Ułatwienia dostępu

2009

Pozycje z 2009 roku

  • Mój przyjaciel Hachiko - 2009

    moj przyjaciel hachiko 2009

    Mój przyjaciel Hachiko,
    (Hachi: A Dog's Tale) - 2009;
    - reżyseria: Lasse Hallström;
    - scenariusz: Stephen P. Lindsey;
    - wybrana obsada: Richard Gere, Joan Allen, Cary-Hiroyuki Tagawa, Sarah Roemer.
    - kategoria: dramat, film, na faktach, zwierzęta.

    Historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, które miały miejsce w Japonii.
    Uniwersytecki profesor znajduje na stacji kolejowej bezpańskiego psa. To jest miłość od pierwszego wejrzenia. Dla formalności mężczyzna rozwiesza ogłoszenia o znalezieniu psa, ale nikt się nie zgłasza. Pies najprawdopodobniej był przesyłką, która zgubiła list przewozowy. Hachi (takie imie dostaje) jest wiernym towarzyszem profesora. Nie aportuje, ale codziennie odprowadza pana na pociąg, a gdy zbliża się godzina powrotu wiernie czeka na stacji. Prawdziwy, kochojący przyjaciel. Gdy mężczyzna umiera pies porzuca dom, w którym mieszka i przez kolejne dziewięć lat odwiedza stację kolejową w oczekiwaniu na powrót przyjaciela.

    Czytaj więcej

  • Stan Gry - 2009

    stan gry

    Stan Gry,
    (State of Play) - 2009;
    - reżyseria: Kevin Macdonald;
    - scenariusz: Billy Ray, Tony Gilroy;
    - wybrana obsada: Russell Crowe, Ben Affleck, Rachel McAdams, Helen Mirren, Robin Wright, Jason Bateman, Jeff Daniels;
    - kategoria: film, dramat, thriller, media.

    Dwójka dziennikarzy przygotowuje materiały do dwóch artykułów. Jeden dotyczy strzelaniny, którą policja zalicza do narkotykowych porachunków, a drugi ma mówić o asystentce znanego polityka, który w przyszłości może powalczyć o urząd prezydenta. Dziewczyna zginęła pod kołami pociągu. Samobójstwo? Wypadek?
    Niby niezależne sprawy, ale dosyć szybko zaczynają się łączyć. Dziennikarze trafiają na ślad wielkiego spisku, który dotyczy szczytów władzy. W tle olbrzymie pieniądze, prywatne armie i czwarta władza, której obowiązkiem jest odkrywanie prawdy. Nawet jeśli bywa bolesna.

    Czytaj więcej

  • Gliniarze z Southland - sezon 1

    gliniarze z southland s 1

    Gliniarze z Southland,
    (Southland);
    - twórcy: Ann Biderman;
    - NBC, sezon 1, 2009
    - wybrana obsada: Michael Cudlitz, C. Thomas Howell, Ben McKenzie, Shawn Hatosy;
    - kategoria: serial, sezon, Emmy, kryminał, dramat, policyjny.

    Przypadkiem natknąłem się na ten serial podczas przeglądania polecanych produkcji na portalu filmowym Kompletnie nie wiem czemu nigdy wcześniej nie widziałem tego tytułu, a należy dodać, że kiedyś oglądałem namiętnie seriale policyjne. The Shield jest nadal jednym z moich ulubionych.
    Southland opowiada o pracy policjantów w jednym z komisariatów policji Los Angeles. Starzy wyjadacze kontra młodzi adepci szkoły policyjnej. Prawa kontra dorabianie na boku. Misja przeciwko totalnemu braku szacunku w społeczeństwie.

    Czytaj więcej

  • Forbrydelsen - sezon 2

    forbrydelsen s 2
    Forbrydelsen II,
    (inny tytuł: The Killing)
    - twórca: Søren Sveistrup;
    - sezon 2, DR1, 2009;
    - wybrana obsada: Sofie Gråbøl, Mikael Birkkjær, Nicolas Bro, Preben Kristensen, Charlotte Guldberg, Morten Suurballe, Ken Vedsegaard, Pilou Asbæk;
    - gatunek: kryminał, skandynawskie, serial.

    Po kilku latach niczym nieuzasadnionej przerwy powróciłem do Forbrydelsen.
    Tym razem Sarah Lund zostaje poproszona o pomoc przy rozwiązaniu zabójstwa wojskowej prawniczki. Początkowo oskarżonym jest jej mąż, ale zbyt wiele faktów nie pasuje do obranej przez policję tezy. Szybko pojawiają się kolejne zabójstwa i terrorystyczna grupa, która, która się do nich przyznaje. Sprawa staje się poityczna i wpisuje się w szerszy kontekst międzynarodowy. Jeśli już mówimy o polityce to pojawia się nowy minister sprawiedliwości, którego zadaniem jest zbudowanie szerokiej koalicji do przeforsowania ustawy, która mocno może wpłynąć na wolności obywatelskie. Pojawiają się głosy, że działalność grup Muzułmańskich należy zdelegalizować. Seria aktów terroru może wpłynąć na negocjacje.
    Sarah początkowo niechętnie bierze udział w sprawie (woli się wyciszyć), ale z czasem mocno się angażuje, zwłaszcza, że policja dostaje sygnały z góry iż sprawę należy szybko i bez zbędnego rozgłosu zamknąć. Sarah czuje, że za zbrodniami kryje się coś więcej niż wszystkim się wydaje.

    Czytaj więcej

  • Przerwane objęcia - 2009

    przerwane objecia

    Przerwane objęcia,
    (Los Abrazos rotos) - 2009;
    - reżyseria: Pedro Almodóvar;
    - scenariusz: Pedro Almodóvar;
    - wybrana obsada: Penélope Cruz, Lluís Homar, Blanca Portillo, José Luis Gómez, Rubén Ochandiano, Tamar Novas;
    - kategoria: dramat, thriller, hiszpańskie, kino.


    Lena to piękna kobieta, kiedyś dorabiała jako prostytutka, obecnie żona wpływowego, ale dużo starszego od siebie, biznesmena marząca o karierze aktorskiej. Gdy dostaje angaż jej mąż zgadza się być producentem filmu. Podczas prac na planie zakochuje się w reżyserze Mateo. Płomienny romans nie daje się ukryć. Wieści szybko dochodzą do jej chorobliwie zazdrosnego małżonka. Do czego się posunie by odzyskać, albo ukarać swoją żonę? To wszystko zdarzyło się kilkanaście lat wcześniej, te wydarzenia poznajemy w ramach retrospekcji opowiedzianych przez Mateo. Mężczyzna jest niewidomy i pracuje jako scenarzysta. Stare wspomnienia gdzieś głęboko schował, ale pojawia się u niego syn biznesmena. Czego może chcieć po tylu latach? Czy przeszłość nie powinna być zapomniana?

    Czytaj więcej

  • Dorian Gray - 2009

    dorian gray

    Dorian Gray - 2009;
    - reżyseria: Oliver Parker;
    - scenariusz: Toby Finlay;
    - wybrana obsada: Ben Barnes, Colin Firth, Ben Chaplin, Rebecca Hall, Douglas Henshall, Rachel Hurd-Wood;
    - kategoria: ekranizacja, dramat, fantasy, thriller.

    Ekranizacja powieści Oscar'a Wilde'a.
    Młody Dorian przybywa do tętniącego życiem Londynu. Na miejscu budzi spore zamieszanie towarzyskie, ale nie wyróżnia się od innych dżentelmenów chętnie korzystających z życia. Do czasu otrzymania od swojego przyjaciela swojego portretu. Można powiedzieć, że obraz jest piękniejszy od oryginału i budzi nieukrywany podziw. Niby w żartach Dorian oddaje swą duszę ciemnym mocom. Teraz niezależnie od trybu życia pozostanie pięknym młodzieńcem. Wszelkie 'trudy życia' przejdą na płótno. Dorian chętnie korzysta z tej okazji i intensywnie korzysta z przyjemności jakie może zaoferować życie - coraz mniej przejmuje się tym jakie skutki mogą mieć jego zachowania... jest przekleństwem wielu kobiet, które oddały mu się w chwili zapomnienia.

    Czytaj więcej

  • Coco Chanel - 2009

    coco chanel

    Coco Chanel,
    (Coco avant Chanel) - 2009;
    - reżyseria: Anne Fontaine;
    - scenariusz: Jacques Fieschi, Christopher Hampton;
    - wybrana obsada: Audrey Tautou, Benoît Poelvoorde, Alessandro Nivola, Marie Gillain, Emmanuelle Devos;
    - kategoria: francuskie, dramat, biograficzny.

    Gabrielle Chanel razem z siostrą próbuje kariery scenicznej.. próbuje to dobre określeni bo na prawdziwą sławę się nie zanosi.. zwłaszcza, że siostra rezygnuje na rzecz romansu z hrabią. Gabrielle życie nauczyło, że należy korzystać z każdej okazji jaką niesie życie i dlatego, niezapowiedziana, przyjeżdża do rezydencji przypadkiem poznanego bogacza. Nowe życie bardzo Gabrielle, a w zasadzie już Coco (tak lubi ją nazywać 'sponsor'), się podoba.. nie zmienia to jednak jej charakteru.. nadal jest uparta, bezczelna i pewna siebie. Te cechy znajdują odzwierciedlenie w kapeluszach, które zaczyna robić.

    Czytaj więcej

  • Narzeczony mimo woli - 2009

    narzeczony mimo woli

    Narzeczony mimo woli,
    (The Proposal) - 2009;
    - reżyseria: Anne Fletcher;
    - scenariusz: Peter Chiarelli;
    - wybrana obsada: Sandra Bullock, Ryan Reynolds, Mary Steenburgen, Craig T. Nelson, Betty White, Denis O'Hare;
    - kategoria: komedia romantyczna.

    Czasem, chociaż rzadko, oglądam też coś w telewizji. Normalnie z reklamami jak normalny człowiek.. i zawsze się wkurzam, że czas leci mi przez palce..
    Tym razem trafiłem na Narzeczonego mimo woli, o którym tu jeszcze nie pisałem. Niby widziałem kiedyś, ale notki brak. No to uszczęśliwiam Was, a może siebie, tym wpisem.
    Margaret jest jedną z kluczowych pracownic wydawnictwa. Samotna i piekielnie wymagająca od siebie i innych kobieta ma znakomitą karierę, która zmierza w dobrym kierunku... do czasu, aż na jaw wychodzi iż Margaret jest w Stanach nie do końca legalnie.. jedynym ratunkiem przed zwolnieniem i deportacją jest małżeństwo. Dla Margaret to żaden problem - zmusza swojego podwładnego do nietypowej 'pracy'. Dalszej części możecie się już z grubsza domyślić. Początkowa niechęć przeradzająca się w uczucie. Standard, ale całkiem dobrze zrealizowany.

    Czytaj więcej

  • Jedenasta godzina (mini serial)

    jedenasta godzina

    Jedenasta godzina,
    (Eleventh Hour) - 2008-2009;
    - miniserial, CBS;
    - twórca: Stephen Gallagher,
    - wybrana obsada: Rufus Sewell, Marley Shelton, Omar Benson Miller;
    - kategoria: science fiction, dramat, thriller;

    Kilkanaście lat temu panowała swoista moda w ramówkach amerykańskich sieciach telewizyjnych. Produkowano mnóstw tytułów, które opierały się na jednym schemacie. Były to procedurale, w których FBI przy pomocy różnych specjalistów rozwiązywało skomplikowane sprawy kryminalne. Do najbardziej znanych tytułów należą wyświetlane też w Polsce: Kości, Wzór. Do mniej znanych należy Jedenasta godzina, która była amerykańską wersją brytyjskiego serialu o tym samym tytule.
    Mamy eksperta, w tym wypadku jest nim Jacob Hood, który razem z partnerką z FBI (prywatna ochrona) rozwiązują nietypowe sprawy, które wymagają naukowego podejścia. Czasem to są zagrożenia biologiczne, czasem nielegalne praktyki medyczne, a czasem przypadkowe okoliczności, które powodują masowe zachorowania. Sam dobór spraw mi się całkiem podobał, ale główna para nie była w stanie wywołać u mnie sympatii i zaangażowania.
    Nie specjalnie przypadł mi do gustu też sposób realizacji i pewne (może niezamierzone) odniesienia do boga.

    Czytaj więcej

  • Filantrop - sezon 1 (jedyny)

    filantrop s 1

    Filantrop,
    (The Philanthropist) - 2009;
    - sezon 1, NBC;
    - twórcy: Tom Fontana, Charlie Corwin;
    - wybrana obsada: James Purefoy, Neve Campbell, Jesse L. Martin, Michael Kenneth Williams, Lindy Booth;
    - gatunek: akcja.

    Za ten serial zabierałem się od kilku lat, ale zawsze było po drodze coś innego. Osiem epizodów długo nie mogło się dopchać do mojego ekranu. Dziesięć lat po premierze w końcu się udało.
    Miliarder Teddy Rist po śmierci syna szuka sensu w życiu. Mężczyzna lubi się zabawić, ale z czasem odkrywa, że o wiele więcej radości mu daje pomaganie innym. Mógłby zrobić prosty przelew i w ten sposób nieść pomoc, ale Teddy woli angażować się w ratowanie jednostek żyjących w różnych zakątkach świata. To sprawia, że jest to film akcji, a nie dramat z akcentami obyczajowymi. Czy taka pomoc ma sens? Czy nie lepiej wydać tych tysięcy dolarów w bardziej racjonalny i przemyślany sposób? Czy też miliarder ma swoje hobby, które daje mu rozrywkę i nie ma nic wspólnego z pomaganiem?

    Czytaj więcej

  • Solista - 2009

    solista

    Solista,
    (The Soloist) - 2009;
    - reżyseria: Joe Wright;
    - scenariusz: Susannah Grant;
    - wybrana obsada: Robert Downey Jr., Jamie Foxx, LisaGay Hamilton, Rachael Harris;
    - gatunek: dramat, biograficzny, muzyczny.

    Steve jest felietonistą w Los Angeles Times. Ma talent, ale znalazł się na życiowym zakręcie. Problemy rodzinne oraz brak weny twórczej sprawiają, że poukładane życie dziennikarza ma niepewną przyszłość. Pewnego dnia podczas ulicznego spaceru spotyka ulicznego grajka (Foxx), który wyróżnia się wielkim talentem. Bezdomny wydaje się być idealnym tematem na dobry felieton. Z czasem Steve odkrywa, że muzyk uczęszczał do znakomitej szkoły muzycznej, a jego świetnie zapowiadającą się karierę przerwała schizofrenia. Dziennikarz postanawia zrobić coś dobrego i próbuje wyciągnąć ulicznego muzyka z bezdomności.

    Czytaj więcej

  • Koralina i tajemnicze drzwi - 2009

    koralina i tajemnicze drzwi

    Koralina i tajemnicze drzwi,
    (Coraline) - 2009;
    - reżyseria: Henry Selick;
    - scenariusz: Henry Selick;
    - gatunek: animacja, familijny, fantasy.

    Rodzina Jones'ów przeprowadza się do starego, wielkiego domu. Koralina niezbyt dobrze się czuje w nowym otoczeniu, a uczucie wyobcowania pogłębiają wiecznie zapracowani rodzice, którzy zwracają uwagę na dziewczynę tylko wtedy kiedy coś od niej chcą. Koralina wędrując po domu odkrywa tajemniczy korytarz, który prowadzi do równoległej rzeczywistości. Do świata, który wydaje się być lepszą wersja życia Koraliny. Dziewczynka zachwyca się nową rzeczywistością, ale po czasie zaczyna zauważać, że nie wszystko jest takie piękne jak się z początku wydawało. Próbuje powrócić do swojego świata, ale na to chyba jest już za późno. Klucz do rzeczywistości trzyma złowieszcze alter ego jej matki. I zaczyna robić się trochę strasznie.

    Czytaj więcej

  • 9 - 2009

    9

    9 - 2009;
    - reżyseria: Shane Acker;
    - scenariusz: Pamela Pettler;
    - gatunek: animacja, science-fiction, przygodowy.

    Świat po zagładzie ludzkości. Dziewiątka (9) budzi się do życia. Jest szmacianą lalką, która jakimś cudem żyje. Rusza na poznanie otaczającego świata. Szybko przekonuje się, że jest to świat, na którym życie całkowicie zostało zniszczone. Podczas wędrówki poznaje inne szmaciane lalki, które również mają numery na plecach. Wszystkie układają się w jeden ciąg: 1, 2, 3 aż do 9. Właściwie to układałyby się gdyby wszystkie lalki żyły. Na zgliszczach ludzkości grasują roboty, które chcą zniszczyć wszystkie odmiany życia. Wtedy nastąpi prawdziwa era maszyn.
    9 to ciekawa, ale niezbyt oryginalna fabuła. W popkulturze mamy mnóstwo dzieł science-fiction, które próbują nas ostrzec przed przyszłością zdominowaną przez roboty. Roboty, które zdradziły swoich konstruktorów i postanowiły "żyć" bez ludzkich ograniczeń. Jest to pesymistyczna wizja przyszłości, ale gdzieś wszyscy czujemy, że nasza przyszłość może właśnie tak wyglądać.

    Czytaj więcej

  • Anioły i demony - 2009

    anioly i demony
    Anioły i demony,

    (Angels & Demons) - 2009;
    - reżyseria: Ron Howard;
    - scenariusz: Akiva Goldsman, David Koepp;
    - wybrana obsada: Tom Hanks, Ewan McGregor, Ayelet Zurer, Stellan Skarsgård, Armin Mueller-Stahl, Pierfrancesco Favino;
    - muzyka: Hans Zimmer;
    - gatunek: thriller.

    Inferno nadal czeka na swoją kolej - ostatnio z kinem mi nie po drodze i czuję coraz większą potrzebę by to zmienić.. ale nie o tym teraz. Postanowiłem sobie odświeżyć poprzednie filmy o przygodach profesora Langdon'a. Niedawno był Kod da Vinci - powtórny seans tego filmu uwidocznił wszystkie jego słabostki, ciekaw byłem czy Anioły i Demony również rozczarują. I tutaj jestem pod pozytywnym wrażeniem. Film nadal mi się bardzo podoba, myślę że sporo w tym zasługi w materiale, który posłużył jako scenariusz. Książka, w mojej ocenie, jest sporo lepsza od słynnego Kodu. Pamiętam, że lektura dała mi sporo przyjemności.

    Czytaj więcej

  • Invictus - Niepokonany - 2009

    plakat promujący
    Invictus - Niepokonany,
    (Invictus) - 2009;
    - reżyseria: Clint Eastwood;
    - scenariusz: Anthony Peckham;
    - wybrana obsada: Morgan Freeman, Matt Damon, Tony Kgoroge, Julian Lewis Jones;
    - gatunek: biograficzny, dramat, sportowy.

    Wielokrotnie już na tym blogu czytaliście, że Eastwood ma niesamowity talent do doboru tematów swoich filmów. Obejrzany niedawno Invictus tylko utwierdza mnie w opinii, że Clint jest wybitnym reżyserem.
    Invictus opowiada o początkach prezydentury Mandeli oraz o historycznym sukcesie południowoamerykańskiej drużyny rugby. Sportowy sukces okazał się jednym z spoiw, które pomogły budować nowe państwo. Oglądałem ten film i nie mogłem nie odnosić fabuły (opartej na faktach) do naszego polskiego podwórka. Mam wrażenie, że nasze społeczeństwo ulega coraz większej polaryzacji. Póki co odbywa się to w sferze słownej, ale to chyba tylko kwestia czasu zanim poleje się krew. Myślałem, że jesteśmy już rozwiniętą demokracją, w której szanuje się oponentów politycznych. Niektóre publiczne wypowiedzi znanych osób, ale także anonimowych hejterów tworzą klimat wzajemnej wrogości i nienawiści, który będzie trudno w przyszłości zmienić. Sukces sportowy może nie wystarczyć.

    Czytaj więcej

  • Człowiek, który gapił się na kozy - 2009

    plakat filmowyCzłowiek, który gapił się na kozy (The Men Who Stare at Goats) - 2009;
    - reżyseria: Grant Heslov;
    - scenariusz: Peter Straughan;
    - wybrana obsada: George Clooney, Ewan McGregor, Jeff Bridges, Kevin Spacey, Stephen Lang;
    - komedia, szpiegowski, wojenny.

    Bob (McGregor) jest przeciętnym dziennikarzem, który pragnie zdobyć materiał odmieniający jego życie. Przypadkiem, podczas wywiadu z miejscowym wariatem, trafia na trop specjalnej jednostki wojskowej, która do walki z wrogiem używa zdolności paranormalnych. Bob zgłębiając temat wyjeżdża do strefy wojny, na miejscu poznaje historię "oryginalnego" hipisa (Brigdes), który dowodzi grupą ekscentrycznych i wyjątkowo uzdolnionych żołnierzy..
    Obraz Heslov'a nie trafił w moje gusta. Lubię w kinie świat ukazany z przymrużeniem oka, w którym groteska jest jednym z głównych składników, ale w tym przypadku historia mnie nie porwała. W sumie obejrzałem do końca z zasady i dla obsady. Historia jest trochę przegadana i trudno było mi się odnaleźć w narracyjnym świecie.

    Czytaj więcej

  • Bezkarni - sezon 1

    bezkarni 1Bezkarni (Braquo) - 2009;
    - sezon 1
    - wybrana obsada: Jean-Hugues Anglade, Joseph Malerba, Nicolas Duvauchelle, Karole Rocher.

    Pamiętacie serial The Shield z Michael'em Chiklis'em w roli głównej? Jeden za najlepszych seriali policyjnych na długo zostaje w pamięci.. Przypominam ten serial, bo Bezkarni bardzo mi go przypominają. Jest komisariat policji, w którym działa jednostka specjalna. Mają dobre wyniki, ale często przekraczają wszelkie granice. Czy cel może uświęcać środki? W policji wielu uważa, że tak. Grupa działa w sposób bezwzględny, brutalny, ale także skutecznie. Mają wpływy w mieście, ale są one budowane nie zawsze legalnie. W The Shield ten motyw był bardziej rozwinięty, ale i tu widz się nie nudzi. Od pierwszych scen jesteśmy świadkami lawiny zdarzeń. Jedno małe kłamstwo, ciągnie za sobą kolejne i kolejne - sytuacja się coraz bardziej komplikuje, a nawet pozorne epizody mogą mieć kluczowe znaczenie. Świetna robota scenarzystów. Bezkarni poziomem nie dorównują The Shield, ale może to się zmieni w kolejnym sezonie. Jest bardzo dobrze, ale może być o niebo lepiej - zakończenie sezonu niesamowicie intryguje.

    Czytaj więcej

  • Anioł nad morzem - 2009

    aniol nad morzemAnioł nad morzem (Un Ange à la mer) - 2009;
    - reżyseria: Frédéric Dumont
    - scenariusz: Frédéric Dumont
    - wybrana obsada: Anne Consigny, Olivier Gourmet, Martin Nissen
    - dramat.

    Nagrodzony na festiwalu w Karlovych Warach film o nietypowej przyjaźni pomiędzy ojcem a synem rozczarowuje. Jest mocne uderzenie na początku filmu.. jest tajemnica, napięcie, które po kilku minutach zanika gubiąc się w przypadkowych, niespecjalnie udanych scenach. Po uderzeniu jest cisza.. . autor scenariusza chyba za punkt honoru wyznaczył sobie, że musi widza znudzić, za wszelką cenę nie zaskakiwać zwrotami akcji. Owszem można doszukiwać się w tym filmie symboliki, metaforycznych ujęć, ale chyba jestem już na to zbyt stary. Mam wrażenie, że fabuła filmu ledwie wystarczyłaby na nowelkę, jakiś film krótkometrażowy, wciskanie jej w film pełnometrażowy sprawia, że widz (Ja) czuje się rozczarowany seansem.
    Oceniam na cztery. Kompletnie mnie nie złapał ten klimat..

    Czytaj więcej

  • Szare ogrody - 2009

    szare ogrodySzare ogrody
    (Grey Gardens) - 2009;
    - reżyseria: Michael Sucsy
    - scenariusz: Patricia Rozema, Michael Sucsy
    - wybrana obsada: Drew Barrymore, Jessica Lange
    - biograficzny, dramat.

    HBO poza serialami produkuje sporo filmów. Nie ma co ukrywać, że często są to pozycje całkowicie nieudane, ale zdarzają się perełki, o których należy pamiętać. Do takich filmów należą nagradzane (Złote Globy, Emmy) Szare ogrody.
    Film opowiada o krewnych Jackie Kennedy. Ekscentryczna ciotka i kuzynka zawsze marzyły o sławie i bogactwie, ale życie zaoferowało im wieloletnie egzystowanie w trudnych warunkach... Jest to przede wszystkim opowieść o trudnej, momentami pasożytniczej relacji pomiędzy matką a córką.. obie marzą o zmianie, ale też obie się boją odrzucenia i samotności.. i tak trwają pogrążając się w swojej samotności i biedzie. Trudna relacja samotnych, odrzuconych kobiet została rewelacyjnie zagrana. Jessica Lange i Drew Barrymore w tym filmie pokazały wielki talent.
    Cieszę się, że udało mi się w końcu obejrzeć ten film.. zabierałem się za niego od kilku lat.
    Szare ogrody to kameralne, ale znakomicie zagrane kino, które śmiało można polecić.
    Oceniam na osiem.

    Czytaj więcej

  • Bestia - sezon 1

    plakat do serialuBestia (The Beast, sezon 1, A&E, 2009)

    Kolejna produkcja, która nie jest zbyt szeroko znana. Dla wielu typowy serial kryminalny, który można pominąć. Zgodziłbym się z tym, gdyby nie jedno małe ale...
    jest to ostatnia produkcja, w której wystąpił Patrick Swayze. Podczas kręcenia zdjęć był już umierający (rak trzustki), co zresztą widać na ekranie. Jest cieniem samego siebie. To wystarczający powód by poświęcić kilka godzin na ten tytuł.. Jeśli uważacie, że to za mało, to może zachęci Was drugi pierwszoplanowy aktor.. Jest nim Travis Fimmel (to ten od Wikingów). Na ekranie Ci panowie tworzą całkiem udany duet agentów FBI, którzy bardzo często muszą pracować pod przykrywką. Poszczególne epizody mają niezależne fabuły, ale jest też wspólny wątek. Przeciwko agentowi Barkerowi (Swayze) toczy się tajne śledztwo. Ponoć przeszedł na stronę wroga. Jednym z prowadzących to dochodzenie jest agent Beaumont (Lawrence Gilliard Jr. - znany z The Wire), który próbuje zmusić partnera Barkera do zeznań.
    Jest interesująco i nie ukrywam, że tytuł ma swoisty, interesujący klimat... ale największą jego zaletą jest aktorstwo. Świetne kreacje Patricka oraz Travisa podczas przykrywek. Obaj wypadli znakomicie. W grze, a może w stylu bycia, Fammela widać sporo podobieństw do postaci Ragnara. Pewien specyficzny sposób poruszania się. Pewny siebie, bezczelny z szyderczym uśmiechem na twarzy. Teraz już wiem dlaczego dostał rolę w Wikingach ..
    Serial pozostawia pewien niedosyt... ale zasługuje na uznanie. Oceniam na osiem.
    osiem

    Czytaj więcej

  • Enen - 2009

    enenEnen
    (reżyseria Feliks Falk, 2009)

    Falk często sięga po tematy, które toczą się na granicy ludzkiego charakteru, a systemu, który pozwala na nadużycia. Nie inaczej jest w przypadku Enen'a.
    Czasy współczesne. Zakład psychiatryczny. Młody lekarz (Borys Szyc) przypadkiem odkrywa, że na oddziale jest człowiek widmo (Grzegorz Wolf). Człowiek, który nie posiada kartoteki. Na oddziale jest od wielu lat, a nikt nie wie kto to i dlaczego tu się znajduje. Próby wyjaśnienia sprawy sprawiają, że lekarz zaczyna mieć problemy w środowisku lekarskim.
    Jakiś czas temu czytałem w Polityce, że bardzo łatwo kogoś umieścić w szpitalu psychiatrycznym na obserwację. Członków rodziny, wrogów politycznych, sąsiadów, osoby niewygodne. Obserwacja może trwać wiele lat.. patologia? Owszem. Takie rzeczy już od dawna nie powinny być możliwe, ale wieki przyzwyczajeń robią swoje... to zawsze był dobry środek prewencyjny..
    Za takie właśnie filmy lubię Falka.
    Oceniam na osiem. Podobał mi się ten klimat. Zwróćcie uwagę na plakat - idealnie oddaje motyw filmu.
    W drugim planie: Krzysztof Stroiński, Magdalena Walach i Marian Opania.

    Czytaj więcej

  • Home - S.O.S. Ziemia - 2009

    home sos ziemiaHome - S.O.S. Ziemia
    (Home, reżyseria Yann Arthus-Bertrand, 2009)

    Jest to jeden z tych filmów dokumentalnych, który swoją premierą zrobił spore zamieszanie. Dla wielu osób film ważny, dla wielu inspirujący, dla niektórych otwierający oczy.. a dla mnie mocno irytujący. Nie znoszę kiedy program, film próbuje mną manipulować... a ten to robi niemal cały czas. Przez cały film mamy żonglowanie danymi, faktami, cyframi i wątpliwej jakości prognozami naukowców. Wszystko ma mocne znamiona eko-terroryzmu. Brakło w dokumencie rzetelnej analizy, refleksji i rozwiązań, które powinny być stosowane. Te kilka ostatnich minut dokumentu, w których było pokazane odpowiedzialne gospodarowanie zasobami ziemskimi powinny wypełniać przynajmniej połowę treści. Już pomijam fakt, że sporo danych podanych w filmie się wyklucza, że brak jest tak naprawdę dowodów na związek działań człowieka i ocieplenia klimatu. Część naukowców uważa, że obecne ocieplenie klimatu jest tak naprawdę preludium do nowej epoki lodowcowej - naturalny cykl.
    Myślałem, że w tym filmie będzie więcej refleksji na temat naszego życia. Wskazówek do właściwego, proekologicznego zachowania. Recept na nadmierny przyrost ludności i zbyteczny konsumpcjonizm. Zamiast tego dostaliśmy garść przypadkowych danych, których sposób podania odebrałem jako manipulację. Najmocniejszymi stronami Home są zdjęcia i muzyka - to może się podobać, ale montaż już mniej. Dziwny to dokument... 
    Całość budzi moje mieszane uczucia. Oceniam na sześć.

    Czytaj więcej

  • Bękarty wojny - 2009

    bekarty wojnyBękarty wojny (Inglourious Basterds, reżyseria Quentin Tarantino, 2009)

    Kolejna pozycja, która miesiącami czekała na obejrzenie. W końcu zostałem porządnie zmotywowany. I już wiem o co chodzi z tymi karteczkami na czole..
    Z rezerwą podchodziłem do tego filmu. Lubię styl Tarantino, brutalność w połączeniu z popkulkurą. Krew przy genialnej ścieżce dźwiękowej. Wiedziałem, że w tym filmie będzie podobnie, ale bałem się że w temacie drugiej wojny światowej to będzie zbyt ostre. Na szczęście jest wyczuwalny pewien dystans.. Wojna, naziści, Hitler to tylko pretekst do pokazania ciekawej fabuły i niezrównoważonych osób. Powiadam Wam, każdy jest psychopatą.. niektórzy tylko się bardziej skrywają.
    Wojna i kicz to niebezpieczne połączenie, ale Tarantino doskonale wie, jak się kręci filmy. Swoją drogą Bękarty Wojny to też film o kinie.. o jego roli podczas drugiej wojny światowej. Można powiedzieć, że to swoisty hołd złożony kinematografii.
    Co jeszcze wyróżnia ten film? Bogata obsada, która wypadła naprawdę bardzo dobrze.. już pomijam chwalonego Pitta, ale filmy Tarantino wyróżnia to, że znani aktorzy godzą się grać nawet epizodyczne role. W tym filmie największe brawa należą się Christoph'owi Waltz'owi (Oscar, Złoty Glob) - zwłaszcza za ostatnie sceny. Warto jeszcze wymienić pozostałych znanych aktorów: Mélanie Laurent, Eli Roth, Michael Fassbender, Diane Kruger.
    Bękarty dostają mocne dziewięć. I tak - polecam.

    Czytaj więcej

  • Ink -2009

    inkInk
    (reżyseria Jamin Winans, 2009)

    Kilka razy wspominałem, że mam swoją listę filmów, które chcę obejrzeć. Pozycje tam trafiają z różnych źródeł.. nie mam pojęcia jakim trafem znalazł się na niej ten film... nie potrafię odnaleźć punktu zaczepienia. Przez pierwsze minuty seansu byłem przekonany, że to jakaś pomyłka.. bardzo irytujący montaż i praca kamery, które przypominają amatorskie kino.. pozrywane sceny i przypadkowe sekwencje... przetrwałem to, staram się kończyć rozpoczęte filmy... z czasem to wszystko zaczyna się układać w trudną, dziwną, ale jednocześnie wciągającą fabułę..
    Fabuła toczy się w wielu światach. . rzeczywisty, snu, przyszłości, przeszłości, marzeń, możliwości... pełne pomieszanie.. życie jako suma tych światów.. sen jako kierunkowskazy a zarazem impulsy do działania. Do tego odwieczna walka dobra ze złem...
    Trudno mi jednoznacznie ocenić ten tytuł.. jest w nim coś intrygującego, coś co sprawia, że mam go w pamięci.. ale z drugiej strony forma filmu i jego zbyt widoczna niskobudżetowość odstraszają i momentami męczą.
    Ostatecznie skłaniam się do siódemki.. ale takiej naprawdę mocnej.

    Czytaj więcej

  • Test - 2009

    testTest
    (Exam, reżyseria Stuart Hazeldine, 2009)

    Małe pomieszczenie.. siedem osób przy biurkach.. i prowadzący spotkanie informuje zebranych. Jesteście na ostatnim teście w długim procesie rekrutacyjnym. Będzie tylko jedno pytanie i osiemdziesiąt minut na jego odpowiedź. Daje kilka wytycznych i wychodzi.. zebrani siedzą.. czekają.. ale gdzie to pytanie? Minuty mijają.. sytuacja staje się coraz bardziej napięta. Starający się o pracę przyjmują skrajnie różne postawy. Tik tak, tik tak.. czas leci.. a odpowiedzi na nieznane pytanie nadal brak..
    Początek filmu był ciekawy, intrygujący i wciągający.. badanie ludzkiej natury wobec niesprzyjających warunków.. tu nie ma groźby śmierci, chęci przeżycia.. to jest tylko staranie się o super pracę.. intrygujące.. i takie było niemalże do końca.. bo zakończenie to spore rozczarowanie.. niepotrzebnie wprowadzono dane i ideę tej firmy.. twórcy powinni zostać przy analizie ludzkiej natury.. przy zezwierzęceniu się w imię korporacji..
    Mimo słabej końcówki film mi się podobał..
    Można zrobić ciekawy film w całkiem minimalistyczny sposób.

    Oceniam na siedem.

    Czytaj więcej

Strona 1 z 3