. Chłopak chce wykorzystać czas wolny i się uczyć, a o pomoc prosi mieszkającego na odłudziu byłego nauczyciela. Mężczyzna żyje z boku a po miasteczku krążą różne 'miejskie legendy' na jego temat. Mocno popażona twarz potrafi uruchomić wyobraźnię i to nie tylko dzieciaków - dorośli również są bezlitośni w wymyślaniu różnych historii.

    Czytaj więcej

  • Co gryzie Gilberta Grape'a - 1993

    co gryzie gilberta grapea

    Co gryzie Gilberta Grape'a,
    (What's Eating Gilbert Grape) - 1993;
    - reżyseria: Lasse Hallström;
    - scenariusz: Peter Hedges;
    - wybrana obsada: Johnny Depp, Leonardo DiCaprio, Mary Steenburgen, Juliette Lewis, Darlene Cates, Laura Harrington;
    - kategoria: dramat, ekranizacja, kultowy.

    Są filmy, o których można powiedzieć. Widziałem, i to pewnie z milion razy... ale ostatni seans był z tysiąc lat temu. Fabułę coś kojarzę, ale żeby jakoś dokładniej to nie bardzo. Do takich filmów zaliczałem Co gryzie Gilberta Grape'a.

    Endora... małe miasteczko, które słynie z niczego. Nudne, podupadające, żyjące trochę na kredyt dawnej świetności. Miasteczko jak tysiące innych. Żyje tu Gilbert, młody chłopak opiekujący się swoją rodziną. Po samobójczej śmierci ojca stał się głową rodziny. Jest uwięziony w obowiązkach nad bliskimi. Nie ma marzeń bo przecież i tak nie zostawi niepełnosprawnego brata Arni'ego ani matki, która od lat nie opuszczała domu. Zresztą dokąd tu jechać? Przyjaciele Gilbert'a nie mają takich 'łańcuchów' jak on, a też nigdzie nie wyjadą. Endora to całe ich życie. Gilbert i tak ma szczęście bo ma pracę i romans z jedną z klientek.

    Czytaj więcej

  • Tombstone - 1993

    tombstone

    Tombstone;
    - reżyseria: Kevin Jarre, George P. Cosmatos;
    - scenariusz: Kevin Jarre;
    - wybrana obsada: Kurt Russell, Val Kilmer, Sam Elliott, Bill Paxton, Jason Priestley, Dana Delany, Michael Biehn, Jon Tenney;
    - gatunek: western, dramat, na faktach.

    Wyatt Earp - legendarny stróż prawa z czasów Dzikiego Zachodu. Osoba, która rozbudza wyobraźnię, a jej życie jest idealnym materiałem na scenariusz filmowy.
    W 1993 roku premierę miał opisywany Tombstone a w 1994 Wyatt Earp z Costnerem (tu o nim piszę). W mojej ocenie oba zasługują na uwagę.
    Fabuła.
    Wyatt postanawia zerwać z szeryfowaniem i razem z braćmi udaje się do Tombstone, gdzie chce zacząć nowe życie. Bardziej dostatnie i mniej niebezpieczne. Pech (a może wszędzie tak by było?) sprawia, że bracia trafiają do miasteczka, w którym grasuje niebezpieczna banda. Mieszkańcy żyją w strachu a prawo.. cóż to tylko pusty frazes.
    Wyatt początkowo nie chce się angażować, ale sprawa ulega zmianie gdy jego brat nie mogą więcej tolerować bezprawia zgadza się zostać lokalnym szeryfem.

    Czytaj więcej

  • Raport Pelikana - 1993

    raport pelikana

    Raport Pelikana,
    (The Pelican Brief) - 1993;
    - reżyseria: Alan J. Pakula;
    - scenariusz: Alan J. Pakula;
    - wybrana obsada: Denzel Washington, Julia Roberts, Sam Shepard, Tony Goldwyn, John Lithgow;
    - gatunek: thriller.

    Ten film za mną chodził od miesięcy. Gdzieś w głowie miałem zaszufladkowane, że jest to pozycja na faktach. To najlepszy dowód na to, że pamięć jest mega zawodna i znane tytuły należy czasem sobie odświeżyć.
    Teraz mogę (pewnie bo sprawdziłem) Raport Pelikana to ekranizacja powieści Johna Grishama.
    Ginie dwóch sędziów Sądu Najwyższego pozornie są to niepowiązane ze sobą sprawy, ale młoda, ambitna studentka prawa łączy zabójstwa i tworzy własną teorię, która zostaje nazwana Raportem Pelikana. Studentka przekazuje ten raport znajomemu, który może go przedstawić FBI. Okazuje się, że osoby czytające raport są w wielkim niebezpieczeństwie. Komuś zależy na tym by informacje w nim zawarte nie ujrzały światła dziennego. Dziewczyna, pomimo iż musi się ukrywać, pracuje nad rozwinięciem tego raportu. Pomaga jej w tym poznany reporter (Denzel).

    Czytaj więcej

  • Park Jurajski - 1993

    park jurajski


    Park jurajski
    ,
    (Jurassic Park) - 1993;
    - reżyseria: Steven Spielberg;
    - scenariusz: Michael Crichton, David Koepp;
    - wybrana obsada: Sam Neill, Laura Dern, Jeff Goldblum, Richard Attenborough, Joseph Mazzello, Ariana Richards;
    - gatunek: przygodowy, science-fiction.

    Mam taką ksiażkę Kino Nowej Przygody, która od wielu miesięcy stoi u mnie na półce i z wyrzutem patrzy na mnie. Dzięki tej książce postanowiłem odświeżyć sobie klasyczne filmy przygodowe.
    Było by banalnie gdybym zaczął od Indiany Jones'a więc na pierwszy ogień poszedł Park Jurajski. Jeden z pierwszych filmów jakie obejrzałem w kinie.
    Pamiętam jakie wtedy ten film wywołał emocje. Nagle wszyscy oszaleli na punkcie dinozaurów. Filmy, animacje, gadżety i przede wszystkim gumowe figurki.. chyba każdy miał kilka w domu ;)
    Fabułę zna chyba każdy. Jest wyspa na której powstaje nietypowy park rozrywki. Dzięki nowej technologii DNA udaje się odtworzyć kilka gatunków dinozaurów. Zwierzęta zostają zamknięte w specjalnych kojcach - mają być wspaniałą atrakcją dla rzesz turystów. Pierwszymi zwiedzającymi są naukowcy, sponsorzy oraz wnuki biznesmena, który buduje Park. Początkowo wszyscy są zachwyceni, ale radość szybko przeradza się w przerażenie. Zwierzęta uwalniają się i zaczynają polowanie na ludzi.

    Czytaj więcej

  • Życie Carlita - 1993

    zycie carlita

    Życie Carlita,
    (Carlito's Way) - 1993;
    - reżyseria: Brian De Palma;
    - scenariusz: David Koepp;
    - wybrana obsada: Al Pacino, Sean Penn, Penelope Ann Miller, John Leguizamo, Luis Guzmán, James Rebhorn, Viggo Mortensen; 
    - gatunek: gangsterski.

    Przysługa może zabić szybciej niż kula

    Kolejna pozycja opowiadająca o życiu po wieloletniej odsiadce. Temat podobny, ale czas obejrzenia całkiem inny - ta notka jest mocno zaległa. Staram się poukładać zaległości. W każdej dziedzinie.
    Carlito opuszcza więzienie po pięciu latach. Kiedyś rządził na ulicach, ale teraz chce rozpocząć całkiem nowe życie. Chce spróbować być uczciwym. Na jego nieszczęście wraca na stare śmieci. Nie wie, że nie da się mieć nowego życia wśród starych znajomych. Gangsterka to nie zawód, w którym mówi się "przechodzę na emeryturę". Carlito szybko przekonuje się, że pomimo wewnętrznej przemiany wszyscy traktują go jak gangstera. Nikt nie wierzy, że mógł się zmienić. To się w tej branży nie zdarza, a wszelkie zaniechania, brak brutalności są postrzegane jako słabość, a dla słabych nie ma miejsca - trzeba ich usunąć.

    Czytaj więcej

  • Na linii ognia - 1993

    na linii ognia

    Na linii ognia,
    (In the Line of Fire) - 1993;
    - reżyseria: Wolfgang Petersen;
    - scenariusz: Jeff Maguire;
    - wybrana obsada: Clint Eastwood, John Malkovich, Rene Russo, Dylan McDermott, Gary Cole, Fred Dalton Thompson, John Mahoney;
    - muzyka: Ennio Morricone;
    - gatunek: dramat, sensacyjny.

    Frank od dziesięcioleci pracuje w Secret Service. Był jednym z ochroniarzy podczas tragicznych wydarzeń w Dallas, gdzie zginął Kennedy. Pomimo traumy nadal służy kolejnym prezydentom USA. Mija trzydzieści lat. Urzędujący prezydent prowadzi kampanię, a do Secret Service dochodzi informacja, że będzie próba zamachu. Potencjalny zamachowiec nie jest przypadkowym szaleńcem - to doświadczony morderca (Mitch), który potrafi łatwo zmieniać tożsamości. Niebezpieczeństwo jest bardzo realne zwłaszcza, że morderca jasno sygnalizuje, że doskonale zna Franka i chce dać mu się wykazać. Mężczyźni rozpoczynają grę, w której stawką jest życie prezydenta.

    Czytaj więcej

  • Miasteczko Halloween - 1993

    miasteczko halloween
    Miasteczko Halloween,
    (The Nightmare Before Christmas) - 1993;
    - reżyseria: Henry Selick;
    - scenariusz: Michael McDowell, Caroline Thompson, Tim Burton;
    - gatunek: animacja, fantasy, musical.

    Dyniowy Król rządzi światem Halloween. Jest niekwestionowanym liderem, ale przestaje mu to wystarczać.. nie chodzi o władzę, ale o nudę. Potrzebuje coś odmienić w swoim życiu, a może znaleźć sobie inną pracę? Może inne święto? A jakby tak porwać Mikołaja i zająć jego miejsce? Jest to fucha zdecydowanie warta zachodu.


    Czytaj więcej

  • Milczenie owiec - 1991

    milczenie owiec
    Milczenie owiec,
    (The Silence of the Lambs) - 1991;
    - reżyseria: Jonathan Demme;
    - scenariusz: Ted Tally;
    - wybrana obsada: Anthony Hopkins, Ted Levine, Jodie Foster;
    - gatunek: thriller.

    No to kolejna "znana klasyka". Tym razem film, który jako trzeci w historii zdobył pięć oscarowych statuetek - w tym za najlepszy film. Ekranizacja bestsellerowej powieści Thomasa Harrisa przypadła do gustu zarówno widzom jak i krytykom filmowym, a aktorom grającym główne role zapewniła należyte miejsce w panteonie gwiazd.

    Czytaj więcej

  • Filadelfia - 1993

    filadelfia
    Filadelfia,
    (Philadelphia) - 1993;
    - reżyseria: Jonathan Demme,
    - scenariusz: Ron Nyswaner;
    - wybrana obsada: Tom Hanks, Denzel Washington, Antonio Banderas, Karen Finley;
    - gatunek: dramat, sądowy.

    Pierwszy Oscar dla Toma Hanks'a.

    Andrew jest świetnym prawnikiem, przed którym kariera stoi otworem. Praca w dużej kancelarii daje mu sporo satysfakcji, ale przyszłości nie planuje. Dla niego liczy się tylko tu i teraz. Wie, ze ma AIDS i że niedługo umrze, ale nadal chce realizować swoją pasję, którą jest praca. Nie cieszy się nią długo bo nagle zostaje zwolniony z pracy. Doskonale wie, że stracił pracę z powodu swojej choroby i postanawia wytoczyć proces byłym pracodawcom. Chce pokazać sobie i światu, że został niesprawiedliwie potraktowany. Jest w tym trochę urażonej dumy, ale czy to coś złego?

    Czytaj więcej

  • Ścigany - 1993

    scigany
    Ścigany,
    (The Fugitive) -1993;
    - reżyseria: Andrew Davis;
    - scenariusz: David Twohy, Jeb Stuart;
    - wybrana obsada: Harrison Ford, Tommy Lee Jones, Sela Ward, Julianne Moore;
    - gatunek: sensacyjny.

    Wyobraź sobie, że prowadzisz całkiem udane życie. Są sukcesy zawodowe, przyjaciele, żona. Wyobraź sobie, że najbliższa Ci osoba zostaje brutalnie zamordowana, a Ty zamiast rozpaczać musisz udowodnić, że to nie ty ją zabiłeś. Nie udaje Ci się. Zostajesz skazany na śmierć, a autobus którym właśnie jedziesz jest Twoją ostatnią podróżą. Jakby była okazja to uciekniesz? Nasz bohater po chwili wahania wykorzystuje okazje i ucieka. Próbując przeżyć policyjny pościg prowadzi własne śledztwo w sprawie zabójstwa swojej żony. Początkowo sądził, ze to nieudane włamanie do domu, ale z czasem zaczyna podejrzewać, że to mogło być zaplanowane.

    Czytaj więcej

  • Trzy kolory: Niebieski - 1993

    plakat promujący
    Trzy kolory: Niebieski - 1993;
    - reżyseria: Krzysztof Kieślowski;
    - scenariusz: Krzysztof Kieślowski, Krzysztof Piesiewicz;
    - muzyka: Zbigniew Preisner;
    - wybrana obsada: Juliette Binoche, Florence Pernel;
    - gatunek: dramat.

    Są trzy powody, które sprawiły, że sięgnąłem po ten film po raz kolejny.
    1. Uwielbiam lata 90 w kinie
    2. Mija właśnie dwadzieścia lat od śmierci Krzysztofa Kieślowskiego.
    3. Robiłem porządki i w ręce wpadły mi płyty DVD z kolorami.

    "Dlaczego pani płacze? Ponieważ pani nie płacze"
    Julie traci w wypadku męża i córkę. Nie potrafi sobie poradzić z bólem. Fizyczny ból ma zagłuszyć cierpienie po stracie rodziny. A płacz ukrywany w wodzie (basen, deszcz) zbyt dumna by go okazać. Ucieka od rzeczywistości i próbuje całkowicie się odciąć od przeszłości. Jest młodziutka (i piękna) i próbuje na nowo ułożyć sobie życie. Z całkowicie czystą kartą, ale po czasie rozumie, że to nie jest możliwe i że tego tak naprawdę nie chce. To film o wolności i ograniczeniach które ona z sobą niesie. Julie po wypadku uwolniła się (brutalnie) od swojego życia, swojej rodziny, ale czy jest w stanie zacząć całkiem inne życie? Bez ludzi i przeszłości.

    Czytaj więcej

  • Bohater ostatniej akcji - 1993

    plakat promujący
    Bohater ostatniej akcji,
    (Last Action Hero) - 1993;
    - reżyseria: John McTiernan;
    - scenariusz: Shane Black, David Arnott;
    - wybrana obsada: Arnold Schwarzenegger, Austin O'Brien, Charles Dance, Anthony Quinn, Frank McRae, Bridgette Wilson-Sampras, Sharon Stone, Ian McKellen, Chevy Chase, Jean-Claude Van Damme, James Belushi, M.C. Hammer, Damon Wayans, Karen Duffy;
    - gatunek: komedia, akcja fantasy.

    Kolejna pozycja, która z czasem coraz bardziej zyskuje.
    Danny (trochę się z nim utożsamiam) kocha kino, a zwłaszcza filmy z ulubionym aktorem, czyli z Arnold'em Schwarzenegger'em. Ma zaprzyjaźnione kino do którego chodzi na samotne seanse. Pewnego razu otrzymuje magiczny bilet, który przenosi go do świata filmu. Zostaje niechcianym policyjnym partnerem swojego idola. Początkowo próbuje przekonać Arniego, że są w filmie, ale wszystkie jego argumenty trafiają w próżnie. W wykreowanym świecie spotkać możemy plakaty promujące film Terminator z Stallone w roli głównej. Można to przemilczeć? Jasne, ale Arnolda mówiącego, że Sly jest bardzo dobrym aktorem już się nie da. Toż to genialne nawiązanie do zawodowej rywalizacji pomiędzy tymi panami. Nawiązań i odwołań w filmie jest dużo, dużo więcej. W obecnym kinie dopatrujemy się aluzji do kina akcji lat osiemdziesiątych, a tu mamy bezpardonową parodię z udziałem aktorów tego kina. Arnold parodiuje zarówno siebie jak i Clinta Eastwooda - połączenie tych aktorów wygląda dziwnie, ale mega śmieszy. Zwłaszcza jak Danny przewiduje kwestie Arnolda. Bawi też doszukiwanie w filmie słynnych motywów i postaci z innych filmów. Sharon Stone w stroju z Nagiego Instynktu, Van Damme, Belushi to tylko niektóre osoby, które pojawiają się w tym filmie. Bohater ostatniej akcji jest wielkim hołdem dla kina poprzedniej dekady.

    Czytaj więcej

  • Quiz Show - 1994

    plakat promujący
    Quiz Show - 1994;
    - reżyseria: Robert Redford;
    - scenariusz: Paul Attanasio;
    - wybrana obsada: John Turturro, Rob Morrow, Ralph Fiennes, David Paymer;
    - gatunek: dramat, na faktach.

    Telewizja kłamie.. jesteśmy do tego tak mocno przyzwyczajeni, że to stwierdzenie nas już wcale nie bulwersuje. Owszem oburzamy się na to co dzieje się obecnie w mediach publicznych, ale tak naprawdę wkurza nas tylko forma zmian - do kłamstw i manipulacji jesteśmy już mocno przyzwyczajeni. I nie chodzi o jakieś drugorzędne programy, ale także o serwisy informacyjne. Nie zawsze jednak tak było.
    W latach pięćdziesiątych amerykańskim społeczeństwem wstrząsnął skandal, który dotyczył jednego z najpopularniejszych telewizyjnych teleturniejów. Zabawa była dosyć prosta, dwóch graczy rywalizowało ze sobą odpowiadając na pytania prowadzącego. Niby banał, ale badania oglądalności wykazały, że ludzie chętniej oglądają gdy jedna osoba wygrywa przez kilka tygodni z rzędu. Taka wiedza nie mogła zostać nie wykorzystana więc niektórzy zawodnicy dostawali pytania przed teleturniejem, który był nadawany na żywo. Obecnie takie zachowanie by nikogo mocno nie zbulwersowało (to tylko show), ale wtedy było przedmiotem śledztwa i przesłuchań przed kongresem USA.

    Czytaj więcej

  • Człowiek demolka - 1993

    plakat promujący
    Człowiek demolka,
    (Demolition Man) - 1993;
    - reżyseria: Marco Brambilla;
    - scenariusz: Daniel Waters, Peter M. Lenkov, Robert Reneau;
    - wybrana obsada: Sylvester Stallone, Sandra Bullock, Wesley Snipes;
    - gatunek: akcja, science-fiction.

    Kilkanaście dni temu miałem okazję sobie przypomnieć ten film. Plan nadrabiania pozycji z lat dziewięćdziesiątych mimo problemów z czasem jest cały czas realizowany.
    Akcja filmu dzieje się w niedalekiej przyszłości. Idealne społeczeństwo, które żyje w spokoju, bez przemocy, ale także bez pozytywnych podniet. Wszystko co może powodować jakiekolwiek problemy zostało zabronione. Brzmi dziwnie znajomo? Jeśli nie, to scenarzyści podpowiadają. Główna bohaterka ma wielce wymowne nazwisko - Huxley.. nadal mało? Akcja filmu dzieje się w 2032 roku, czyli dokładnie sto lat po ukazaniu się Nowego, Wspaniałego Świata, czyli najbardziej znanej powieści Huxley'a. Powieść jest jedną z najlepszych antyutopii jakie czytałem.
    Wracając do fabuły. Społeczeństwo jest szczęśliwe, ale harmonia zostanie zachwiana gdy pojawia się bezwzględny, chaotyczny przestępca z przeszłości. Nowoczesne, pozbawione uczuć społeczeństwo nie potrafi sobie z tym poradzić. Potrzebny jest policjant, który działa w równie chaotyczny sposób. Później okazuje się, że pod płaszczem szczęśliwości kryje się drugie społeczeństwo, którego członkowie chcą mieć prawo decydowania o tym co dla nich dobre. Nie zapominajmy, że każda utopia ma krwawe podwaliny. Sposób ukazania świata podziemnego mocno przypominał mi Seksmisję, ale może macie inne, lepsze skojarzenia?

    Czytaj więcej

  • Chłopięcy świat - 1993

    chlopiecy swiatChłopięcy świat (This Boy's Life, reżyseria Michael Caton-Jones, 1993)

    Tobby (Leonardo DiCaprio) przeprowadza się z matką do Seattle. Mają tu rozpocząć nowe, szczęśliwe życie. Matka (Ellen Barkin) nie ma wysokich aspiracji, chce tylko stabilności i bezpieczeństwa. Poznaje Dwighta (Robert De Niro), miejscowego mechanika. Szybko biorą ślub. Dwight po czasie ukazuje swoje prawdziwe oblicze. Jest domowym tyranem, który lubi sobie wypić. Tłamsi żonę i nie przepuszcza okazji by poznęcać się nad pasierbem. Tobby marzy o tym by kiedyś wyrwać się do lepszego życia..
    Chłopięcy świat to opowieść o dojrzewaniu, buncie, trudnych relacjach rodzinnych, ale także opowieść o pragnieniu by móc zmienić swoje życie.
    Film wielokrotnie przewijał się na liście pozycji do obejrzenia.. jestem zaskoczony, że dopiero teraz trafił na ekran... jest to też dowód na to, że warto próbować mieć jakąś systematykę w doborze repertuaru.
    Chłopięcy świat to przede wszystkim znakomite aktorstwo.. cała wymieniona trójka gra fenomenalnie.. Młody Dicaprio obok doświadczonego De Niro gra bez kompleksów.. podczas niektórych scen mocno przypominała mi się jego kreacja z Wilka Wall Street. Facet od małego ma wielki talent i instynkt w doborze scenariuszy. Jestem pod wrażeniem.
    Obraz Caton'a-Jones'a zasługuje na mocne dziewięć.
    dziewięć
    Nie wiem czy wiecie, ale film jest historią opartą na prawdziwych przeżyciach Tobias'a Wolff'a.

    Czytaj więcej

  • Bez lęku - 1993

    bez lekuBez lęku (Fearless, reżyseria Peter Weir, 1993)

    Film rozpoczyna się piękną sceną katastrofy samolotu.. niech współcześni twórcy nauczą się, że czasem lepiej efekty zrobić bez udziału techniki komputerowej.
    Max (Jeff Bridges) cudem przeżył katastrofę lotniczą, w której zginęło ponad 200 osób.. przeżył bez większych obrażeń.. mało tego był jednym z niewielu ocalałych, który zachował trzeźwe myślenie i był wsparciem dla pozostałych... wydarzenia te całkowicie odmieniają jego życie. Wcześniej żył trochę w strachu.. za dużo kalkulował, często unikał ryzykownych zachowań.. po wypadku jest całkiem inny.. stara się żyć pełniej.. może czasem zbyt lekkomyślnie...ale może tak powinno życie wyglądać.. może chwila obecna jest ważniejsza niż gdybanie co by było gdyby?
    Może powinienem kupić bilet na samolot?;)

    Czytaj więcej

  • Poza prawem - 1993

    poza prawemPoza prawem (Beyond the Law, reżyseria Larry Ferguson, 1993)
    Inny tytuł to "W pogoni z cieniem".
    Film oparty na prawdziwej historii Dana Saxona (Charlie Sheen), policjanta, który pracował jako tajniak w gangu motocyklowym. W klubie, w którym najwyższą wartością była lojalność wobec kolegów i barw, w klubie, który działał niczym Sons of Anarchy. Zarabiał na wszystkim co nielegalne. Działalność tajniaka pozwoliła na wielką akcję policji i FBI, która skończyła się aresztowaniem ponad dwustu osób. Szefa gangu (w tej roli Michael Madsen) osobiście zaaresztował Dan.
    Film pokazuje niebezpieczeństwa pracy pod przykrywką. Podwójne życie może zaburzyć priorytety, sprawić, że fałszywe życie zbyt mocno wciągnie.
    Pozycja interesująca. Mimo wkurzającego Sheena oceniam na osiem.

    Ciekawostka - prawdziwy Dan Saxon również wystąpił w tym filmie. Zagrał epizod.

    osiem

    Czytaj więcej

  • Prawdziwy romans - 1993

    prawdziwy romansPrawdziwy romans (True Romance, reżyseria Tony Scott, 1993)
    Jak to się stało, że tego filmu nie widziałem wcześniej?
    Od pierwszych scen czuć Tarantino - zamiłowanie do azjatyckiego kina akcji klasy B, komiksów i cięte dialogi wskazują, że Quentin musiał w tym maczać palce.. faktycznie, napisał scenariusz do tej komedii kryminalnej. Po mocnym, intrygującym początku jest już tylko lepiej i lepiej. Pełna jazda bez trzymanki. Trup ściele się gęsto, ale nie sposób odmówić uroku tym krwawym scenom. Czymże byłyby takie ujęcia gdyby nie było dobrej, a przynajmniej mocno wciągającej fabuły oraz ciekawych nazwisk na ekranie. Jest ich tu wiele, więc szybko wymienię, bo w filmie też szybko się pojawiali i ginęli - w iście karabinowym tempie Wystąpili: Christian Slater, Patricia Arquette, Dennis Hopper, Gary Oldman, Brad Pitt, Christopher Walken, James Gandolfini, Val Kilmer, Samuel L Jackson. Imponująca obsada. Ten film jest żywym dowodem, że kino lat dziewięćdziesiątych było genialne. W ostatnich dniach filmy z tych lat u mnie dominują.. i szybko to się nie zmieni. Swoją drogą mamy maj, a ja jeszcze nie obejrzałem żadnego filmu z bieżącego roku. Cóż...
    Prawdziwy romans oceniam na dziesięć i pewnie nie raz wrócę do tego filmu.

    dziesięć
    Takie zwyczajne mistrzostwo świata.

    Czytaj więcej

  • Zaginiona bez śladu - 1993

    zaginiona bez sladuZaginiona bez śladu (The Vanishing, reżyseria George Sluizer, 1993)

    Pora powrócić z notkami. Znów się uzbierało z 20 tytułów.. nadal systematyczne oglądanie, wg pewnych kryteriów.. lista filmów do obejrzenia zamiast maleć - rośnie - i to lawinowo. Końca nie widać. Chyba tak już zostanie.
    Dziś thriller z Jeffem Bridgesem w roli głównej. Całkowicie zapomniałem o tym aktorze.. a przecież kiedyś go lubiłem.. zmieniamy się i pewne rzeczy znikają nam z horyzontu.. w sumie to o tym pośrednio jest ten film. Młoda para jedzie na wycieczkę, podczas której dziewczyna (Sandra Bullock) znika bez śladu. Wieloletnie poszukiwania nie przynoszą efektów. Mimo to, Jeff (Kiefer Sutherland) nie poddaje się i regularnie wywiesza ogłoszenia przypominając, że dziewczyny nadal nie ma. Nie łudzi się, że żyje... ale chciałby mieć pewność co się z nią stało... poznać odpowiedzi. W akcie desperacji zwraca się za pomocą mediów do porywacza.. prosi o znak.. odpowiedź nadchodzi niespodziewanie szybko. Porywacz (Jeff Bridges) odwiedza Jeffa...
    Zaginiona bez śladu ma świetny początek i klimat, który łatwo się nam udziela..

    Warto obejrzeć - oceniam na siedem.

    siedem

    Czytaj więcej

  • Uprowadzenie Agaty

    uprowadzenie agatyPrzypomniał mi się ostatnio film Uprowadzenie Agaty.

    Dla mnie jeden z ważniejszych filmów "współczesnych" początku lat dziewięćdziesiątych. Film nadal jest aktualny. Oglądając go teraz można zauważyć, że wiele problemów w nim poruszanych nadal istnieje.  Polityka jest jaka jest, a problem podejścia do kultury romskiej nadal istnieje. Dodatkowo klimat buduje muzyka Seweryna Krajewskiego. Lubię to.

    Czytaj więcej