Ułatwienia dostępu

2011

Pozycje z 2011 roku

  • Justified: Bez przebaczenia sezon 2

    justified s 2

    Justified: Bez przebaczenia,
    (Justified);
    - twórcy: Graham Yost;
    - FX, sezon 2, 2011;
    - wybrana obsada: Timothy Olyphant, Nick Searcy, Joelle Carter, Erica Tazel, Natalie Zea, Walton Goggins, Damon Herriman, William Ragsdale, Jeremy Davies, Margo Martindale;
    - kategoria: dramat, kryminał, Emmy.

    Drugi sezon przygód szeryfa Givens'a. Powrót w rodzinne strony chyba nie był dobrym pomysłem. Dawny przyjaciel, Boyd, niby powrócił na ścieżkę prawa, ale Givens doskonale wie, że praworządność ma różne oblicza i czasem trudno podejmować prawidłowe decyzje.
    Szeryf nie czuje się zbyt swobodnie, ale próbuje rzetelnie wykonywać swoją pracę, a to znaczy, że dawni wrogowie mogą nagle stać się obecnymi wrogami, a w małych społecznościach nic nie przechodzi bez echa. Mowa głównie o rodzinie Bennett, która od lat prowadzi lewe interesy (głownie oparte na trawie). Niby nikomu nie szkodzą, ale synowie Pani Bennett nie grzeszą inteligencją i miewają naprawdę dziwne pomysły. Marzy im się poważna działalność a to oczywiście przyciąga kłopoty i Givens'a.

    Czytaj więcej

  • Gliniarze z Southland - sezon 3

    southland s 3

    Gliniarze z Southland,
    (Southland);
    - twórcy: Ann Biderman;
    - NBC, sezon 3, 2011
    - wybrana obsada: Michael Cudlitz, C. Thomas Howell, Ben McKenzie, Shawn Hatosy; Tom Everett Scott;
    - kategoria: serial, sezon, Emmy, kryminał, dramat, policyjny.

    Trzeci sezon gliniarzy z Southland trzyma poziom poprzednich. Nadal mamy znakomite i niejednoznaczne moralne zagadki kryminalne oraz całkiem skomplikowane życie prywatne gliniarzy. W tym sezonie brakuje w tej materii mocnych akcentów. Wszyscy glinierze jakby spokornieli i nie widać tutaj żadnych wybryków. Główny bohater, będzący na okresie próbnym, cały czas się uczy. Dopiero teraz odkrywa, że noszenie odznaki to wielka odpowiedzialność. Nie ma tu miejsca na brawurę, solowe akcje i nieprzemyślane decyzje.

    Czytaj więcej

  • Kurczak ze śliwkami - 2011

    kurczak ze sliwkami

    Kurczak ze śliwkami,
    (Poulet aux prunes) - 2011;
    - reżyseria: Vincent Paronnaud, Marjane Satrapi;
    - scenariusz: Vincent Paronnaud, Marjane Satrapi;
    - wybrana obsada: Mathieu Amalric, Edouard Baer, Maria de Medeiros, Golshifteh Farahani, Éric Caravaca;
    - kategoria: film, ekranizacja, dramat, komedia, francuskie.

    Dziś kilka słów o ekranizacji komiksu.
    Teheran, lata pięćdziesiąte. Nasser-Ali, znakomity skrzypek w wyniku kłótni z żoną traci swój ukochany instrument. Początkowo próbuje znaleźć inne, równie godne skrzypce, ale wg niego żadne nie grają tak pięknie jak stare. Co może zrobić wirtuoz bez swojego instrumentu. Ano może umrzeć. Nasser-Ali postanawia pożegnać się z tym światem a proces umierania zajmuje mu osiem dni. Mógłby się zabić szybciej, ale jako artysta boi się bólu i nie lubi krwi. Przez te osiem dni poznajemy historię Nasser-Ali'ego oraz jego rodziny. Poznajemy też tajemniczy sekret związany z jego instrumentem.

    Czytaj więcej

  • Lekcja marzeń - 2011

    lekcja marzen

    Lekcja marzeń,
    (Der Ganz große Traum) - 2011;
    - reżyseria: Sebastian Grobler;
    - scenariusz: Johanna Stuttmann, Philipp Roth;
    - wybrana obsada: Daniel Brühl, Adrian Moore, Theo Trebs, Burghart Klaußner, Justus von Dohnányi,
    - kategoria: na faktach, szkoła, dramat, sportowy, film.

    Film inspirowany prawdziwymi wydarzeniami. Lata siedemdziesiąte dziewiętnastego wieku. Do jednej z brunszwickich szkół zostaje (w ramach eksperymentu) zatrudniony nauczyciel angielskiego. Większość uczniów i nauczycieli jest przekonana, że to zbędny przedmiot. Angielski nikomu nie jest potrzebny. Jak Niemcy wygrają wojnę to Anglicy będą się uczyć niemieckiego. Inne warianty nie są brane pod uwagę. Szkoła ma wychowywać w duchu niemieckiego, nacjonalistycznego patriotyzmu, a jednym z głównych przedmiotów jest wychowanie fizyczne. Trzeba dobrze wytrenować przyszłych żołnierzy. Pozostałe przedmioty zostają podporządkowane nauce historii i dyscypliny. Uczniowie, przyszli żołnierze, są twardo przygotowywani do bezwarunkowego posłuszeństwa. Nowoprzyjęty nauczyciel widząc opór uczniów wprowadza nietypową formę nauki. Uczy języka za pomocą, nie znanej w Niemczech, gry w piłkę nożną. Uczniowie szybko się przekonują do nowej gry i zasad w niej obowiązujących, ale kadra nauczycielska i część rodziców widzi w tej grze zagrożenie dla niemieckiego ducha.

    Czytaj więcej

  • Kupiliśmy Zoo - 2011

    kupilismy zoo

    Kupiliśmy Zoo,
    (We Bought a Zoo) - 2011;
    - reżyseria: Cameron Crowe,
    - scenariusz: Aline Brosh McKenna, Cameron Crowe;
    - wybrana obsada: Matt Damon, Scarlett Johansson, Thomas Haden Church, Colin Ford, Maggie Elizabeth Jones, Elle Fanning,
    - kategoria: dramat, komedia, familijny, na faktach.

    Benjamin jeszcze niedawno miał wszystko. Znakomitą, pasjonującą pracę i dom, gdzie czekała na niego żona i dwójka dzieci. Po śmierci żony jego świat się zawalił. Nagle musi przejąć wszystkie domowe obowiązki - to nie jest problem, ale wszyscy patrzą na niego przez pryzmat "to ten biedak co stracił żonę'. Benjamin postanawia z dzieciakami się przeprowadzić i dać sobie, rodzinie nowy start. Kupuje piękny, stary dom z olbrzymią działką. Minusem jest fakt, że z pakietem dostał Zoo. Nowe miejsce, nowe, bardzo trudne wyzwania to okazja by scalić rodzinę i nauczyć się żyć bez ukochanej... będzie łatwiej bo zarządcą Zoo jest Scarlett.. No wydało się.

    Czytaj więcej

  • Uwikłanie - 2011

    uwiklanie

    Uwikłanie - 2011;
    - reżyseria: Jacek Bromski;
    - scenariusz: Jacek Bromski, Juliusz Machulski;
    - wybrana obsada: Maja Ostaszewska, Marek Bukowski, Danuta Stenka, Olgierd Łukaszewicz, Krzysztof Globisz, Andrzej Seweryn, Krzysztof Pieczyński, Krzysztof Stroiński, Adam Woronowicz, Piotr Adamczyk;
    - gatunek: ekranizacja, kryminał.

    Ekranizacja powieści Zygmunta Miłoszewskiego o tym samym tytule. O fabule pisałem podczas recenzji książki i nie będę się powtarzać. Zainteresowanych zapraszam tutaj. Zagadka kryminalna, której korzenie głęboko sięgają peerelowską przeszłość jest prowadzona przez prokuratora Teodora Szackiego.. wróć.. żle.. w ekranizacji Bromskiego Szacki przeszedł metamorfozę i stał się kobietą. I tym prostym zabiegiem powieść Miłoszewskiego została wykastrowana z głównego atutu. Teodor został przemieniony w Agatę, a zagrała ją Maja Ostaszewska. Aktorka, podobnie zresztą jak i pozostała obsada (poza Adamczykiem), zagrała na dobrym poziomie, ale niestety kunszt aktorski niewiele mógł pomóc źle napisanemu scenariuszowi.

    Czytaj więcej

  • Pan Am - sezon 1 (jedyny)

    pan am

     

    Pan Am  
    - twórcy: Jack Orman, Nancy Hult;
    - sezon 1, 2011-2012, ABC;
    - wybrana obsada: Christina Ricci, Kelli Garner, Michael Mosley, Karine Vanasse, Margot Robbie, Mike Vogel, Jeremy Davidson;
    - gatunek: dramat, obyczajowy.
    -
    Wejście w serial to jak zanurzenie się w w lata sześćdziesiąte. Wielka amerykańska firma, która jest symbolem potęgi kraju. Praca dla Pan Am to wielki zaszczyt, ale także możliwości. Świat stojący otworem i piękne kobiety które marzą o tym by zmienić swoje życie - być kimś więcej niż tylko kelnerkami w lokalnych barach. Do tego najlepsi piloci i to tego najnowocześniejsze samoloty. Już jest pięknie, a jeszcze ciekawiej jest w tle. Początek lat sześćdziesiątych to wielka polityka, zimna wojna, zabójstwo J.F.K, a także The Beatles :) no i oczywiście romanse, które są elementem życia codziennego załogi Pan Am. Piloci jak marynarze - w każdym porcie dziewczyna, a stewardesy też romansują, ale tak naprawdę to marzą o stabilizacji. Praca w Pan Am - to szansa na lepsze życie.

    Czytaj więcej

  • Obrońcy - sezon 1

    obroncy s 1

    Obrońcy,
    (Defenders) - 2010-2011
    - twórcy: Kevin Kennedy, Niels Mueller;
    - CBS, sezon 1;
    - wybrana obsada: Jerry O'Connell, Tanya Fischer, Jim Belushi, Teddy Sears;
    - gatunek: prawniczy, dramat.

    Ostatnio mam coraz większą potrzebę do sięgania po tytuły nieco starsze. Po tytuły, które powstały przed serialową rewolucją. Było mniej produkcji, ale były bardziej wyraziste. Wertując seriale natrafiłem na Obrońców z 2010 roku. Tytuł został anulowany po pierwszym sezonie, ale i tak dałem mu szansę.
    Dwóch prawników, doświadczony Morelli oraz pewny siebie Kaczmarek walczą o sprawiedliwość w sądowych salach Las Vegas.
    Defenders są typowym serialem prawniczym jakich wiele powstało. Mocną stroną tytułu jest obsadzenie akcji w jaskini hazardu (ma to spore znaczenie dla narracji) oraz rola Jim Belushi, który nadał tytułowi lekko komediowy rys. Można też się zastanawiać czy twórcy W Garniturach nie inspirowali się tym serialem podczas kreowania postaci Dony.

    Czytaj więcej

  • Larry Crowne - uśmiech losu - 2011

    larry crowne

    Larry Crowne - uśmiech losu,
    (Larry Crowne) - 2011;
    - reżyseria: Tom Hanks;
    - scenariusz: Tom Hanks, Nia Vardalos;
    - wybrana obsada: Tom Hanks, Julia Roberts, Bryan Cranston, Cedric the Entertainer, Gugu Mbatha-Raw, George Takei;
    - gatunek: komedia, dramat, obyczajowy.

    Gdzieś w przepaściach internetu znalazłem zestawienie nieudanych ról Tom'a Hanks'a, a wśród nich w czołówce Larry Crowne, którego nie widziałem. Trzeba było nadrobić - zwłaszcza, że nie sądzę by ten aktor miał nieudane role. Zdarzały się słabsze filmy, ale to nadal jest pewien poziom, do którego wielu nigdy nie doskoczy.
    Larry jest pracownikiem marketu. Pozytywnie nastawiony facet po przejściach. Dobry przyjaciel, pracownik, człowiek. Świat Larry'ego nie jest duży. Taka mała stabilizacja, która zostaje rozbita gdy Larry traci pracę. Brak wyższego wykształcenia jest przeszkodą uniemożliwiającą podjęcie nowej pracy. Wszyscy twierdzą, że trwa kryzys. Finanse Larry'ego też są w kryzysie, zwłaszcza że bank coraz intensywniej dopomina się regularnych spłat pożyczki hipotecznej (przynajmniej dają gratisową kawę).

    Czytaj więcej

  • Przetrwanie - 2011

    przetrwanie

    Przetrwanie,
    (The Grey) - 2011;
    - reżyseria: Joe Carnahan;
    - scenariusz: Joe Carnahan, Ian Mackenzie Jeffers;
    - wybrana obsada: Liam Neeson, Frank Grillo, Dermot Mulroney, Dallas Roberts, Joe Anderson;
    - gatunek: dramat, przygodowy, thriller,

    W śniegach Alaski rozbija się pasażerski samolot. Wiele osób ginie, ale jest też kilku ocalałych. Muszą teraz zdecydować co dalej. Zostać we wraku samolotu i czekać na wątpliwy ratunek czy też iść w stronę cywilizacji. Kluczowa decyzja, której nie ułatwia mróz oraz obecność bardzo agresywnych wilków. Drapieżniki systematycznie polują na słabsze jednostki - trwa walka o przeżycie.

    Czytaj więcej

  • Chciwość - 2011

    chciwosc
    Chciwość,
    (Margin Call) - 2011;
    - reżyseria: J.C. Chandor,
    - scenariusz: J.C. Chandor;
    - wybrana obsada: Kevin Spacey, Mary McDonnell, Paul Bettany, Jeremy Irons, Demi Moore, Simon Baker;
    - gatunek: dramat, thriller.

    Powstało już całkiem sporo filmów o przyczynach wielkiego kryzysu. Szkoda tylko, że wiele z nich nie wnosi nic nowego do tematu. To swobodne wariacje na temat, ale wiele z nich nie wybija się ponad przeciętność. Początkiem roku na ekranach gościł bardzo dobry Big Short i na jego tle Chciwość wypada nijako.
    Jest dobra obsada, ciekawy, chociaż znany już temat, ale brakło czegoś co przeciągnęłoby uwagę widza, a może to tylko takie wrażenie bo obejrzałem ten film po Big Short. Gdyby kolejność była odwrotna to może nota byłaby wyższa..

    Czytaj więcej

  • Lady - 2011


    Lady,
    lady(The Lady) - 2011;
    - reżyseria: Luc Besson;
    - scenariusz: Rebecca Frayn;
    - wybrana obsada: Michelle Yeoh, David Thewlis, Benedict Wong;
    - gatunek: biograficzny, dramat.

    Ten film widniał na liście pozycji do obejrzenia od jakiegoś czasu, ale kompletnie nie miałem pojęcia dlaczego tam się znalazł, a to sprawiło, że miałem seans trochę w ciemno.
    Lady opowiada o Aung San Suu Kyi, birmańskiej opozycjonistki, która wiele lat spędziła w areszcie domowym całkowicie odcięta od swojej rodziny. Za swoją postawę i poświęcenie dostała pokojową nagrodę Nobla. Takie historie wymagają opowiedzenia, ale reżyser i scenarzyści nie mają łatwego zadania. Trudno opowiedzieć czyjeś życie w jednym filmie, a przecież trzeba jeszcze nakreślić polityczne tło wydarzeń, które tak naprawdę jest kreatorem ludzkich postaw.

    Czytaj więcej

  • Władcy umysłów - 2011

    wladcy umyslow
    Władcy umysłów,
    (The Adjustment Bureau) - 2011;
    - reżyseria: George Nolfi;
    - scenariusz: George Nolfi;
    - wybrana obsada: Matt Damon, Emily Blunt, Michael Kelly, Anthony Mackie, John Slattery;
    - gatunek: thriller, science fiction, romans.

    I znów się uzbierało sporo zaległych notek filmowych. Pora trochę podgonić. 
    David jest politykiem. Jego życie jest w każdym detalu idealnie dopasowane do funkcji, którą ma w przyszłości pełnić. Ma doskonały plan na życie, który zostaje zachwiany gdy David się zakochuje. Jest gotów wszystko poświęcić aby ta miłość miała szansę na spełnienie. Znikąd pojawiają się tajemniczy strażnicy, którzy za wszelką cenę próbuję nakierować Davida na karierę polityczną. Okazuje się, że cała rzeczywistość naszego bohatera jest starannie wypracowanym scenariuszem, w którym brak miejsca na chaos związany z uczuciem.

    Czytaj więcej

  • Giganci ze stali - 2011

    giganci ze stali
    Giganci ze stali,
    (Real Steel) - 2011;
    - reżyseria: Shawn Levy;
    - scenariusz: John Gatins;
    - wybrana obsada: Hugh Jackman, Evangeline Lilly, Dakota Goyo, Anthony Mackie, Kevin Durand;
    - gatunek: science-fiction, akcja, familijny.

    Ostatnio miałem niewątpliwą przyjemność obejrzeć ten film po raz kolejny. Pewnie zastanawiacie się dlaczego wracam do niezbyt wartościowej produkcji. Większość moich znajomych niezbyt przychylnie ocenia ten film, a ja mam do niego spory sentyment. Bardzo sobie cenię filmy o robotach, gdzieś drzemie u mnie dziecięca miłość do Number 5 z Krótkiego spięcia i zawsze mocno premiuję filmy posiadaniu ludzkich cech przez maszyny, które wytworzyliśmy. W tym filmie mamy też miłość, a może tylko fascynację dziecka do maszyny - chyba za bardzo się z tym utożsamiam.
    Akcja filmu rozgrywa się w niedalekiej przyszłości. Charlie jest byłym bokserem, który zarabia na wystawianiu swojego robota w walkach maszyn. Niestety nasz bohater ma problem z podejmowaniem właściwych decyzji a to sprawia, że przegrywa w walkach wszystko co posiada. Skoro jesteśmy przy błędnych decyzjach to okazuje się, że nasz bohater ma nastoletniego syna, którego nigdy na oczy nie widział, a którym będzie musiał się opiekować. Wszystko wskazuje na to, że ojciec i syn będą musieli się nauczyć razem żyć i pracować.

    Czytaj więcej

  • Tatsumi - 2011

    plakat promujący
    Tatsumi - 2011;
    - reżyseria: Eric Khoo;
    - gatunek: animacja, dramat, biograficzny.

    Pozycja całkiem z przypadku. Nie jestem znawcą mangi, moja ignorancja w tej materii jest tak wielka, że nawet nie wiem czy mi się podoba czy nie. Owszem mam świadomość, że japoński komiks dzieli się na wiele gatunków, że nie wszystkie są kierowane do młodego czytelnika (widza), ale nigdy mnie mocniej nie porwały. Z drugiej strony wiem, że na świecie i w Polsce jest wielu zagorzałych fanów i pewnie krew ich zalewa gdy czytają moje "herezje". Dla nich mam jedną radę - ustawcie się w kolejce za fanami Star Wars.
    Tatsumi to animacja biograficzna. Opowiada o słynnym japońskim rysowniku Yoshihiro Tatsumi. Był twórcą Gekidy (sam wymyślił termin), czyli odmiany mangi dla doryosłych, którą charakteryzował brutalny realizm Jego bohaterowie nie są szlachetni.. często są małostkowi, egoistyczni, czasem mściwi... ale ten brak doskonałości sprawia, że możemy ich w pewien sposób rozumieć.. może nie kochać, utożsamiać się, ale właśnie rozumieć. Tak to mniej więcej wyczytałem, w tej materii muszę się podszkolić.
    Biograficzna animacja w stylu rysownika przedstawia najważniejsze elementy z biografii, ale są one wymieszane z jego własnymi opowiadaniami. Sprawia to całkiem interesujące wrażenie i dodaje pewnej dramaturgii. Przecież w każdym opowiadaniu można doszukiwać się autobiograficznych odniesień.
    Film powstał na bazie autobiograficznej książki Źycie. Powieść graficzna, w której Tatsumi opowiada o swojej fascynacji komiksem, ale także o okolicznościach dorastania w powojennej Japonii. Kiedyś po nią spróbuję sięgnąć.

    Czytaj więcej

  • Wymyk - 2011

    plakat promujący
    Wymyk - 2011;
    - reżyseria: Grzegorz Zgliński;
    - scenariusz: Grzegorz Zgliński, Janusz Margański;
    - wybrana obsada: Robert Więckiewicz, Łukasz Simlat, Gabriela Muskała, Marian Dziędziel, Anna Tomaszewska;
    - dramat, obyczajowy.

    Kilka dni temu zakupiłem '10 lat emocji. Kino polskie 2005-2015" Wojciecha Orlińskiego.. Publikacja powstała z okazji dziesięciolecia działalności PISF. Pozycja trafiła do mojej filmowej biblioteczki z kilku powodów. Jest to pozycja ładnie wydana, a do takowych mam wielką słabość. Po drugie - zdałem sobie sprawę, że mam spore zaległości, braki jeśli chodzi o najnowszą historię polskiego kina. Wierzę, że ta pozycja pozwoli mi to nadrobić.
    Na pierwszy ogień trafił Wymyk Grzegorza Zglińskiego. Historia dwóch skonfliktowanych braci, którzy wspólnie prowadzą rodzinną firmę. Różni ich niemal wszystko: temperament, wykształcenie, podejście do życia. Alfred (Więckiewicz) wydaje się być tym bardziej zadziornym i pewnym siebie.. Jerzy (Simlat) spokojny ojciec dwójki dzieci, który każde swoje działanie lubi dokładnie przemyśleć. Przypadek sprawia, że podczas podróży pociągiem są świadkami agresywnych zachowań kilku mężczyzn wobec jednej z podróżujących. Jerzy staje w obronie dziewczyny - zostaje brutalnie pobity i wyrzucony z pędzącego pociągu. Alfred w tym czasie nic nie robi... beznamiętnie przygląda się wydarzeniom.
    Nie wiemy dlaczego tak się zachowuje - czy to był strach, kalkulacja, a może próba odegrania się na bracie. Tylko nie przewidział, że sprawa potoczy się tak brutalnie.
    Zdarzenie mocno odbija się na psychice Alfreda - wie, że bierność w takiej sytuacji niczym nie daje się wyjaśnić. W teorii każdy mężczyzna twierdzi, że zachowałby się inaczej, ale jak byłoby w rzeczywistości?
    Wymyk mocno zapada w pamięci.. od seansu minęło już kilka dni, a ja cały czas mam pod powiekami poszczególne ujęcia. Nie potrafię wymazać sceny wyrzucenia z pociągu. Film jasno pokazuje, że w każdej chwili wszystko może się zmienić. Świat może przestać dla nas istnieć. Natomiast absolutnie nie daje odpowiedzi, która z postaw braci była tą odpowiednią. Świat nie jest czarno-biały.

    Czytaj więcej

  • Tata do pary - 2011

    plakat do filmu
    Tata do pary
    (Kokowääh) - 2011;
    - reżyseria: Til Schweiger;
    - scenariusz: Bela Jarzyk, Til Schweiger;
    - wybrana obsada: Til Schweiger, Emma Schweiger, Jasmin Gerat, Samuel Finzi;
    - komedia, familijny.

    Pozostaję w familijnym klimacie. Tym razem tytuł, który został polecony przez kogoś w grupie filmowej.
    Henry - kawaler, hulaka, trochę hedonista, duży chłopiec.
    Magdalena - dziewczynka, rezolutna, uparta, ma osiem lat.
    Nic ich nie łączy, aż do momentu, w którym Henry dowiaduje się, że jest ojcem dziewczynki i musi się nią zaopiekować.. Ileż razy już widzieliśmy ten scenariusz na ekranie? Wątek był tak wiele razy maglowany przez kinematografię, że to trudno zliczyć. Przewidywalność fabuły niektórych może razić, ale nie zapominajmy, że mamy do czynienia z produkcją, która nie ma żadnych większych aspiracji. Jest zgrabnie nakręcona, przyzwoicie zagrana, momentami całkiem śmieszna. Intensywny soundtrack z listą przebojów przypomina polskie produkcje. Widać to nie tylko przypadłość naszych familijnych filmów.
    Tata do pary się idealnie nada na niedzielne popołudnia.. no chyba, że wolicie oglądać powtórki różnych talent show.... te ochy i achy i łzy na ekranie...

    Czytaj więcej

  • Mission: Impossible - Ghost Protocol - 2011

    mission impossible ghost protocolMission: Impossible - Ghost Protocol - 2011;
    - reżyseria: Brad Bird
    - scenariusz: Andre Nemec, Josh Appelbaum
    - wybrana obsada: Tom Cruise, Paula Patton, Simon Pegg, Jeremy Renner, Michael Nyqvist
    - sensacyjny.

    W kinach kilka dni temu pojawiła się piąta część Mission Impossible - potraktowałem to jako idealną okazję by obejrzeć Ghost Protocol (MI IV).
    Jestem pozytywnie zaskoczony. Myślałem, że seria jest na równi pochyłej, ale scenarzyści Ghost Protocol pokazali, że przygody Ethan'a Hunt'a mają w sobie jeszcze spory potencjał.
    Mamy kolejną misję, tym razem ekipa Hunt'a zostaje pozbawiona wsparcia swojej macierzystej agencji. Zostaje wdrożona procedura Ghost Protocol, czyli pełne odcięcie. Brzmi znajomo? Pewnie, że tak - agent 007 też kilkukrotnie tracił licencję i na własną rękę, przy życzliwości szefostwa, musiał dochodzić prawdy.
    Podobieństw do Bonda jest więcej, ale nie traktuję tego jako wady - wręcz przeciwnie - stosowanie pewnych schematów jest gwarantem rozrywki na niezłym poziomie.
    Ghost Protocol nie jest wybitną pozycją w swoim gatunku, ale seans daje sporo satysfakcji i dowodzi, że Tom Cruise nadal jest w formie. Aktor może i jest kontrowersyjny, ale filmy z jego udziałem potrafią sporo zarobić. Czwarta część przygód agenta Hunt'a zarobiła prawie 700 milionów dolarów - to jest bardzo dobry wynik.

    Czytaj więcej

  • Colombiana - 2011

    colombianaColombiana
    (reżyseria Olivier Megaton, 2011)

    Scenariusz współtworzył Luc Besson i nie ma co ukrywać, że jest to kolejny film, w którym mamy interesujący pomysł na akcję, motyw przewodni, ale brakuje właściwego, oryginalnego domknięcia. Mała dziewczynka jest świadkiem śmierci swoich rodziców, jedyne o czym marzy, to okazja by kiedyś się zemścić.. wierzy, że jak zostanie seryjnym mordercą to będzie jej łatwiej dopełnić zemsty. W tej fazie scenariusz bardzo przypomina Leona Zawodowca, są pewne rozbieżności, ale mechanizm jest podobny. W dalszej części filmu scenariusz i budowanie klimatu schodzą na drugi plan. Rozpoczyna się jatka, która w pewnym momencie zaczyna męczyć.Gdyby twórcom udało się dopracować drugą połowę scenariusza oraz bardziej przyłożyć do wiarygodności świata i historii to Colombiana byłaby filmem, do którego wielu by wracało. Bez tego jest jedną z wielu pozycji o zemście..
    W roli mścicielki wystąpiła Zoe Saldana. W drugim planie wystąpili Jordi Mollà oraz Lennie James - jego postać powinna być bardziej rozbudowana.

    Colombianę oceniam na naciągane sześć. Rozczarowałem się.

    Czytaj więcej

  • Życie to jest to - 2011

    zycie to jest toŻycie to jest to
    (La Chispa de la vida, reżyseria Álex de la Iglesia, 2011)

    Roberto pracuje w świecie reklamy.. a w zasadzie pracował.. był freelancerem, ale od dwóch ma problemy z zatrudnieniem.. jest na skraju załamania nerwowego. Myśli, że wszystko co dobre to już go w życiu spotkało. Pewnego dnia ma wypadek, który sprawia, że Roberto zostaje unieruchomiony z prętem w głowie. Mężczyzną zaczynają się interesować wszystkie media... a to znaczy, że można spróbować na tym zarobić..
    Przecież wszystko jest tylko tematem.. im więcej krwi i śmierci tym lepiej.
    Film jest pełną goryczy opowieścią o współczesnym świecie. Świecie, w którym wszystko jest przeliczalne na pieniądze. Świecie, w którym rządzi głupota, koniunkturalność postaw i zwyczajny brak empatii. Wszystkie chwyty są dozwolone.
    Życie to jest to świetnie punktuje także obecną politykę i miałkość mediów.
    Bardzo mocne zakończenie. Smutne, ale pokazujące, że jednak warto mieć jakieś zasady w życiu.
    W rolę żony Roberto wcieliła się Salma Hayek.

    Czytaj więcej

  • Szpieg - 2011

    szpiegSzpieg (Tinker Tailor Soldier Spy, reżyseria Tomas Alfredson, 2011)

    Kolejna zaległa pozycja.. kolejny dowód na to, że najlepiej mi idzie nadrabianie zaległości nocami. Szpieg to "klasyczny" film szpiegowski (masło maślane?). Emerytowany agent MI6 (Gary Oldman) dostaje szansę powrotu do agencji (zwanej Cyrkiem) Ma jednak trudne zadanie do wykonania, musi odnaleźć w szeregach MI6 agenta, który jest zdrajcą sprzedającym tajemnicy wywiadowi rosyjskiemu.
    Akcja jest nieśpieszna, ujęcia spokojne, wyważone. Przez większość czasu jest analiza nagrań, dokumentów - typowa żmudna praca w zaciszu gabinetów. Czołowi agenci, w tym bohater grany przez Oldmana, nie przypominają Bondów - bliżej im raczej do postury nauczycieli, którzy niewiele zarabiają.
    Szpieg nie jest pozycją dla wszystkich - niektórzy się zachwycą, a inny znudzeni zasną.. ja sam oceniam na naciągane siedem.. niezłe kino, któremu do wybitności sporo brakuje.

    Czytaj więcej

  • Pół na pół - 2011

    pol na polPół na pół
    (50/50, reżyseria Jonathan Levine, 2011)

    Adam (Joseph Gordon-Levitt) ma dwadzieścia siedem lat. Jest porządnym, ale zarazem zwyczajnym facetem. Ma kochającą matkę, przyjaciela (Seth Rogen), dziewczynę (Bryce Dallas Howard). Ma też stałą pracę i stabilne dochody. Innymi słowy sielanka, gdy nie jeden mały fakt. Adam dowiaduje się, że ma też raka kręgosłupa. Chorobę z wysokim stopniem umieralności. Początkowo bagatelizuje problem, przecież czuje się dobrze, ale im bardziej chemioterapia zaczyna męczyć ciało tym więcej pojawia się strachu. Adam się zmienia, myśli inaczej, zaczyna dostrzegać, że jego życie wcale nie było idealne. Dużą rolę w tym odgrywa jego psychoterapeutka (Anna Kendrick), która mało profesjonalnie podchodzi do ich spotkań. Wszystko ulega przewartościowaniu.
    Pół na pół to nie tylko film o chorobie, miłości.. przede wszystkim to film o przyjaźni. O tym, że czasem nie doceniamy tego co mamy, że niewłaściwie wartościujemy relacje z innymi osobami. Jest to dramat, ale ze sporą dawką zdrowego, codziennego humoru.
    Chyba jednak nie jestem aż taki nieczuły jak myślałem. Wzruszyłem się.
    Oceniam na mocne osiem i polecam.

    Czytaj więcej

  • Łowca - 2011

    lowcaŁowca (The Hunter, reżyseria Daniel Nettheim, 2011)

    Martin (Willem Defoe) zostaje wynajęty by odnalazł ostatniego żyjącego tygrysa tasmańskiego. Jeśli mu się powiedzie, to ma pobrać próbki i upewnić się, że nikt więcej go nie odnajdzie. Wyrusza w teren, podczas długich poszukiwać największym zagrożeniem nie jest natura, ale ludzie, którzy biorą go za ekologa, który im może odebrać pracę (wyrąb lasów)..
    Film fabularnie mocno kuleje.. akcja jest ślamazarna i nie wciąga.. ten film trzeba obejrzeć z innych powodów. Mamy piękne, dziewicze i zapierające dech w piersiach ujęcia Tasmanii.. regionu, który powoli przestaje być tak dziewiczy.. ludzkość i tam dociera. W pierwszych scenach są też autentyczne czarno-białe ujęcia tygrysa tasmańskiego. Przyznam szczerze, że nie miałem pojęcia, że takie zwierzę żyło (żyje) naprawdę. Australia jest dziwnym i chyba nie do końca odkrytym regionem.
    Zakończenie jest smutne.. ale piekielnie pasujące...
    Całość oceniam na bardzo mocne siedem. Polecam.

    Czytaj więcej

  • Martha Marcy May Marlene - 2011

    martha marcy may marleneMartha Marcy May Marlene
    (reżyseria Sean Durkin, 2011)

    Martha (Elizabeth Olsen z tych Olsen'ek) przez kilka lat żyła w sekcie, która zastępowała jej cały świat. Po ucieczce zatrzymuje się u swojej siostry i jej partnera. Próbuje na nowo ułożyć sobie życie.. ale sprawa jest o wiele trudniejsza niż jej się wydawało... niby uciekła, ale mentalnie nadal jest w środku.. nadal myśli kategoriami wpojonymi w sekcie. Nie udaje jej się przestawić.. szuka ratunku w rodzinie, ale ta nie chce, nie potrafi jej pomóc.. tak naprawdę to nawet nie mają pojęcia co przeżyła Martha.. a ona sama nie potrafi im tego opowiedzieć.. pod koniec filmu Martha mówi swojej siostrze "będziesz złą matką" - może i ma rację.. do rodzicielstwa potrzebna jest wielka cierpliwość i próba rozumienia.. a siostra w ogóle nie okazuje tych cech.
    Z drugiej strony: czy można pomóc pomóc osobie, która ma całkowicie wyprany mózg? Czy da się zniwelować takie zniszczenia? Wątpię..
    Obraz Durkina porusza bardzo ważny temat, ale momentami stara się niektóre kwestie tłumaczyć zbyt dosłownie, łopatologicznie.. czasem też tempo opowiadania jest zbyt wolne..
    Martha Marcy May Marlene dostaje naciągane osiem.

    Czytaj więcej

  • Gang Story - 2011

    gang storyGang Story (Les Lyonnais, reżyseria Olivier Marchal, 2011)

    Dawno nie widziałem tak porządnie zrobionego filmu gangsterskiego.
    Opowiada o grupie dzieciaków, którzy wspólnie dorastają, zaczynają gangsterkę, poważne napady, a następnie rozbija ich policja.. Akcja filmu rozgrywa się w dwóch czasach: w latach siedemdziesiątych i współcześnie.. po latach los znów przecina ścieżki przyjaciół.. sprawiając, że krwawa i szalona przeszłość na nowo zaczyna żyć... czy nasi bohaterowie nadal postępują wg zasad ustalonych w młodości? Czy lojalność i przyjaźń przetrwała próbę czasu? Czy może są to tylko puste słowa i zawsze nimi były. Nie chcę więcej pisać by nie spojlerować.. jeśli lubicie filmy gangsterskie połączone z pewnym nostalgicznym francuskim klimatem to koniecznie powinniście obejrzeć ten film..
    W filmie wystąpili: Gérard Lanvin (genialny), Dimitri Storoge, Tchéky Karyo, Patrick Catalifo, Daniel Duval.

    Czytaj więcej