Ułatwienia dostępu

2003

  • Carnivale - sezon 1

    carnivale s 1

    Carnivale;
    - twórcy: Daniel Knauf;
    - HBO, 2003, sezon 1;
    - wybrana obsada: Clancy Brown, Michael J. Anderson, Adrienne Barbeau, Tim DeKay, Patrick Bauchau, Nick Stahl, Debra Christofferson, Clea DuVall, Cynthia Ettinger, Amy Madigan, Carla Gallo, Robert Knepper;
    - kategoria: Serial, sezon, Emmy, dramat, fantasy.

    Pierwszym serialem/sezonem obejrzanym w 2022 roku jest pozycja, za którą się zabierałem od mniej więcej piętnastu lat. Sporo czasu prawda? Czasu, który mógł sprawić, że tytuł się mocno zestarzeje i nie da juz frajdy z oglądania. Na szczęście problem ten nie dotyczy Carnivale.. a może szerzej - nie dotyczy produkcji, które zostały zrobione na odpowiednim poziomie.

    Czytaj więcej

  • Ława przysięgłych - 2003

    lawa przysieglych

    Ława przysięgłych,
    (Runaway Jury) - 2003;
    - reżyseria: Gary Fleder;
    - scenariusz: David Levien, Brian Koppelman;
    - wybrana obsada: John Cusack, Dustin Hoffman, Gene Hackman, Rachel Weisz, Jeremy Piven, Bruce McGill, Cliff Curtis, Luis Guzmán;
    - kategoria: dramat, sądowy, film, ekranizacja.

    Na podstawie powieści John"a Grisham'a o tym samym tytule.

    Rusza cywilny proces przeciwko producentom broni. Główną tezą oskarżenia jest fakt, że sprawca strzelaniny miał zbyt łatwy dostęp do broni automatycznej. Lekki karabin można kupić bez zbędnych formalności w każdym sklepie z bronią. Oficjalne prospekty reklamowe zachęcają do kupna broni, która nie zbiera odcisków palców. Kto może być zainteresowany takim produktem? Osoby dbające o higienę?

    Czytaj więcej

  • Oldboy - 2003

    oldboy

    Oldboy,
    (Oldeuboi) - 2003;
    - reżyseria: Chan-wook Park,
    - scenariusz: Joon-hyung Lim,Chan-wook Park;
    - wybrana obsada: Min-sik Choi, Ji-tae Yu, Hye-jeong Kang, Dae-han Ji, Dal-su Oh;
    - kategoria: film, thriller, koreańskie. 

    Oh Dae-su zostaje porwany i umieszczony w pustym, zamkniętym mieszkaniu. Telewizor, łóżko, łazienka, zero światła słonecznego innych ludzi i kontaktu ze światem. Olbrzymia samotność i brak informacji czy i kiedy zostanie uwolniony. Staje się to dopiero po piętnastu latach. Na wolności planuje zemstę, ale nie wie jeszcze, że to kolejny element gry. Ma pięć dni na poznanie prawdy. Musi się dowiedzieć nie tylko tego kto go uwięził, ale także dlaczego?

    Czytaj więcej

  • Sześć stóp pod ziemią - sezon 3

    six feet under s 3

    Sześć stóp pod ziemią,
    (Six Feet Under);
    - twórca: Alan Ball;
    - HBO, sezon 3, 2003;
    - wybrana obsada: Peter Krause, Michael C. Hall, Frances Conroy, Lauren Ambrose, Freddy Rodríguez, Mathew St. Patrick, Rachel Griffiths, Richard Jenkins, James Cromwell, Lili Taylor, Kathy Bates;
    - kategoria: czarna komedia, obyczajowy, dramat.

    Po kilkumiesięcznej przerwie Sześć stóp pod ziemią wróciło na mój ekran. Zaczyna się bardzo intensywnie. Nate jest przekonany, że umarł, a to dobra okazja do uporządkowania swojego życia. Kolejne epizody to pewne uspokojenie narracji. W zasadzie wszyscy są szczęśliwi. Udane związki, rozwój, stabilizacja, nawet Ruth zaprzyjaźnia się z sąsiadką siostry. Istna sielanka, która trwa do połowy sezonu. Niby jest spokój, ale epizody nie nudzą, w tle cały czas się sporo dzieje.

    Czytaj więcej

  • Prawo ulicy sezon 2

    prawo ulicy s 2

    Prawo ulicy,
    (The Wire);
    - twórcy: David Simon;
    - HBO, sezon 2, 2003
    - wybrana obsada: Dominic West, John Doman, Deirdre Lovejoy, Wendell Pierce, Lance Reddick, Sonja Sohn, Seth Gilliam, Domenick Lombardozzi, Clarke Peters, Michael Kenneth Williams, Jim True-Frost, Frankie Faison, Corey Parker Robinson, J.D. Williams, Idris Elba, Lawrence Gilliard Jr., Paul Ben-Victor, Chris Bauer, Pablo Schreiber, James Ransone;
    - kategoria: dramat, kryminał.

    Powrót do lekko wiekowych seriali trwa w najlepsze... nadrobiłem Soprano, zacząłem kilka innych tytułów i przyszła też kolej na kolejne sezony The Wire. Wracam do tego serialu dziesięć lat po obejrzeniu pierwszego sezonu. I tu ciekawostka, pomimo iż minęło tak wiele czasu cały czas miałem w głowie niektóre sceny z pierwszej serii.. to musi o czymś świadczyć.
    Drugi sezon przenosi nas do dzielnicy portowej.

    Czytaj więcej

  • To właśnie miłość - 2003

    to wlasnie milosc

     

    To właśnie miłość
    (Love Actually) - 2003;
    - reżyseria: Richard Curtis;
    - scenariusz: Richard Curtis;
    - wybrana obsada: Alan Rickman, Hugh Grant, Liam Neeson, Colin Firth, Bill Nighy, Emma Thompson, Keira Knightley, Martin Freeman, Rowan Atkinson, Billy Bob Thornton, Andrew Lincoln, Lúcia Moniz, Martine McCutcheon;
    - kategoria: komedia romantyczna, świąteczny.

    W zalewie świątecznego totalnego badziewia, które wypełnia telewizyjne ramówki, znajduje się też To właśnie miłość z 2003 roku. Film, którego z nieznanych mi powodów nie widziałem. Wiedziałem, że jest, że był 'inspiracją do powstania polskich filmów Listy do M., ale jakoś nigdy nie trafił na mój ekran. No to się stało, piekło zamarzło, a ja dobrze się bawiłem na seansie. Kilka luźnych, pozornie niezwiązanych z sobą historii układa się w świąteczną mozaikę, która ma pozytywne przesłanie.

    Czytaj więcej

  • Wydział zabójstw, Hollywood - 2003

    wydzial zabojstw hollywood

    Wydział zabójstw, Hollywood,
    (Hollywood Homicide) - 2003;
    - reżyseria: Ron Shelton;
    - scenariusz: Ron Shelton, Robert Souza;
    - wybrana obsada: Harrison Ford, Josh Hartnett, Lena Olin, Martin Landau;
    - gatunek: komedia kryminalna.

    Jakby tu w skrócie podsumować ten film. Myślę, że temat wyczerpią dwa słowa: nudny oraz beznamiętny. Po pozycji z Fordem spodziewałem się więcej humory, ale seans absolutnie mnie nie wciągnął a po kilku dniach mam problem z przypomnieniem sobie fabuły.
    Ford gra podstarzałego glinę, który dorabia na handlu nieruchomościami. Kiedyś miał ułożone życie, ale łatwo się posypało. Fortuna w Hollywood zmienną jest. Dostaje nowego partnera, którego ma przyuczyć do zawodu. Temat wykorzystano w kinie tysiące razy, ale przy odpowiedniej obsadzie i scenariuszu nadal wychodzą udane filmy. Tym razem nie wyszło. Film, pomimo kilku ładnych akcji, jest przeciętny. Jak dla mnie typowa produkcja VHS, dziwi tylko, że to całkiem nowa produkcja. Obejrzeć, zapomnieć.

    Czytaj więcej

  • Wzgórze nadziei - 2003

    wzgorze nadziei

    Wzgórze nadziei,
    (Cold Mountain) - 2003;
    - reżyseria: Anthony Minghella;
    - scenariusz: Anthony Minghella;
    - wybrana obsada: Jude Law, Nicole Kidman, Renée Zellweger, Brendan Gleeson, Philip Seymour Hoffman, Natalie Portman, Giovanni Ribisi, Ethan Suplee, Cillian Murphy, Charlie Hunnam, Donald Sutherland;
    - gatunek: melodramat.

    Niezmiernie rzadko sięgam po melodramaty, nie jestem romantyczny i przeważnie te filmy niemiłosiernie mnie nudzą.Czasem jednak robię i wyjątek i próbuję coś takiego obejrzeć. Wzgórze nadziei musiało trafić na mój ekran - obsada, Oscar i ogólnie wysoka nota sprawiły, że nie zwróciłem uwagi, że jest to melodramat.
    Akcja dzieje się podczas wojny secesyjnej jest osią jest rozdzielona para i ich przeżycia. On walczy o przeżycie na froncie, a Ona czeka w domu, który podczas wojny wcale nie jest azylem.
    To co się działo na wojnie do jedno... ale to co poza nią to całkiem inna sprawa. Lincze niewolników, polowania na dezerterów, ale przede wszystkim walka o ziemie i wpływy na posiadłościach, które tak ochoczo zostały porzucone przez chłopców idących na wojnę. Utkwiła mi w pamięci scena w której Amerykanie się cieszą z wybuchu wojny secesyjnej. Nie wiedzieli jeszcze jakie sobie piekło przygotowali. Mam wrażenie, współcześni dwudziestolatkowie też pragną wojny, bezpieczna Europa wydaje się ich nudzić.

    Czytaj więcej

  • 21 gramów - 2016

    21 gramow

    21 gramów,
    (21 Grams) - 2003;
    - reżyseria: Alejandro González Iñárritu;
    - scenariusz: Guillermo Arriaga;
    - wybrana obsada: Sean Penn, Naomi Watts, Benicio Del Toro, Charlotte Gainsbourg, Clea DuVall;
    - gatunek: kryminał, thriller.

    Jedna z ostatnich zaległych (z 2016 roku) notek. Tym razem kilka słów o filmie, który kiedyś zrobił na mnie olbrzymie wrażenie. Co prawda nie tak duże jak Amores Perros, ale długo miałem go w pamięci. Powtórny seans nieco ostudził emocje - może to kwestia mojego wieku, a może brak świeżości pierwszego seansu, w każdym razie nadal wysoko oceniam ten tytuł.
    Akcja opowiada o trzech rodzinach, które przypadkowo połączyło jedno tragiczne wydarzenie. Jeden wypadek, jedna ulotna chwila, jedno zamyślenie sprawiło, że losy wielu osób na stałe się zmieniły. Taka nieoczekiwana błahostka całkowicie przekształca nasze życie. Jak tu planować, budować przyszłość, kochać skoro się wie, że wszystko może zniknąć w jednej magicznej chwili. I najgorsze jest to, że nie musi w tym być niczyjej winy. Jesteśmy malutcy wobec przypadkowości tego świata.

    Czytaj więcej

  • Kto pod kim dołki kopie... - 2003

    kto pod kim dolki kopie
    Kto pod kim dołki kopie...
    ,
    (Holes) - 2003;
    - reżyseria: Andrew Davis;
    - scenariusz: Louis Sachar;
    - wybrana obsada: Sigourney Weaver, Jon Voight, Tim Blake Nelson, Shia LaBeouf, Khleo Thomas;
    - gatunek: komedia, familijny, przygodowy.

    Kolejna zaległa notka.. czasem jest tak, że nic co się lubi nie sprawia frajdy. Brak zamiłowania i zmęczenie codziennością. Nie jestem człowiekiem systematycznym, robiącym sobie postanowienia, ale zaczynam podziwiać ludzi, którzy potrafią nadać swoim działaniom odpowiedni rytm, który sprawia, że są szczęśliwi.. może trzeba tak spróbować? Próbować się odnaleźć.
    Dziś pozycja familijna, którą obejrzałem kilka tygodni temu. Przykład kina, w którym opowieść ma większe znaczenie niż wyrafinowane efekty specjalne.

    Czytaj więcej

  • Zły Mikołaj - 2003

    zly mikolajZły Mikołaj,
    (Bad Santa) - 2003;
    - reżyseria: Terry Zwigoff;
    - scenariusz: John Requa, Glenn Ficarra;
    - wybrana obsada: Billy Bob Thornton, Bernie Mac, Lauren Graham, John Ritter, Tony Cox;
    - gatunek: komedia kryminalna.

    Różne są filmy świąteczne, ale przeważnie są tak przesłodzone, że oglądam je z trudem. I te wszechogarniające happy endy z kolędami w tle. Niewiele pozycji bożonarodzeniowych mnie bawi - do tych wyjątków zalicza się Zły Mikołaj. No bo jak tu nie lubić zapijaczonego Thorntona? Billi Bob gra Mikołaja marketowego, który nie znosi bachorów. Dzieci to utrapienie tego świata, ale sezonowa praca pozwala na całoroczne utrzymanie. I nie chodzi tu o trzymanie dzieciaków na kolanach. Praca Mikołaja jest tylko pretekstem i sposobem na włamanie do sklepu.

    Czytaj więcej

  • Wakacje Waltera - 2003

    wakacje walteraWakacje Waltera,
    (Secondhand Lions) - 2003;
    - reżyseria: Tim McCanlies;
    - scenariusz: Tim McCanlies;
    - wybrana obsada: Robert Duvall, Michael Caine, Haley Joel Osment, Josh Lucas, Emmanuelle Vaugier, Kevin Haberer, Christian Kane;
    - gatunek: komedia, przygodowy, familijny.

    "Kupiliście lwa? Używanego?"

    Dziesięciolatek zostaje wysłany na farmę wujów, których nigdy nie widział na oczy. Zresztą nie tylko on.. wujowie przez czterdzieści lat jeździli po świecie i dopiero co się na stałe osiedlili. Ponoć są bajecznie bogaci i cała rodzina chce dobrać się do ich majątku, ale mężczyźni potrafią strzec swego. Całe dnie spędzają na werandzie strzelając do wszystkiego co się rusza.

    Czytaj więcej

  • Starsza pani musi zniknąć - 2003

    starsza pani musi zniknac
    Starsza pani musi zniknąć,
    (Duplex) - 2003;
    - reżyseria: Danny DeVito;
    - scenariusz: Larry Doyle;
    - wybrana obsada: Ben Stiller, Drew Barrymore, Eileen Essell, Robert Wisdom;
    - gatunek: czarna komedia.

    Całkowicie przypadkowy seans - dowód na to, że też czasem oglądam tv.
    Alex i Nancy marzą o własnym domu. Natrafiają na bardzo korzystną ofertę - piękny, zabytkowy, piętrowy dom z całkiem przyjemną ceną. Jest tylko jedno małe ale.. na piętrze mieszka starsza pani. Małżeństwo kupuje dom z schorowaną lokatorką licząc, że to sytuacja przejściowa.

    Czytaj więcej

  • Sekcja 8 - 2003

    plakat promujący
    Sekcja 8,
    (Basic) - 2003;
    - reżyseria: John McTiernan;
    - scenariusz: James Vanderbilt;
    - wybrana obsada: John Travolta, Connie Nielsen, Samuel L. Jackson, Giovanni Ribisi, Tim Daly, Brian Van Holt, Taye Diggs;
    - gatunek: sensacyjny.

    Przypadek sprawia, że w krótkim czasie obejrzałem (powtórzyłem) kilka pozycji McTiernan'a - niektóre czekają na powtórzenie (ulubione DH3). Jestem pod wrażeniem jak ten facet robi filmy. Ma doskonałe wyczucie tego co widz oczekuje i czego się nie spodziewa. Potrafi świetnie manipulować akcją - robi zwroty, które sprawiają, że oglądający już myśli, że jest blisko, ale nie.. film ma jeszcze kilka niespodzianek. Właśnie tak można podsumować Sekcję 8 z 2003 roku.
    Słowo o fabule.
    Podczas wojskowych ćwiczeń w trudnych warunkach dochodzi do strzelaniny, podczas której ginie większość żołnierzy oraz znienawidzony szkoleniowiec (Jackson). Śledztwo prowadzi niedoświadczona, ale ambitna Osborne (Nielsen) oraz były wojskowy, który ma na koncie zarzuty o branie łapówek (Travolta). Sprawa od samego początku wydaje się dziwna, ale po wstępnych przesłuchaniach śledczy wiedzą, że morderstwa mają drugie dno.

    Czytaj więcej

  • Pan i władca: Na krańcu świata - 2003

    plakat promujący
    Pan i władca: Na krańcu świata,
    (Master and Commander: The Far Side of the World) - 2003;
    - reżyseria: Peter Weir;
    - scenariusz: Peter Weir, John Collee;
    - wybrana obsada: Russell Crowe, Paul Bettany, James D'Arcy, Robert Pugh, Billy Boyd;
    - gatunek: dramat, historyczny, przygodowy.

    Pozycja pojawiła się się na ekranach kin gdy Crowe był jednym z moich ulubionych aktorów. Minęło kilkanaście lat i w końcu udało mi się obejrzeć ten film. Russella nada cenię, ale już nie budzi u mnie tylu emocji co kiedyś. Nadal czekam na drugą część Robin Hooda, ale nie mam parcia na zaliczenie wszystkich pozycji z tym aktorem.
    Akcja Pana i władcy rozgrywa się podczas wojen napoleońskich, jej osią jest pościg i ostatecznie walka pomiędzy dwoma okrętami. Słabsza brytyjska fregata zostaje zaatakowana przez francuski okręt. Załodze Surprise cudem (nieoczekiwana mgła) udaje się uciec w pola walki. Po oszacowaniu i naprawieniu strat rozpoczynają pościg za wrogą jednostką. Mają małe szanse na zwycięstwo, ale jeśli im się uda to kapitan zyska sławę i zasłużony honor.
    Nie jestem wielkim fanem filmów marynistycznych (górskich też nie), ale potrafię docenić wkład twórców w ukazanie trudów życia na wodzie. Już nie chodzi tylko o niesamowite ujęcia okrętów i oceanów, ale także oddanie skomplikowanej natury relacji pomiędzy członkami załogi. Kilkudziesięciu mężczyzn zamkniętych na małym okręcie i władza kapitana, która w każdej chwili może ulec załamaniu. Walczy on nie tylko z wrogim okrętem, ale także z buntem, który w każdej chwili może pozbawić go statku i życia. Sprawy nie ułatwiają ograniczone zasoby jedzenia, wody oraz alkoholu.

    Czytaj więcej

  • Duża ryba - 2003

    plakat promujący
    Duża ryba
    (Big Fish) - 2003;
    - reżyseria: Tim Burton;
    - scenariusz: John August;
    - wybrana obsada: Ewan McGregor, Albert Finney, Billy Crudup, Jessica Lange, Helena Bonham Carter, Steve Buscemi, Marion Cotillard;
    - fantasy, dramat.

    Życie, mimo iż cudowne, bywa zbyt jednostajne i mało oryginalne. Mając naście lat wyobrażamy sobie, że zwojujemy świat, że nie będziemy kolejną anonimową osobą, o której po śmierci wszyscy zapomną. Marzymy i wierzymy, że nam się to uda.. mamy w głowie wyimaginowany obraz samego siebie - nawet jeśli się do tego nie przyznajemy. Z wiekiem marzenia i priorytety się zmieniają, ale nasze wyobrażenie o sobie jest cały czas..
    Duża ryba to nieustająca opowieść o sobie samym niejakiego Edwarda Blooma. Nasz bohater jest schorowany, u schyłku udanego życia, które w jego opowieściach jest serią niesamowitych przeżyć. Edward jest niepoprawnym bajkopisarzem, opowiadając o swoim życiu często wprowadza elementy ze świata baśni, ale w każdej historii jest ziarno prawdy. Słuchacz daje się uwieść cudownym wspomnieniom staruszka.. z czasem dostrzega, że nie ma znaczenia co jest prawdą, a co tylko ubarwieniem historii. Liczy się tylko główny przekaz. Warto żyć i spełniać marzenia, bez strachu podążać za swoimi celami. Żyjąc szczęśliwie sprawiamy, że nasze życie staje się wyjątkowe, w pewien sposób baśniowe.
    Świat Burtona pełen jest niejednoznaczności i ukrytych znaczeń, jego filmy mają w sobie pewną magię, której chętnie daję się porwać. Duża ryba jest jednym z ciekawszych filmów tego reżysera.

    Czytaj więcej

  • Basen - 2003

    basenBasen
    (Swimming Pool, reżyseria François Ozon, 2003)

    Postanowiłem sobie odświeżyć filmografię Ozona.. wiele pozycji całkowicie wyleciało mi z pamięci. Wiem, że oglądałem, ale nie potrafię sobie przypomnieć szczegółów fabuły. Na pierwszy ogień trafił film z 2003 roku. Pamiętam, że oglądałem go ze znajomymi na studiach i zawsze to wspomnienie, mimo iż zatarte, dobrze mi się kojarzyło.
    Sarah (Charlotte Rampling) jest poczytną pisarką kryminałów. Jej książki dobrze się sprzedają, ale ona sama czuje, że się wypala, że potrzebuje pewnej świeżości, odmiany. Za namową swojego wydawcy wyjeżdża na wakacje do okazałej rezydencji. Samotny pobyt ma pozytywnie wpłynąć na morale kobiety. Po kilku dniach pobytu do domu wprowadza się także młodziutka córka (Ludivine Sagnier) wydawcy. Dziewczyna wydaje się być totalnym przeciwieństwem Sarah.. młoda, atrakcyjna, maksymalnie korzystająca z życia.
    Panie początkowo nie znajdują wspólnego języka, ale sytuacja z czasem diametralnie się zmienia.
    Basen to przede wszystkim niesamowity klimat. Letnia wakacyjna ospałość, unoszący się erotyzm i wrażenie, ze coś się wydarzy. Taka cisza przed burzą.
    Cenię sobie francuskie kino za taką lekkość, ale i pewną śmiałość w opowiadaniu o relacjach międzyludzkich. Poza tym motyw pisarski w tle zawsze zwiastuje dobre kino.
    Jak dla mnie bardzo mocne osiem.. pewnie nie raz jeszcze wrócę do tej pozycji.

    Czytaj więcej

  • Cud z Berna - 2003

    cud z bernaCud z Berna (Das Wunder von Bern, reżyseria Sönke Wortmann, 2003)

    Jestem zaskoczony, że nikt z moich znajomych na Filmwebie tego filmu nie ocenił. Może jest mało znany? Sam trafiłem przypadkiem.
    Rok 1954. Powojenne Niemcy, Zagłębie Ruhry. Jedenastoletni Matthias (Louis Klamroth) żyje z matką i z rodzeństwem. Jest biednie, ale rodzina jest w miarę szczęśliwa. Chłopak kocha, jak każdy ówczesny dzieciak, piłkę nożną. Marzy by niemiecka drużyna odnosiła sukcesy. Jego spokojne życie budzi niespodziewany powrót ojca (Peter Lohmeyer) z radzieckiej niewoli.. Spędził w niej jedenaście lat i nawet nie wie o istnieniu swojego młodszego syna. Dawno nie widziałem pozycji, która w jednej fabule poruszałaby kilka trudnych spraw. Trudne relacje ojciec-syn, problem tożsamości powojennych Niemiec (w końcu takie filmy powstają), ale przede wszystkim wielka miłość do sportu, który może jednoczyć i w trudnych czasach dawać powody do dumy. Dziwna, ale znakomicie połączona mieszanka.
    Bardzo dobre kino, które ogląda się z prawdziwą przyjemnością.

    Czytaj więcej

  • Skazany na wolność - 2003

    skazany na wolnoscSkazany na wolność
    (Levity, reżyseria Ed Solomon, 2003)

    Manuel (Billy Bob Thornton) po ponad dwudziestu latach wychodzi z więzienia, w którym miał spędzić całe swoje życie za zabicie chłopaka podczas napadu. Wyjście na wolność jest dla niego sporym zaskoczeniem. Próbuje się odnaleźć w nowej rzeczywistości, a przede wszystkim chce w jakiś sposób naprawić wyrządzone zło.
    Levity swoją fabułą mnie nie przekonało. Znakomite aktorstwo (w drugim planie wystąpili: Morgan Freeman, Holly Hunter, Kirsten Dunst) całkowicie zostało niewykorzystane.. film się niemiłosiernie ciągnie i zwyczajnie momentami nudzi.. jak dla mnie fabularne rozczarowanie.
    Film jest przeciętny i dlatego daję tylko sześć... ale Thornton wędruje na listę ulubionych aktorów.

    Czytaj więcej

  • Kawa i papierosy - 2003

    kawa i papierosyKawa i papierosy
    (Coffee and Cigarettes, reżyseria Jim Jarmusch, 2003)

    Wstyd się przyznać, ale dopiero teraz obejrzałem ten film po raz pierwszy... jedenaście lat po premierze.. niezła obsuwa.
    Kawa i papierosy to seria niezależnych scenek, które rozgrywają się przy różnych stołach, ale zawsze łączy je kawa, papierosy i rozmowy... rozmowy, które nie układają się w jakiś fabularny ciąg.. rozmowy, które ukazują nam kawałek naszej współczesności... naszej mentalności.. pokazują jej miałkość, czasem głupotę, czasem egoizm, a często brak chęci poważnej rozmowy.. brak szukania płaszczyzny, a przede wszystkim brak szacunku dla rozmówcy. Film jest czarno-biały, co sprawia, że jego wątki nabierają bardziej uniwersalnego charakteru. Podobało mi się.
    Mocne dziewięć.

    Czytaj więcej

  • Ned Kelly - 2003

    ned kellyNed Kelly
    (reżyseria Gregor Jordan, 2003)

    Końcówka dziewiętnastego wieku. Historia australijskiego banity (Heath Ledger), który niczym Robin Hood napadał na bogatych i rozdawał biednym.. może to trochę idealizowanie, ale fakt jest taki, że Kelly sprzeciwiał się niesprawiedliwości i nadużywaniu władzy przez australijską policję. Dzięki swojej postawie miał wielu zwolenników wśród ludności cywilnej... i przez ponad dwa lata skutecznie unikał odpowiedzialności za swoje, nazwijmy to po imieniu, przestępstwa. Ned Kelly zasłynął nie tylko z zuchwałości, ale także z faktu iż podczas akcji jego ekipa zakładała własnoręcznie wykonane pancerze. Film ogląda się dobrze nie tylko jako film biograficzny, ale także jako ciekawe kino przygodowe. Jest przyzwoicie zrealizowany i posiada fajną obsadę. W drugim planie wystąpili: Geoffrey Rush, Orlando Bloom oraz Naomi Watts.
    Podobało mi się. Oceniam na osiem.

    Czytaj więcej

  • Męskie sekrety - 2003

    meskie sekretyMęskie sekrety
    (Après vous..., reżyseria Pierre Salvadori, 2003)
    Nazbierało się kilka filmów, o których chcę napisać kilka słów.. trzeba być konsekwentnym .. przynajmniej zachować pozory..
    Antoine (Daniel Auteuil) ratuje życie Louis'owi (Jose Garcia), który próbuje popełnić samobójstwo. Ratując życie czuje się w pewien sposób odpowiedzialny za nowego kolegę... za wszelką cenę stara się mu udowodnić, że życie ma sens i że warto podjąć trud walki o swoje.... w tym wypadku o serce pięknej Blanche (Sandrine Kiberlain), sytuacji nie ułatwia fakt, że dziewczyna planuje ślub...
    Męskie sekrety to komedia romantyczna, która często ma lekko gorzki smak.. ale śmiało można obejrzeć.. rzadko żałuję czasu poświęconego na francuskie filmy.
    Oceniam na siedem

    Czytaj więcej

  • X-Men 2 - 2003

    x men 2X-Men 2
    (X2, reżyseria Bryan Singer, 2003)

    Druga ekranizacja serii komiksów o X-menach. Magneto (Ian McKellen) ucieka z więzienia i tym raz wspólnie z Profesorem Xavierem (Patrick Stewart) walczy z Williamem Strykerem (Brian Cox), który chce zgładzić wszystkie mutanty. Walka jest wyjątkowo trudna dla Wolverine (Hugh Jackman) - Stryker jest jego twórcą. W drugim planie mamy cały czas tych samych bohaterów co w pierwszej odsłonie: Halle Berry jako Storm, Femke Janssen jako Grey, James Marsden jako Cyklop, Anna Paquin jako Marie oraz Rebecca Romijn jako Mystique.
    X-meni nadal mnie nie zachwycają.. nie kupuję w pełni tej historii i konwencji. Jest ciut lepiej, ale nadal nie jestem przekonany... Dwójka praktycznie niczym się nie różni od pierwszej odsłony i dlatego też siedem... kolejna część już za chwilę.

    Czytaj więcej

  • Odnaleźć przeznaczenie - 2003

    odnalezc przeznaczenieOdnaleźć przeznaczenie
    (I Am David, reżyseria Paul Feig, 2003)
    Bułgaria - lata pięćdziesiąte. Dwunastoletni David (Ben Tibber) ucieka z komunistycznego obozu pracy. Poza jego granicami odkrywa, że istnieje również życie, które nie jest przepełnione bólem, że są ludzie, którym warto zaufać, a przede wszystkim, że są powody dla których warto się czasem uśmiechnąć.
    Historia, która naprawdę się wydarzyła została pokazana w sposób sztuczny, wymuszony. Film pokazuje kawałek naszej, europejskiej i skomplikowanej historii, ale przyjęta forma sprawia, że film nie wciąga tak jak powinien. Mimo to warto obejrzeć.

    Czytaj więcej

  • Wyścig z czasem - 2003

    wyscig z czasem

    Wyścig z czasem
    (Out of Time, reżyseria Carl Franklin, 2003)
    Coraz więcej pozycji z Denzel'em Washington'em mam już zaliczonych.. Lista pozycji do obejrzenia w końcu zaczyna się przetasowywać. Uff..
    Denzel tym razem wciela się w rolę w policjanta w małym miasteczku, który jest wrabiany w podwójne morderstwo. Wszystkie dowody coraz bardziej jednoznacznie wskazuje na niego. Sytuacji nie ułatwia fakt, że śledztwo prowadzi jego żona (Eva Mendes), z którą jest w separacji... a jak się jeszcze dowie, że jedną z ofiar jest jego kochanka, to w ogóle będzie miał pozamiatane.. Rozpoczyna się tytułowy wyścig z czasem, o to kto pierwszy dotrze do dowodów. Nie ma co ukrywać - fabuła nie jest specjalnie oryginalna, ale mimo to film całkiem wciąga.

    Czytaj więcej

Strona 1 z 2