Ułatwienia dostępu

2005

  • Carnivale - sezon 2

    carnivale s 2

    Carnivale;
    - twórcy: Daniel Knauf;
    - HBO, 2005, sezon 2;
    - wybrana obsada: Clancy Brown, Michael J. Anderson, Adrienne Barbeau, Tim DeKay, Patrick Bauchau, Nick Stahl, Debra Christofferson, Clea DuVall, Cynthia Ettinger, Amy Madigan, Carla Gallo, Robert Knepper;
    - kategoria: Serial, sezon, Emmy, dramat, fantasy.

    Ben został obdarzony olbrzymim darem. Potrafi uzdrawiać osoby ranne, a nawet przywracać życie. Cuda te mają jednak swoją cenę. Podczas uzdrawiania życie mogą stracić osoby znajdujące się w pobliżu. Ben stara się nie nadużywać swojego daru zwłaszcza, że nie do końca wie czy to dar boga czy diabła.
    Na drugim biegunie jest pastor Justin zbierający coraz większą rzeszę wyznawców. Pastor wydaje się być dobrą osobą, ale wokół niego coraz intensywniej gromadzą się chmury. Ciemne, ciężkie, złowieszcze.
    Ben i pastar poszukują legendarnego Henriego Scuddera, ten który go 'przejmie' pierwszy będzie miał okazję na przejęcie jego mocy. Kto zwycięży w tym pojedynku. Niebo czy Piekło? Jaka będzie cena wygranej?

    Czytaj więcej

  • 9 kompania - 2005

    9 kompania

    9 kompania,
    (9 rota) - 2005;
    - reżyseria: Fedor Bondarchuk;
    - scenariusz: Yuriy Korotkov;
    - wybrana obsada: Fedor Bondarchuk, Aleksey Chadov, Mikhail Evlanov, Ivan Kokorin, Aleksandr Bashirov, Irina Rakhmanova;
    - kategoria: film, dramat, wojenny, na faktach.

    Rosja, rok 1988. Grupa młodych żołnierzy po krótkim, ale intensywnym szkoleniu zostaje skierowana do Afganistanu. Tu trwa prawdziwa wojna. Rosja radziecka wrzuciła w nią olbrzymie zasoby a i tak nie udało się jej wygrać. Zresztą nikomu wcześniej, ani później (USA) ta sztuka się nie udała. Żołnierze uczą się jak działać w tym skrajnie trudnym i wrogim środowisku, pomimo dobrego szkolenia nie mają szans z wrogiem, który walczy u siebie. 9 kompania dostaje zadanie utrzymania jednego ze wzgórz, zadanie nie tylko skrajnie trudne, które wielu z żołnierzy przypłaci życiem, co kompletnie niepotrzebne (w rzeczywistości zginęło 6 z 39 źołnierzy). Chwilę później Rosja wycofuje się z Afganistanu.

    Czytaj więcej

  • Historia przemocy - 2005

    historia przemocy

    Historia przemocy,
    (A History of Violence) - 2005
    - reżyseria: David Cronenberg;
    - scenariusz: Josh Olson;
    - wybrana obsada: Viggo Mortensen, Maria Bello, William Hurt, Ed Harris, Ashton Holmes;
    - kategoria: dramat, thriller,

    Tom prowadzi spokojne życie. Ma żonę, dwójkę dzieci i małą restaurację. Jego życie gwałtownie się zmienia podczas brutalnego napadu na lokal. Bandyci zostają skutecznie wyeliminowani przez Tom'a, ale sława mu nie służy. Pojawiają się gangsterzy, którzy twierdzą, że Tom jest znanym cynglem, który musi wrócić w rodzinne strony. Nie przyjmują odmowy i są w stanie zrobić wszystko by zmusić mężczyznę do współpracy. Albo się mylą, albo nie doceniają przeciwnika. Oba scenariusze są dla nich niezbyt pozytywne.

    Czytaj więcej

  • Plan lotu - 2005

    plan lotu

    Plan lotu,
    (Flightplan) - 2005;
    - reżyseria: Robert Schwentke;
    - scenariusz: Peter A. Dowling, Terry Hayes;
    - wybrana obsada: Jodie Foster, Peter Sarsgaard, Sean Bean, Marlene Lawston, Erika Christensen;
    - kategoria: thriller.

    Kyle Pratt wsiada razem z córką wsiada na pokład samolotu. Po tajemniczej śmierci męża opuszcza Berlin i wraca do Stanów by na nowo ułożyć sobie życie. W sumie jej historia nie wyróżnia się od innych podróżnych. Każdy ma swoje powody. Kyle tuż po starcie zasypia na kilka godzin, a jak się budzi to kilkuletniej córki już nie ma obok. Poszukiwania stają się coraz bardziej dramatyczne - przecież dziecko nie może zniknąć w samolocie tysiące metrów nad ziemią? A może, tak jak sugeruje załoga, dziecka wcale nie było? Nikt nie widział jak Kyle wsiadała na pokład z dziewczynką, a lista pasażerów nic nie mówi o obecności dziewczynki. Kapitan samolotu ma niełatwe zadanie - uwierzyć kobiecie i dalej intensywnie szukać, czy też dać wiarę dokumentom i potraktować Kyle jako osobę chorą mogącą zagrażać bezpieczeństwu innych pasażerów.

    Czytaj więcej

  • Królestwo Niebieskie - 2005

    krolestwo niebieskie

    Królestwo Niebieskie,
    (Kingdom of Heaven) - 2005;
    - reżyseria: Ridley Scott;
    - scenariusz: William Monahan;
    - wybrana obsada: Orlando Bloom, Eva Green, Jeremy Irons, Liam Neeson, David Thewlis, Edward Norton, Brendan Gleeson, Marton Csokas, Michael Sheen;
    - kategoria: dramat, historyczny.

    Akcja filmu rozpoczyna się w 1184 roku. Jerozolima od stu lat jest w rękach chrześcijan. Gdzieś we Francji kowal Balian po samobójstwie żony stracił chęć do życia. Wiarę przy okazji też. Daje się jednak namówić ojcu (świeżo poznanemu) na podróż do Ziemi Świętej. Tam ma odnaleźć motywację do dalszego działania. I tak oto niczego nie świadomy Balian zostaje wplątany w tryby wielkiej historii. Jerozolima to piękne, wielkie miasto, ale wszyscy wiedzą, że wojna z Saracenami jest tylko kwestią czasu. Balian będzie musiał wykorzystać wszystkie swoje umiejętności by nie tylko przeżyć, ale jeszcze walczyć w słusznej sprawie. Brzmi znajomo? Jak dla mnie tak mógł wyglądać scenariusz drugiej części genialnego Gladiatora. Podobieństw jest więcej.

    Czytaj więcej

  • Prawdziwa historia - 2005

    prawdziwa historia

    Prawdziwa historia,
    (The World's Fastest Indian) - 2005;
    - reżyseria: Roger Donaldson;
    - scenariusz: Roger Donaldson;
    - wybrana obsada: Anthony Hopkins, Saginaw Grant, Diane Ladd, Walton Goggins, Christopher Lawford, Chris Williams;
    - gatunek: biograficzny, dramat.

    Coraz bardziej skłaniam się do tezy, że najlepsze scenariusze filmowe pisze życie. Prawdziwa historia jest idealnym przykładem na potwierdzenie tej tezy.
    Starszy Nowozelandczyk marzy o tym by na swoim motocyklu pobić rekord prędkości. Może to zrobić tylko w Stanach Zjednoczonych, ale wyjazd jest bardzo kosztowny. Burt z czasem dopina swego - wyrusza w podróż życia, ale z czasem okazuje się, że spełnienie marzenia jest trudniejsze niż się początkowo wydawało.
    Na szczęście na swojej drodze spotyka wielu ludzi, którzy potrafią bezinteresownie pomagać.

    Czytaj więcej

  • Gwiezdne wojny: Część III - Zemsta Sithów - 2005

    zemsta sithow

    Gwiezdne wojny: Część III - Zemsta Sithów,
    (Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith) - 2005;
    - reżyseria: George Lucas;
    - scenariusz: George Lucas;
    - wybrana obsada: Ewan McGregor, Natalie Portman, Hayden Christensen, Ian McDiarmid, Samuel L. Jackson, Jimmy Smits;
    - gatunek: przygodowy, science-fiction.

    Niemal rok temu (przy okazji premiery Przebudzenia mocy) obiecałem sobie, że w 2016 roku obejrzę wszystkie epizody Gwiezdnych Wojen. Początkowo szło nieźle (ale maraton się nie powiódł), ale po czterech częściach zapał mi się skończył. Ostatnio cały czas narzekam, że bieżący rok jest do niczego, dlatego też postanowiłem się zmobilizować i spełnić przynajmniej jedno moje postanowienie. GW musiały zostać zaliczone przed świętami. Zemsta Sithów długo czekała na swoją kolej, ale w końcu mogę powiedzieć, że Gwiezdne Wojny w końcu obejrzałem.
    Anakin Skywalker jest już wyszkolonym Jedi. Wie, że ma olbrzymie umiejętności, ale cały czas nie jest traktowany poważnie. Młody, pełen dumy i ambicji chłopak łatwo daje się zmanipulować Kanclerzowi i zaczyna podążać ciemną stroną mocy. Niby intencje ma dobre, ale nie zawsze cele uświęcają środki. Zdrada młodego Skywalkera jest niespodziewana i bolesna. Kanclerz zdobył wielkiego sprzymierzeńca, którego nazwał LordVader - w końcu wiem skąd się wziął.

    Czytaj więcej

  • Pan i Pani Smith - 2005

    pan i pani smith
    Pan i pani Smith,
    (Mr. & Mrs. Smith) - 2005;
    - reżyseria: Doug Liman;
    - scenariusz: Simon Kinberg;
    - wybrana obsada: Brad Pitt, Angelina Jolie, Vince Vaughn, Adam Brody, Kerry Washington;
    - gatunek: akcja, komedia.

    Ten tytuł widziałem już wiele razy, ale jakoś tak się złożyło, że nic o nim tutaj nie napisałem. Pewnie była notka na starym blogu, ale przez swoją nieumiejętność kiedyś skasowałem archiwum. Jak zaczynałem blogowanie to kopie bezpieczeństwa i jakość hostingu nie były moim priorytetem. Człowiek się uczy na własnych błędach i z wiekiem zaczyna korzystać z bardziej profesjonalnych rozwiązań, które wcale nie są drogie. Nie o tym miałem pisać.

    Czytaj więcej

  • Gdzie leży prawda - 2005

    gdzie lezy prawda
    Gdzie leży prawda,
    (Where the Truth Lies) - 2005;
    - reżyseria: Atom Egoyan;
    - scenariusz: Atom Egoyan;
    - wybrana obsada: Alison Lohman, Colin Firth, Kevin Bacon, Rachel Blanchard;
    - gatunek: dramat, thriller.

    Vince i Lanny w latach pięćdziesiątych byli bardzo popularnymi komikami. Byli u szczytu kariery, występowali w telewizji a wszystko to popsuło jedno nieoczekiwane zdarzenie. W ich pokoju hotelowym zostają znalezione zwłoki. Nie zostali oskarżeni o morderstwo, ale incydent przerwał ich karierę. Wkrótce później przestali utrzymywać z sobą kontakt. Po wielu latach pojawia się młoda pisarka, która chce napisać książkę o ich fenomenalnej karierze. Czy ambitnej dziewczynie uda się rozwiązać tajemnicę sprzed lat. Czy ktoś wie co się tak naprawdę wydarzyło?

    Czytaj więcej

  • Wszystko jest iluminacją - 2005

    wszystko jest iluminacja
    Wszystko jest iluminacją,
    (Everything Is Illuminated) - 2005;
    - reżyseria: Liev Schreiber;
    - scenariusz: Liev Schreiber;
    - wybrana obsada: Elijah Wood, Eugene Hütz, Boris Leskin, Laryssa Lauret;
    - gatunek: dramat, komedia.

    Seans został całkowicie wylosowany. Zbyt obszerna baza filmów sprawia, że czasem trudno coś wybrać. Klęska urodzaju - na szczęście tym razem przypadkowy seans okazał się naprawdę udany. Ekranizacja powieści Jonathan'a Safran'a bardzo przypadła mi do gustu.

    Czytaj więcej

  • Daleka północ - 2005

    daleka polnoc
    Daleka północ,
    (North Country) - 2005;
    - reżyseria: Niki Caro;
    - scenariusz: Michael Seitzman;
    - wybrana obsada: Charlize Theron, Woody Harrelson, Frances McDormand, Sean Bean, Richard Jenkins, Jeremy Renner;
    - gatunek: dramat, sądowy, na faktach.

    To jeden z tych filmów, które przechodzą bez echa. Opowiadają wciągającą historię opartą na faktach, są dobrze zrealizowane i zagrane, ale nie trafiają do szerszej widowni - są za mało efekciarskie i nie dają szans na dobry zarobek. Cieszmy się, że jeszcze takie tytuły powstają. Za chwilę mogą zostać tylko superprodukcje.
    Akcja dzieje się w małym miasteczku, które żyje dzięki kopalni. Każdy chłopak wie, że to będzie jego miejsce pracy, że dzięki kopalni będzie mógł utrzymać żonę i dzieci. Co z kobietami? Mogą nie pracować, utrzymywać dom, lub w najlepszym wypadku pracować w barze - w kopalni miejsca dla nich brak. Nie można kobietom zabronić pracy w tym zakładzie, ale mężczyźni jasno dają do zrozumienia, że to miejsce nie dla pań. Najlepiej jakby w ogóle się nie przyjmowały i nie odbierały pracy mężczyznom.

    Czytaj więcej

  • Dowód - 2005

    plakat promujący
    Dowód,
    (Proof) - 2005;
    - reżyseria: John Madden;
    - scenariusz: Rebecca Miller, David Auburn;
    - wybrana obsada: Anthony Hopkins, Gwyneth Paltrow, Jake Gyllenhaal;
    - gatunek: dramat, obyczajowy.

    Catherine porzuca karierę naukową by móc się opiekować chorym ojcem, który kiedyś był wybitnym matematykiem, ale choroba psychiczna zamieniła go w wrak człowieka. Po wielu latach opieki ojciec umiera, a do do osamotnionej Catherine przyjeżdża siostra, która chce wywrócić jej życie do góry nogami. Catherine jest mocno wyalienowana i wszyscy, w tym ona sama, twierdzą, że ma problemy psychiczne. Potwierdzeniem tej tezy wydaje się fakt, że dziewczyna przypisuje sobie autorstwo przełomowego dowodu matematycznego. Kto jest autorem? Ona, czy jej nieżyjący już ojciec? Dowód jest porównywany z Pięknym umysłem, ale poza tematyką oba filmy niewiele łączy. Całkiem inny poziom i sposób ukazania choroby psychicznej. W zasadzie w Dowodzie nie o matematykę chodzi - to raczej film o próbie funkcjonowania w świecie, który nie lubię odstępstw od normy, w świecie, w którym bardzo łatwo wszystko się szufladkuje.

    Czytaj więcej

  • Pułapka - 2005

    plakat filmowy
    Pułapka,
    (Hard Candy) - 2005;
    - reżyseria: David Slade;
    - scenariusz: Brian Nelson;
    - wybrana obsada: Patrick Wilson, Ellen Page;
    - gatunek: thriller;

    Oscar dla Spotlight i zamieszanie wokół materiału w Teleexpresie przypomniały mi, że mam zaległą notkę o filmie, który też porusza temat pedofilii.

    Czternastoletnia Hayley czatuje z ponad trzydziestoletnim Jeff'em, który twierdzi, że jest fotografem. Czat początkowo dotyczył neutralnych spraw, ale zaczął w nim dominować temat seksu. Nastolatka postanawia zgodzić się na spotkanie ze swoim wirtualnym przyjacielem. Od początku wiemy, że to spotkanie może być niebezpieczne. Współczujemy dziewczynie i z obawą czekamy, aż drapieżnik zaatakuje. Wtem okazuje się, że niewłaściwie rozpisaliśmy role w tym filmie. Drapieżnik staje się ofiarą.
    I na tym kończy się intryga. Kolejne sceny poza psychicznym i fizycznym znęcaniem się nad podejrzanym pedofilem nie wnoszą nic nowego. Trudno się w tym filmie z kimkolwiek identyfikować. Jeff, który najprawdopodobniej jest pedofilem, oczywiście nie wzbudza sympatii. Tak samo jest z Hayley, która przejawia cechy psychopatycznego mordercy, który nie powstrzyma się przed niczym aby osiągnąć cel.

    Czytaj więcej

  • Pani Zemsta - 2005

    plakat promujący
    Pani Zemsta
    (Chinjeolhan geumjassi) - 2005;
    - reżyseria: Chan-wook Park;
    - scenariusz: Chan-wook Park, Seo-Gyeong Jeong;
    - wybrana obsada: Yeong-ae Lee, Min-sik Choi;
    - gatunek: dramat, thriller.

    Jeden z największych studenckich wyrzutów sumienia. O Pani Zemście słyszałem jeszcze na uczelni i wtedy bardzo mi zależało na obejrzeniu tego tytułu. Potem ten wyrzut sumienia dawał o sobie znać gdy odwiedzałem znajomych. Tam z antyramy spoglądała na mnie Pani Zemsta i milcząco pytała - kiedy idziemy w tango? Pani Zemsta odsiedziała na liście równo dziesięć lat.. aż w końcu się doczekała seansu.
    Kino koreańskie do najłatwiejszych nie należy, kiedyś więcej oglądałem pozycji azjatyckich i bardziej czułem ich stylistykę - teraz mam z nimi mały problem.. zdałem sobie sprawę, że lubię kino azjatyckie, które jest w pewien sposób naznaczone kinem zachodnim.
    Geum-ja jest młodą dziewczyną, która właśnie skończyła trzynastoletni wyrok więzienia za zabicie dziecka. Pod przymusem przyznała się do winy, ale prawdziwy morderca nadal jest na wolności i dalej zabija niewinne dzieci. Dziewczyna, po odzyskaniu wolności, pragnie krwawej zemsty.. Czy zemsta przyniesie jej spokój? Czy wręcz przeciwnie? Czy zemsta jest sprawiedliwością?
    Początkowe sceny filmu zdecydowanie do mnie trafiały, ale z upływem minut moje zainteresowanie rosło... coraz bardziej byłem ciekaw w jakim kierunku podąży Geum-ja? Pani Zemsta jest zwieńczeniem trylogii o zemście. Chyba muszę nadrobić pozostałe części - Oldboya kiedyś widziałem, ale nie potrafię sobie go przypomnieć. Pamięć zbyt ulotna jest.

    Czytaj więcej

  • W rytmie serca - 2005

    w rytmie sercaW rytmie serca
    (De battre, mon coeur s'est arreté, reżyseria Jacques Audiard, 2005)

    Thomas (Romain Duris) prowadzi życie na granicy prawa.. a że jest to granica płynna to często zdarza mu się ją przekraczać. Widzimy, że bohater powoli, ale jednak systematycznie, schodzi na złą ścieżkę. Przypadkowe spotkanie sprawia, że Thomas przypomina sobie, iż kiedyś miał marzenia oraz talent. Postanawia na nowo uczyć się gry na fortepianie.. lekcje pokazują mu, że wiele w życiu musi zmienić.. że tak naprawdę próbuje uciec od dotychczasowego życia, znajomych. Jego współczesny świat krąży wokół przemocy, zdrady i nieuczciwych transakcji. Kontrast widać podczas nauki, która wymaga cierpliwości, systematyczności i zaangażowania. Thomas ma z tym spory problem.
    W rytmie serca zdobył aż osiem Cezarów (2006 rok), szkoda, że Duris statuetki nie zdobył - moim zdaniem zasłużył.
    W drugim planie wystąpili: Niels Arestrup oraz Linh Dan Pham.
    Oceniam na mocne siedem. Lubię filmy z fortepianem w tle.

    Czytaj więcej

  • Zgadnij kto - 2005

    zgadnij ktoZgadnij kto
    (Guess Who, reżyseria Kevin Rodney Sullivan, 2005)
    Jestem w klimacie nie romantycznym.. ostatnimi czasy unikam komedii romantycznych, ale czasem coś przypadkiem się obejrzy. To lenistwo przy zmienianiu kanałów w telewizji sprawia, że oglądam naprawdę dziwne rzeczy.. to, że przypadkiem oglądam to jeszcze ma prawo się zdarzyć, ale że ktoś to puszcza - to już całkiem inny temat - pewnie na inną notkę.
    Ciężko pisać o fabule w filmie tego gatunku.. wszystkie są podobne, zmieniają się tylko przeszkody do osiągnięcia szczęścia. Tym razem przeciwnościami są kolor skóry oraz postawa ojca narzeczonej (Bernie Mac). Cała reszta jest standardowa i bez większego polotu. Nawet chemii między kochankami nie ma (Saldana, Kutcher).. mam wrażenie, że widziałem już dziesiątki podobnych filmów, które zaczynają zlewać się w jedną papkę.. Ci, którzy mnie znają to powiedzą pewnie, że rzygam tęczą...
    Oceniam na naciągane sześć.

    Czytaj więcej

  • Wszystko czego pragniesz - 2005

    wszystko czego pragnieszWszystko czego pragniesz
    (Everything You Want, reżyseria Ryan Little, 2005)

    Pozycja telewizyjna obejrzana całkiem z przypadku.
    Jest to komedia romantyczna, o której szybko się zapomni. Abby (Shiri Appleby) ma przyjaciela, chłopaka, którego sobie sama wymyśliła (Orlando Seale). Jest przystojny, wrażliwy, lubi komedie romantyczne, a przede wszystkim prawie zawsze przyznaje rację. Wszystko byłoby ok, ale Abby nie ma już dziesięciu lat.. jest dojrzałą kobietą, która powinna już dawno fantazje o księciu na białym koniu odrzucić na bok. Wszystko ulega zmianie gdy poznaje kuzyna (Nick Zano) swojej przyjaciółki.. przypadkowa znajomość, która może znaczyć coś więcej. Kogo wybierze? Standard. Da się to oglądać, ale szału nie ma.

    Czytaj więcej

  • Piekło - 2005

    piekloPiekło
    (L'enfer, reżyseria Danis Tanović, 2005)

    Scenariusz Piesiewicz, Kieślowski

    Trzy siostry w dzieciństwie były świadkami wielkiej awantury rodziców, która skończyła się samobójstwem ojca. Od tamtych wydarzeń minęło dwadzieścia lat. Dziewczyny próbują sobie ułożyć życie, ale wspomnienia wracają. Dawna trauma zostaje przypomniana za sprawą jednego z chłopaków dziewczyn.
    Piekło to przede wszystkim film o kobietach, wyborach, ale także o traumie, którą niemal każdy z nas w sobie skrywa. Próbuje żyć zapominając, ale ona wraca, przypomina o sobie. Każda wątpliwość, niejasność wydarzeń potrafi zakłócić spokój. Piekło stylistycznie nie bardzo mi się podobał. Pomijając genialny początek to całość mnie męczyła. Całkiem inne wrażenia miałem po obejrzeniu Nieba Tykwera (pierwsza część tryptyku).. Myślę, że kiedyś dam jeszcze jedną szansę tej pozycji, na dziś oceniam na sześć.

    Czytaj więcej

  • Rozmowy z innymi kobietami - 2005

    rozmowy z innymi kobietamiRozmowy z innymi kobietami
    (Conversations with Other Women, reżyseria Hans Canosa, 2005)

    Kobieta (Helena Bonham Carter) i Mężczyzna (Aaron Eckhart) przypadkiem się spotykają po latach na weselu. On zajęty i Ona zajęta.. ale sposób w jaki rozmawiają, wymieniają spojrzenia, poruszają się - wszystko świadczy o tym, że byli kiedyś parą, że łączyło ich uczucie, które nie wystarczyło by byli szczęśliwi... ale cały czas trwa.. wspominają, lądują w łóżku, marzą.. nadal się kochają.. ale doskonale wiedzą, że razem nie będą.. że swoją szansę już mieli, zmarnowali.. droczą się, żartują, że porzucą partnerów, ale wiemy, że to tylko gra, bezsilność wobec losu. Nadal jest uczucie, zaufanie, bezpośredniość.. ale też świadomość upływającego czasu.. może kiedyś jeszcze będą razem.. może w wieku osiemdziesięciu lat..
    a może znów spotkają się za kilka lat i się poczują jakby czas się cofnął do początku znajomości.
    Rozmowy z innymi kobietami nie ma rozbudowanej fabuły.. większość to rozmowy.. teraźniejszość przeplata się ze wspomnieniami... z lekką nutą wyrzutów...
    W filmie zastosowano ciekawy zabieg w postaci dzielenia kadru.. większość ujęć jest pokazana z dwóch perspektyw.. bardzo ciekawe wrażenie..
    Oceniam na mocne osiem. Bardzo dobre aktorstwo, temat, a przede wszystkim pewien minimalizm sprawiają, że film zasługuje na polecenie. Coś mnie w nim urzekło... wzbudziło emocje.

    Czytaj więcej

  • Ukryte - 2005

    ukryteUkryte
    (Caché, reżyseria Michael Haneke, 2005)

    Po seansie miałem nieodpartą ochotę powiedzieć.. jak to zachwyca skoro nie zachwyca?

    George (Daniel Auteuil) oraz Anne (Juliette Binoche) są małżeństwem, które prowadzi udane życie. Mieszkają w dobrej okolicy, mają niezłą pracę, przyjaciół.. typowi przedstawicieli klasy średniej. Porządek zostaje załamany przez anonimowe przesyłki, które zawierają taśmy wideo. Na taśmach są wielogodzinne nagrania ich domu.. a to jest dowód na to, że ktoś ich obserwuje. Atmosfera staje się coraz bardziej gęsta i nieprzyjemna.
    Doceniam w filmie pomysł, świetne aktorstwo, poruszenie kwestii mniejszości etnicznych, rozwarstwienia społecznego. Podziwiam pokazanie niewidzialnej granicy między tymi prawdziwymi francuzami a całą resztą. Niestety całkiem nie przemawia do mnie formuła filmu.. Stylistyka jest przekombinowana. Można by się w ujęciach doszukiwać nawiązań do historii francuskiej kinematografii, ale tego nie kupuję.
    Może jeszcze wrócę do filmu.. może trafi na lepszy czas.. ale teraz oceniam na sześć.

    Czytaj więcej

  • Autostopem przez galaktykę - 2005

    autostopem przez galaktykeAutostopem przez galaktykę
    (The Hitchhiker's Guide to the Galaxy, reżyseria Garth Jennings, 2005)

    Artur (Martin Freeman) jest właścicielem domu przeznaczonego do rozbiórki .. jakiś urzędnik tak postanowił.. w kosmosie ktoś postanowił, że planeta Ziemia tez nie jest potrzebna i zostaje zneutralizowana. Czyli zamknięta, zniszczona na amen. Arturowi i jego koledze (Mos Def), który po kosmosie trochę latał, udaje się w ostatniej chwili uciec.. i tak sobie wędrują przez galaktykę i mają ciekawe przygody.. okazuje się, że biurokracja nie jest tylko ziemskim wynalazkiem... w Kosmosie ma się również bardzo dobrze.. ma chronić przed nieodpowiedzialnymi decyzjami.. ale robi to mało skutecznie bo dokumentów nikt nie czyta.. nawet Król Kosmosu (Sam Rockwell)
    Podczas wędrówek Artur próbuje poznać odpowiedzi na największe pytania świata czy jakoś tak.... w sumie po co odpowiedzi?
    Film ma sporo bardzo dobrych momentów i świetny pomysł na akcję. Niestety momentami tempo wyraźnie pada, a dialogi nie śmieszą.. Mimo to, Autostopem przez galaktykę trzeba obejrzeć. Taki absurdalny humor ma swoje zalety.

    Czytaj więcej

  • Archanioł - 2005

    archaniolArchanioł
    (Archangel, reżyseria , Jon Jones, 2005)

    Autor książek o Stalinie (Daniel Craig) przyjeżdża do Moskwy na wykłady o swoich publikacjach. Na miejscu natrafia na ślad pamiętnika Stalina, który może rzucić nowe światło na życie jednego z największych zbrodniarzy ludzkości. Poszukiwania notesu uruchamiają lawinę zdarzeń.. okazuje się, że duch Stalina jest nadal żywy.. że nadal są ludzie, którzy są gotowi zginąć za wielkiego wodza. Archanioł jest mało znanym filmem (w zasadzie miniserialem) telewizyjnym, ale nieźle oddaje klimat poradzieckiej Rosji. Rozczarowanie współczesnością, tęsknotę za wielką przeszłością, a przede wszystkim wiarę, że za czasów zimnej wojny było lepiej. Indoktrynacja społeczeństwa zrobiła swoje..

    Archanioł ma wciągającą intrygę, którą warto poznać. Jest to political-fiction, ale podane w sugestywny sposób.. a co jeśli tak było? ;)
    W drugim planie: Gabrel Macht,Tanya Moodie, Ekaterina Rednikova oraz Konstantin Ławronienko.

    Czytaj więcej

  • Nie wracaj w te strony - 2005

    nie wracaj w te stronyNie wracaj w te strony
    (Don't Come Knocking, reżyseria Win Wenders, 2005)
    Ostatnio mam ochotę nadrabiać filmografię wielkich reżyserów.
    Howard (Sam Shepard) jest podstarzałym aktorem, który pewnego dnia ucieka z planu filmowego. Kiedyś był wielką gwiazdą westernów. Sława, alkohol, władza, seks, i życie w biegu... całkowicie bez bliższych relacji. W pewnym momencie czuje się wypalony, chce uciec, coś zmienić, nadać życiu sens. Gdy odwiedza rodzinne strony dowiaduje się, że gdzieś na świecie na swojego syna. Wędrówka po Stanach to tak naprawdę zgłębianie się w siebie.. im dalej jedzie tym bardziej dowiaduje się, że jest pusty w środku. Że jego życie było bezcelowe. Może przypadkowa kochanka z młodości (genialna Jessica Lange) oraz syn (Gabriel Mann) sprawią, że to wszystko ma sens?
    Może Howard to tak naprawdę amerykański sen, który się budzi w dobie kryzysu? Zderzenie legendy, mitu z rzeczywistością.. Tak to odbieram.. a może to filmoznawcza nadinterpretacja?

    Ciekawa historia opowiedziana w genialny Wendersowski sposób.. film mocno mi przypominał mi Lisbon Story, ale też Truposza... pewnie to za sprawką muzyki T-Bone Burnett'a. Magia - trochę country, ale idealnie pasująca do klimatu filmu.W drugim, a może w trzecim planie zobaczymy także Tim'a Roth'a oraz Marley Shelton.

    Czytaj więcej

  • Imperium wilków - 2005

    imperium wilkowImperium wilków
    (L'empire des loups, reżyseria Chris Nahon, 2005)
    Jak to szło? Od przybytku głowa nie boli? Brednie jakieś. Boli, powoduje zamęt, odpycha.. podobnie jest z wątkami w filmach. Jak zbyt wiele różnych historii jest upchanych w jeden tytuł to zamiast mega produkcji mamy film, który jest chaotyczny i trudny w odbiorze... bardziej pasuje tu "co za dużo to niezdrowo". Tak właśnie mamy w Imperium wilków. Dziewczyna (Arly Jover), która nie dość, że nic nie pamięta to ma jeszcze uporczywe halucynacje... mamy serię niewyjaśnionych morderstw, które pozornie nic nie łączy.. jest też Jean Reno, który prowadzi śledztwo.. do tej pory było mega ciekawie.. zapowiadał się świetny film... ale w drugiej połowie wszystko się psuje.. dochodzą nowe wątki (tajna organizacja w postaci szarych wilków), które wprowadzone są byle jak i bez sensu. Pojawia się coraz większy chaos i zagubienie reżysera..  z niezłego thrillera robi się słabe kino akcji.. jakość scen też idzie w dół.. szkoda, bo potencjał filmu był naprawdę wysoki.. niestety się rozczarowałem..
    Oceniam na sześć.

    Czytaj więcej

  • Angel-A - 2005

    angel aAngel-A
    (reżyseria Luc Besson, 2005)

    Może lepiej nie będę pisał ile razy zabierałem się za ten film. Znów mnie intuicja chroniła.. ale nazwisko reżysera i zarazem scenarzysty zmusiło mnie do obejrzenia.
    I jest to kolejny film Bessona, który nie przypadł mi do gustu.
    Andre (Jamel Debbouze) jest życiowym nieudacznikiem. Jedyne co posiada to gigantyczne długi, które sprawiają, że postanawia popełnić samobójstwo. Od śmierci ratuje go piękna - pojęcie względne - dziewczyna (Rie Rasmussen). Przedstawia się jako Angel-A i jest aniołem - nie było trudno się domyślić.
    Pierwsze ujęcia filmu przypominały mi Niebo nad Berlinem - czarno-biała konwencja, motyw anielski. Jednakże po seansie podobieństw nie widzę już prawie żadnych. Całkiem inny kaliber kina.
    Angel-A jest filmem ładnym, a nawet uroczym, ale trochę za bardzo trywialnym i naiwnym.
    Oceniam na sześć.

    Czytaj więcej

Strona 1 z 2