Ułatwienia dostępu

1992

  • Dracula - 1992

    dracula 1992

    Dracula - 1992;
    - reżyseria: Francis Ford Coppola;
    - scenariusz: James V. Hart;
    - muzyka: Wojciech Kilar;
    - wybrana obsada: Gary Oldman, Winona Ryder, Anthony Hopkins, Keanu Reeves, Richard E. Grant, Tom Waits, Sadie Frost, Monica Bellucci;
    - kategoria: film, ekranizacja, horror, kultowy, Oscar (3), kasowy.

    W piętnastym wieku żył rumuński książę Vlad. Zasłynął tym, że skutecznie bronił kościoła i państwo przez atakami Turków. Po samobójczej śmierci ukochanej ten bogobojny człowiek wyrzeka się boga. Od tej chwili chce żyć po stronie ciemności. Tak powstał Dracula. W dziewiętnastym wieku postanawia opuścić swoje rodzinne strony i przenieść się do Londynu. To nie jest prosta sprawa. Do życia Dracula potrzebuje świeżej krwi oraz ziemi z rodzinnych stron. W formalnościach pomaga mu młody prawnik Jonathan Harker. Przypadkiem Dracula odkrywa, że narzeczona Harker'a jest łudząco podobna do zmarłej ukochanej. Dracula pragnie zdobyć serce kobiety i spędzić z nią kolejne stulecia. Powiecie, a co z Jonathanem? Mężczyzna ma zginąć, ale cudem udaje mu się opuścić rezydencję Draculi. Teraz musi zawalczyć o swoją miłość.

    Czytaj więcej

  • Powrót Batmana - 1992

    powrot batmana

    Powrót Batmana,
    (Batman Returns) - 1992;
    - reżyseria: Tim Burton;
    - scenariusz: Daniel Waters;
    - muzyka: Danny Elfman;
    - wybrana obsada: Michael Keaton, Danny DeVito, Michael Gough, Michelle Pfeiffer, Christopher Walken, Michael Murphy;
    - kategoria: film, Batman, DC Comics, akcja, kasowy, świąteczne (prawie).

    Święta zbliżają się wielkimi krokami to pora na jakieś tytuły świąteczne. Na pierwszy ogień (nie wiem czy będzie więcej) trafił Powrót Batmana, którego akcja dzieje się w okresie Świąt Bożego Narodzenia.
    W Gotham krążą pogłoski, że w kanałach żyje bestia - Człowiek-Pingwin przeraża fizycznością, ale nie wszyscy wiedzą, że o wiele bardziej mroczne ma wnętrze. Pingwin wykorzystuje lokalnego przedsiębiorcę i wychodzi na powierzchnię. Zainscenizowany ratunek dziecka burmistrza sprawia, że Pingwin zostaje miejscowym bohaterem. Do tego piękna historyjka o porzuceniu i od razu pojawia się pomysł startu w wyborach na burmistrza. Ludzie wszystko kupią, a obecny burmistrz jest zbyt mało ugodowy.

    Czytaj więcej

  • Malcolm X - 1992

    malcolm x

    Malcolm X - 1992,
    - reżyseria: Spike Lee;
    - scenariusz: Spike Lee, Arnold Perl;
    - wybrana obsada: Denzel Washington, Angela Bassett, Albert Hall, Al Freeman Jr., Delroy Lindo, Kate Vernon, Christopher Plummer;
    - kategoria: film, dramat, polityczny, biograficzny, Berlinale.

    Lubię historię Stanów Zjednoczonych, zwłaszcza okres lat 50-tych i 60-tych. To były przełomowe dekady. Rewolucja kulturalna i wielkie zmiany, wojny w sferze polityczno-społecznej. Ciut tej historii poznałem, ale nadal więcej nie wiem niż wiem. Dlaczego o tym piszę? Wstyd przyznać, ale nie znałem historii Malcolm'a X. Człowieka, który rywalizował z Lutherem King'iem o wpływy wśród czarnoskórych mieszkańców Ameryki. Walczyli o jedną sprawę, ale drastycznie różniły ich poglądy. King stawiał na bierny opór w oparciu o Chrześcijaństwo a Malcolm był bardziej radykalny w poglądach. Twierdził, napastnikowi należy oddać, że bierny opór to za mało.
    Przyznałem, że nie znam historii Malcolm'a X więc nie będę się wymądrzać (może się doszkolę w temacie), ale chętnie powiem kilka słów o filmie.

    Czytaj więcej

  • Reporter - 1992

    reporter

    Reporter,
    (The Public Eye) - 1992;
    - reżyseria: Howard Franklin;
    - scenariusz: Howard Franklin;
    - wybrana obsada: Joe Pesci, Barbara Hershey, Richard Riehle, Stanley Tucci, Nick Tate;
    - kategoria: thriller, noir, kryminał.

    Nowy Jork, początek lat czterdziestych dwudziestego wieku. Leon Bernstein pracuje jako fotograf, jego specjalnością są zdjęcia gangsterów i trupów. Miasto nocą w fotografiach Bernsteina ma bardzo dramatyczną twarz. Ten fotograf zostaje wciągnięty w poważną aferę. Zaczyna się od niewinnej przysługi dla samotnej, pięknej wdowy. Kobieta odziedziczyła znany klub, ale od razu pojawiają się 'wspólnicy', którzy ją zaczynają szantażować. Bernstein ma wyjaśnić sprawę.

    Czytaj więcej

  • Zabójcza broń 3 - 1992

    zabojcza bron 3

    Zabójcza broń 3,
    (Lethal Weapon 3) - 1992;
    - reżyseria: Richard Donner;
    - scenariusz: Robert Mark Kamen, Jeffrey Boam;
    - wybrana obsada: Mel Gibson, Danny Glover, Joe Pesci, Rene Russo, Stuart Wilson, Steve Kahan;
    - kategoria: sensacyjny, komedia kryminalna;

    Roger odlicza dni do emerytury. Ostatni tydzień w pracy najchętniej spędziłby na spokojnym patrolu gdzieś z daleka od akcji. Plan może mógłby się udać gdyby miał innego partnera. Martin ma olbrzymi talent do przyciągania kłopotów i na kilka dni przed emeryturą Roger'a nieumiejętnie rozbraja bombę. Przeżyli, ale muszą wrócić na ulicę jako posterunkowi. To kolejna okazja do spokojnej pracy - i znów Martin zauważa napad na wojskową furgonetkę. To początek większej sprawy, w którą zamieszany jest były policjant pracujący obecnie po drugiej stronie barykady. Ma znajomości, układy i wie gdzie przechowywana jest skonfiskowana przez policję broń. Aby osiągnąć wysoki zarobek zrobi absolutnie wszystko.

    Czytaj więcej

  • Gracz - 1992

    gracz 1992

    Gracz,
    (The Player) - 1992;
    - reżyseria: Robert Altman;
    - scenariusz: Michael Tolkin;
    - wybrana obsada: Tim Robbins, Greta Scacchi, Fred Ward, Whoopi Goldberg, Peter Gallagher, Brion James, Vincent D'Onofrio;
    - kategoria: kino, dramat, satyra, Złoty Glob.

    Griffin Mill jest znanym, dobrze zarabiającym producentem filmowym. Jest jednym z wielu trybików rządzących Hollywood. Griffin zaczyna otrzymywać anonimowe kartki, w których nadawca grozi mu śmiercią. I teraz pytanie komu Griffin mógł podpaść? A raczej komu nie. Mill jest znienawidzony przez większość scenarzystów, którym obiecuje kontakt, a następnie konsekwentnie milczy. Gdy już udaje mu się zlokalizować podejrzanego pisarza, który ma stać za tymi kartkami dochodzi do przepychanki, która kończy się śmiercią. Teraz Mill jest producentem i mordercą... i nadal szantażowanym człowiekiem.

    Czytaj więcej

  • Zapach kobiety - 1992

    zapach kobiety

    Zapach kobiety,
    (Scent of a Woman) - 1992;
    - reżyseria: Martin Brest;
    - scenariusz: Bo Goldman;
    - wybrana obsada: Al Pacino, Chris O'Donnell, James Rebhorn, Gabrielle Anwar, Philip Seymour Hoffman;
    - kategoria: dramat, Oscar, Złoty Glob.

    Charlie jest stypendystą w bardzo dobrej szkole. Świetnie się uczy, ale żeby móc wrócić do domu na święta potrzebuje dorywczej pracy. Zgadza się zostać weekendowym opiekunem emerytowanego podpułkownika Franka Slade'a. Ma to być praca polegająca na oglądaniu telewizji i zaspokajaniu podstawowych potrzeb podopiecznego. Nic z tych rzeczy. Slade wybiera się na weekendowy wypad do Nowego Jorku gdzie będzie mógł powspominać, pożyć na wyższym poziomie, zaliczyć jakąś piękną kobietę, a następnie godnie odejść z tego świata. Protesty chłopaka są bezskuteczne, a poza tym podpułkownik kupił mu już bilet.

    Czytaj więcej

  • Bez przebaczenia - 1992

    bez przebaczenia
    Bez przebaczenia
    (Unforgiven) - 1992;
    - reżyseria: Clint Eastwood;
    - scenariusz: David Webb Peoples;
    - wybrana obsada: Clint Eastwood, Gene Hackman, Morgan Freeman, Richard Harris, Jaimz Woolvett, Anna Levine, Frances Fisher;
    - gatunek: western.

    Rozmowy o kinie zawsze są inspirujące. Wychodzi na to, że jestem fanem westernów. Nie tych wszystkich kalek, które zalewały telewizję w niedzielne południa, ale porządnymi fabułami w realiach dzikiego zachodu nie pogardzę.

    William (Clint) był kiedyś lubiącym wypić rewolwerowcem, ale założył rodzinę i postanowił się ustatkować. Przestał pić i zaczął uprawiać ziemię. Żona zmarła, a farmerstwo nie dostarcza wystarczających dochodów by utrzymać dzieci. Dlatego też przyjmuje zlecenie zabójstwa dwóch bandziorów, którzy pokiereszowali nożem prostytutkę. Razem z przyjacielem i z nowo poznanym chłopakiem wyrusza do miasteczka zlecenia.
    Bez przebaczenia jest jednym z najbardziej znanych westernów. Według niektórych jest najlepszym przedstawicielem gatunku. Może jest w tym ziarno prawdy. Przede wszystkim zachwyca obsada. Clinta i Freemana zawsze lubiłem, ale w tym filmie warto zwrócić na świetną rolę Hackman'a. Gra tu szeryfa, którego metody działania są mocno dyskusyjne. W zasadzie trudno rozróżnić kto tutaj przestrzega prawa. Zresztą prawo na Dzikim Zachodzie jest względne. Liczy się przede wszystkim wewnętrzne poczucie moralności i uczciwości. To pozwala zabijać według uznania.

    Czytaj więcej

  • Bodyguard - 1992

    plakat

    Bodyguard,
    (The Bodyguard) - 1992;
    - reżyseria: Mick Jackson;
    - scenariusz: Lawrence Kasdan;
    - wybrana obsada: Kevin Costner, Whitney Houston, Gary Kemp, Bill Cobbs;
    - gatunek: sensacyjny.

    Od dłuższego czasu chodził za mną ten film. Próbowałem namówić członków rodziny na seans, ale nie wiedzieć czemu nikt nie chciał. Niby wiem, że to pozycja, którą wszyscy znają, ale nie ukrywajmy - takie pozycje można oglądać wielokrotnie, a poza tym znajomość często ogranicza się do stwierdzenia: Costner, Houston? Znam, nie dzięki.
    No więc odświeżyłem sobie ten film. I z przykrością muszę stwierdzić, że Bodyguard się trochę postarzał. Ma wszystkie zalety, ale także wady kina początku lat dziewięćdziesiątych. Scenariuszowo jest naprawdę dobrze, ale tu nie ma co się dziwić - Kasdan pisze ponadczasowe scenariusze. Gorzej się ma sam poziom realizacji. Mam wrażenie, że obraz wymaga porządnej rekonstrukcji. Montaż trochę wzorowany na teledyskach lat osiemdziesiątych zdecydowanie jest najsłabszym ogniwem tego filmu. Aktorsko jest dobrze, ale też na kolana nikt nie powala. Siła tego filmu polega na prostej historii oraz świetnym soundtracku. Gdyby nie piosenki Whitney to nikt by o tym filmie już nie pamiętał.

    Czytaj więcej

  • Włamywacze - 1992

    plakat promującyWłamywacze (Sneakers) - 1992;
    - reżyseria: Phil Alden Robinson;
    - scenariusz: Lawrence Lasker, Walter F. Parkes, Phil Alden Robinson;
    - wybrana obsada: Robert Redford, Sidney Poitier, Dan Aykroyd, Ben Kingsley, Mary McDonnell, River Phoenix, David Strathairn, James Earl Jones;
    - sensacyjny, komedia kryminalna.

    Bishop (Redford) z wraz grupą współpracowników świadczy usługi z zakresu zabezpieczeń dla różnych instytucji finansowych. Grupa robi kontrolowany włam i w ten sposób ukazuje luki w systemach zabezpieczeń. Do Bishopa zgłasza Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), która szantażem chce zmusić grupę do kradzieży urządzenia, które potrafi łamać wszystkie hasła. I tyle o fabule.
    Film jest z 1992 roku, a przewija się w nim wątek kontrolowania przez NSA wszystkich obywateli.. 20 lat przed aferą Snowdena. To taka ciekawostka.
    Lubię kino lat dziewięćdziesiątych za to, że potrafiło wplatać w każdy gatunek trochę humoru, który nie raził swoją głupotą. Nie inaczej jest tym razem - scena prowadzenia furgonetki przez niewidomego mnie rozwaliła.
    Oczywiście pojawił się też wątek powiększania i wyostrzania obrazu z nagrania kamery..

    Czytaj więcej

  • Czas patriotów - 1992

    czas patriotow
    Czas patriotów (Patriot Games, reżyseria Phillip Noyce, 1992)

    Nie ma czasu na systematyczne oglądanie.. nie ma też go na bieżące pisanie notek.. Lato wygrywa z notebookiem.. i bardzo dobrze...
    Czas patriotów to kolejny klasyk, który musiał zostać odświeżony.. niby kiedyś widziałem, ale nic nie pamiętałem. Ekranizacja powieści Toma Clancy jest idealną rozrywką dla wszystkich fanów dobrego kina sensacyjnego, ale także dla wielbicieli Harrisona Forda.
    Jack Ryan, były analityk CIA podczas urlopu z rodziną jest świadkiem zamachu IRA na członków rodziny królewskiej. Instynktownie interweniuje przeszkadzając w terrorze. Bohaterski czyn sprawia, że IRA bierze Ryana i jego rodzinę na celownik.
    Niemal każda powieść Toma Clancy to rewelacyjny materiał na film akcji.. nie inaczej jest tym razem. Na ekranie sporo się dzieje, a fabuła jest wciągająca - nie są to jednak największe atuty produkcji. Zwróćcie uwagę na obsadę: Harrison Ford, Samuel L. Jackson, Sean Bean (czarny charakter) oraz Anne Archer.. jak dla mnie to zestaw, który zasługuje na uwagę. Poza tym kino lat dziewięćdziesiątych ma niesamowity klimat.
    Czas patriotów dostaje mocne osiem.
    osiem

    Czytaj więcej

  • Kochanek - 1992

    kochanekKochanek (L'amant, reżyseria Jean-Jacques Annaud, 1992)

    Pozycja całkiem inna niż wcześniej oceniany wstyd. Dwójka bohaterów... Ona (Jane March) - niepełnoletnia biedna dziewczyna, która pragnie coś przeżyć w życiu. On (Tony Leung Ka Fai) bogaty 32-letni mężczyzna, który nigdy nie pracował.. Dwa różne światy, kultury, duża różnica wieku a mimo to decydują się na romans. Od początku wiadomo, że to nie może być nic więcej, w tradycyjnej kulturze pewne podziały nie są do przeskoczenia, ale oboje chcę w nim tkwić. Pragnienia, które przeczą zdrowemu rozsądkowi. Niesamowite ujęcia i nastrojowe sceny idealnie podkreślają intymny charakter relacji, który wcale nie ogranicza się tylko do seksu. Mamy tu sporo rozmów, w których zaskoczyła mnie bezpośredniość pytań i banalność, szczerość odpowiedzi. Zero lawirowania między prawdą a kłamstwem - świat jest prostszy niż się wydaje. Sceny w filmie, mimo iż odważne, nie szokują - nie mają na celu wywołania taniej sensacji - są delikatne, intymne i tak zwyczajnie ładne. Muszę przyznać, że film ma coś w sobie - coś w klimacie, scenach - co sprawia, że ma ponadczasowy charakter.
    Nie jest to film dla każdego, wielu może znużyć, ale podobał mi się. Oceniam na osiem.

    osiem

    Kochanek powstał na podstawie powieści (pod tym samym tytułem) Marguerite Duras.

    Czytaj więcej

  • Chaplin - 1992

    chaplinChaplin (reżyseria Richard Attenborough, scenariusz William Goldman, 1992)
    Za ten film się zabierałem od dłuższego czasu, ale wiedziałem, że muszę go obejrzeć. Motywacją były ostatnie doniesienia, że Robert Downey Jr. jest jednym z najlepiej zarabiających aktorów. Byłem ciekaw jak się spisał, ponad dwadzieścia lat temu,
    w roli legendarnego Charliego Chaplina?
    Seans przypomniał mi zajęcia z historii filmu na kulturoznawstwie. Każda niemal scena to przypomnienie jak wyglądały początki kinematografii... jak działała ówczesna fabryka filmowa.. to chyba najlepsze określenie.. produkowano filmiki krótkie, ale w ilości porażającej. Nawet w tym filmie Sennett (grany przez Dan'a Aykroyd'a) mówi "zależy mi na jakości, dlatego nie robię więcej niż dwa filmy tygodniowo" - jak to się ma do współczesnej produkcji?
    Chaplin to nie tylko film o kinie i jego początkach, ale także film o wielkich wydarzeniach w amerykańskiej kulturze i historii. Biografia jednego z największych komików wydaje się być tylko katalizatorem dla przypomnienia jak to kiedyś było..
    a jak się spisał Robert? Fenomenalnie. Śmiało można powiedzieć, że to jego jedna z lepszych kreacji. Brawo, ale nie tylko dla niego. Świetnie spisał się też drugi, trzeci plan (np. Anthony Hopkins, Dan Aykroyd, Milla Jovovich, David Duchovny, Kevin Kline). Na słowo uznania zasługuje też charakteryzacja i scenografia.. np taki mały szczegół jak napis HOLLLYWOODLAND na wzgórzach Los Angeles.
    Chaplin to kino znakomite, które każdy kinomaniak powinien obejrzeć.
    Oceniam na dziesięć.
    dziesięć

    Czytaj więcej

  • Za horyzontem - 1992

    za horyzontemZa horyzontem (Far and Away, reżyseria Ron Howard, 1992)
    Pozycja niespodziewanie trafiła na listę do obejrzenia. Pisałem niejednokrotnie, że staram się systematycznie nadrabiać zaległości filmowe robiąc sobie listy filmów do obejrzenia. Ta pozycja pojawiła się na kilku takich zestawieniach.
    Za horyzontem to klasyczne kino przygodowe, w którym wielokrotnie mamy zmiany akcji, wyrazistych bohaterów, w tle mamy wielkie wydarzenia i wątek miłosny. Szkoda, że współcześnie tak mało powstaje takich filmów.
    Czasy Wielkiej Kolonizacji.
    Joseph (Tom Cruise) jest biednym, irlandzkim (to istotne) farmerem, który chce zabić posiadacza ziemskiego, którego obwinia o całe zło tego świata (podatki, śmierć ojca i takie tam). Próba morderstwa nie powodzi się bo zostaje raniony przez córkę potencjalnej ofiary - Shannon (piękna i zjawiskowa Nicole Kidman). Splot dziwnych i przypadkowych okoliczności sprawia, że postanawiają wspólnie uciec do Ameryki. Kolejny splot okoliczności sprawia, że trafiają tam całkowicie bez środków do życia.
    I może tyle o fabule. Powiem tylko, że zwrotów akcji troszkę jest, a cały film utrzymuje zainteresowanie widza.
    Kapitalne kino rozrywkowe.

    Czytaj więcej