Ułatwienia dostępu

2001

  • Donnie Darko - 2001

    donnie darko

    Donnie Darko - 2001;
    - reżyseria: Richard Kelly;
    - scenariusz: Richard Kelly;
    - wybrana obsada: Jake Gyllenhaal, Jena Malone, Holmes Osborne, Mary McDonnell, James Duval, Maggie Gyllenhaal, Patrick Swayze, Drew Barrymore;
    - kategoria: kultowy, film, dramat.

    Donnie, nastoletni chłopak żyjący na jednym z amerykańskich przedmieść. Z pozoru taki jak inni, ale Donnie nie radzi sobie z otoczeniem i dlatego korzysta z pomocy specjalisty. Jego stan się pogarsza gdy spotyka Królika (z Alicji Czarów?), który oznajmia, że za lekko ponad 28 dni świat się skończy i nic nie może tego zatrzymać. Od tej chwili Donnie jest świadkiem dziwnych wydarzeń, które z początku wydają się być chaotyczne, ale z czasem układają się w zaskakującą całość.
    Film legenda, który przez wielu jest uważany za kultowy. Film, który, podobnie jak dzieła Lynch'a, daje szerokie pole do dyskusji i interpretacji. Fabuła, która przy kolejnych seansach odkrywa swoje kolejne konteksty i sprawia, że po seansie 'wibruje' w wyobraźni widza. Niewiele jest takich produkcji, a jeszcze mniej wytrzymuje próbę czasu.

    Czytaj więcej

  • Obłędny rycerz - 2001

    obledny rycerz

    Obłędny rycerz,
    (A Knight's Tale) - 2001;
    - reżyseria: Brian Helgeland;
    - scenariusz: Brian Helgeland;
    - wybrana obsada: Heath Ledger, Rufus Sewell, Shannyn Sossamon, Paul Bettany, Laura Fraser, Mark Addy, Alan Tudyk, Bérénice Bejo;
    - kategoria: komedia, przygodowy, film.

    Giermek William postanawia zmienić swój los i zaczyna brać udział w turniejach rycerskich jako sir Ulrich. Początkowo idzie to całkiem sprawnie. Drobne zwycięstwa, ale z czasem apetyt rośnie. Ulrich'owi zamarzyło się zwycięstwo w Londynie, a poza tym (może to ważniejsze) chłopak się zakochał w kobiecie z wyższych sfer. Prawdziwie romantyczna średniowieczna historia. No może nie do końca średniowieczna. Akcja może dzieje się w tamtym czasie, ale mentalność, zachowania i muzyka są jak najbardziej współczesne i to w mocno popowym wydaniu. Nie dziwi Queen w podkładzie czy też masa popkulturowych odniesień. I wiecie co? Znakomicie się to ogląda. Lekka przygodowa komedia.

    Czytaj więcej

  • Braterstwo wilków - 2001

    braterstwo wilkow

    Braterstwo wilków,
    (Le pacte des loups) - 2001;
    - reżyseria: Christophe Gans;
    - scenariusz: Stéphane Cabel, Christophe Gans;
    - wybrana obsada: Samuel Le Bihan, Mark Dacascos, Émilie Dequenne, Vincent Cassel, Monica Bellucci, Jérémie Renier;
    - kategoria: Cezary, film, akcja, kostiumowy, francuskie.

    Koniec osiemnastego wieku, w jednej z franuskich prowincji grasuje bestia. Monstum dużo większe od wilka morduje mieszkańców, głównie kobiety. Nie boi się broni palnej, ale też unika konfrontacji z wojskowymi. Król Ludwik XV wysyła zaufanych ludzi by rozwiązali zagadkę bestii i w miarę możliwości dostarczyli ją żywą na dwór króla.

    Czytaj więcej

  • Spirited Away: W krainie Bogów - 2001

    spirited away

    Spirited Away: W krainie Bogów,
    (Sen to Chihiro no Kamikakushi) - 2001;
    - reżyseria: Hayao Miyazaki;
    - scenariusz: Hayao Miyazaki;
    - kategoria: animacja, anime, fantasy, przygodowy, Oscar, kultowy, japońskie.

    Rodzina Chihiro jest w trakcie przeprowadzki. Podczas podróży zjeżdżają z trasy i trafiają do dziwnego, pozornie opuszczonego miejsca. Wygląda jak piękne, aczkolwiek wyludnione, wesołe miasteczko. Rodzice Chihiro znajdują restauracje, w której obżerają się bez opamiętania i w tym momencie objawia się prawdziwe oblicze tego miejsca. Obżarciuchy, za pomocą magii, zostają zamienieni w świnie, a Chihiro z pomogą nieznajomego w ostatniej chwili ucieka wiedźmie. Teraz dziewczynka musi wymyślić jak przywrócić rodzicom prawdziwe oblicza a następnie wrócić do domu.

    Czytaj więcej

  • Sześć stóp pod ziemią - sezon 1

    szesc stop pod ziemia sezon 1

    Sześć stóp pod ziemią,
    (Six Feet Under);
    - twórca: Alan Ball
    - HBO, sezon 1, 2001;
    - wybrana obsada: Peter Krause, Michael C. Hall, Frances Conroy, Lauren Ambrose, Freddy Rodríguez, Mathew St. Patrick, Rachel Griffiths, Richard Jenkins;
    - kategoria: czarna komedia, obyczajowy, dramat.

    Zwyczajna rodzina. Ojciec, matka dwóch synów i córka.. od otoczenia wyróżnia ich tylko to, że prowadzą dom pogrzebowy... no i taki drobiazg, że ojciec umiera w pierwszym odcinku, ale to nie przeszkadza w komentowaniu późniejszych działań członków rodziny. Zresztą nie jest jedynym nieboszczykiem, który przemawia. Każdy odcinek to jedna sprawa, jeden trup zasługujący na godne pożegnanie. Przygotowania do pożegnań są tłem dla rodzinnych i zawodowych perypetii żyjących członków rodziny. Nie są to problemy kryminalne, raczej proste sprawy, które każda rodzina ma. Problemy z partnerami, z oczekiwaniami, praca, kłótnie rodzinne czy też problemy w pracy.. nic wielkiego, a pomimo to serial wciąga.

    Czytaj więcej

  • Rodzina Soprano - sezon 3

    rodzina soprano s 3

    Rodzina Soprano,
    (The Sopranos);

    - twórcy: David Chase;
    - HBO, sezon 3, 2001;
    - wybrana obsada: James Gandolfini, Lorraine Bracco, Steven Van Zandt, Edie Falco, Michael Imperioli, Dominic Chianese, Tony Sirico, Aida Turturro, Drea de Matteo, Jason Cerbone, Federico Castelluccio, Joe Pantoliano;
    - gatunek: dramat, kryminał;

    Trzeci sezon Rodziny Soprano delikatnie rozczarowuje. Sezon jest o wiele spokojniejszy od drugiej odsłony. Mafijne porachunki ustępują pola problemom rodzinnym Tony'ego. Początkowo wydaje się, że będzie bardziej kryminalnie (podsłuch w domu Soprano, postać Ralpha Cifaretto), ale już po 2-3 epizodach akcja zaczyna zbyt mocno skupiać się na dzieciach Tony'ego. Córka wyjeżdża na studia, a syn jest coraz bardziej problematyczny. Rozumiem, że to ma budować otoczenie społeczne Tony'ego, ale brakło w tych wydarzeniach ikry.

    Czytaj więcej

  • I twoją matkę też - 2001

    i twoja matke tez

    I twoja matkę też,
    (Y tu mamá también) - 2001;
    - reżyseria: Alfonso Cuarón;
    - scenariusz: Alfonso Cuarón, Carlos Cuarón;
    - wybrana obsada: Maribel Verdú, Gael García Bernal, Diego Luna;
    - gatunek: dramat, romans.

    Największa z moich notatkowych zaległości. Pozycję widziałem kiedyś na studiach - chciałem sobie odświeżyć. 
    Dwóch nastoletnich przyjaciół wyjeżdża ze sporo starszą dziewczyną na wspólne wakacje. Obiecują, że zawiozą ją na pustą, piękną plażę, ale niezbyt dobrze znają drogę. Wspólnie pokonują wiele kilometrów i coraz lepiej się poznają. Obaj pożądają pięknej towarzyszki, a ona umiejętnie manipuluje chłopakami. Dużo palą, rozmawiają, zdobywają seksualne doświadczenia, ale też gorycz zdrady. Przyjaźń chłopaków jest wystawiona na ciężką próbę.
    Obraz Cauron'a może wielu się nie podobać, ale przyznaję, że ma w sobie coś co intryguje. Podczas seansu mnie irytowały niektóre dialogi, nadmiar wulgaryzmów, ale dobrze napisane zakończenie całkowicie zmienia postrzeganie fabuły. Życie jest wycieczką, drogą, a cel... cel często jest o wiele mniej satysfakcjonujący niż droga do jego osiągnięcia.

    Czytaj więcej

  • Kompania braci - 2001

    kompania braci
    Kompania braci,
    (Band of Brothers) - 2001;
    - producent wykonawczy: Tom Hanks, Steven Spielberg;
    - HBO, 10 epizodów
    - wybrana obsada: Damian Lewis, Dale Dye, Ron Livingston, David Schwimmer, Matthew Settle, Neal McDonough, Donnie Wahlberg, Simon Pegg, Tom Hardy;
    - gatunek: dramat, wojenny.

    W mediach trwa intensywna kampania reklamowa HBO. Stacja chwali się, że wyprodukowała znakomite seriale, które zyskały miano kultowych. Spot reklamowy przypomniał mi, że mam do nadrobienia Kompanię braci. Kiedyś zachwycałem się serialem Pacyfik z 2010, ale dopiero teraz dotarło do mnie, że jest to tak naprawdę kontynuacja Kompanii braci. Ten sam poziom realizacji tylko inny miejsce wojennych zmagań.
    Kompania opowiada o losach amerykańskich żołnierzy po lądowaniu w Normandii. Każdy epizod jest poprzedzony wypowiedziami żołnierzy, którzy przeżyli drugą wojnę światową. Dzięki temu prostemu zabiegowi przypominamy sobie, że opowiadane historie mają w sobie elementy prawdy, że brutalna wojna była nie tak dawno temu. Epizody mają różne tempa akcji.. czasem skupiają się intensywnych działaniach wojennych, a czasem tempo spada i fabuła skupia się wokół ludzkich pierwiastków (strach, tęsknota). To nierówne tempo akcji idealnie oddaje realizm wojny. Świetnie też pokazano, że wojna to nie tylko medale za zasługi, że nawet waleczni Amerykanie też nie są święci. Wszyscy jesteśmy tylko ludźmi.
    Produkcja HBO zaskakuje poziomem realizacji. Sceny balistyczne zapierają dech w piersiach, ale wrażenie na mnie robiły też zwykłe sceny w miasteczkach czy też w zimowych okopach, gdzie ludzie ginęli od przypadkowych kul. Epizod, w którym odkryto obozy pracy zasługuje na szczególne uznanie. Nie uwolniono wszystkich ludzi, trzeba było ich nadal trzymać w zamknięciu by mieli szansę na przeżycie. Za to wielki szacunek, twórcy pokazali, że nie trzeba iść na łatwiznę i warto pokazać, że wojna to też te trudne i niezbyt oczywiste decyzje.

    Czytaj więcej

  • 15 minut -2001

    15 minut15 minut
    (
    15 Minutes) - 2001,
    - reżyseria: John Herzfeld
    - scenariusz John Herzfeld
    - wybrana obsada: Robert De Niro, Edward Burns, Karel Roden
    - kryminał.
    Wielu marzy o sławie, o pięciu minutach, które sprawią, że będzie popularny. Czasem sława może pomóc realizować szczytne cele, a czasem może służyć do uniknięcia odpowiedzialności za swoje czyny.
    Do Nowego Jorku przejeżdżają dwaj niebezpieczni bandyci.. obaj marzą o amerykańskim śnie, ale chcą go osiągnąć różnymi drogami. Jeden z nich jest brutalnym mordercą, który ma problemy z wybuchami agresji, natomiast drugi marzy o filmowej karierze.. Skradzioną kamerą rejestruje wszystkie przestępstwa kompana. Sieją postrach w mieście. Przeciwko nim staje, znany z telewizji detektyw Flamming (De Niro) oraz specjalista od podpaleń (Burns). Walka "dobra i zła" gorąco jest komentowana przez lokalne media.
    Bandyci odkrywają, że jeśli dobrze rozegrają sprawę to uda im się nie tylko uniknąć odpowiedzialności, ale także sporo zarobić na sprzedaży praw do ekranizacji swoich poczynań.
    15 minut nie jest typowym kryminałem. Jego główną osią narracyjną są media i ich rola w budowaniu odbioru rzeczywistości. Pojawia się wielopłaszczyznowość, którą można dowolnie interpretować. Szkoda tylko, że sama akcja filmu oraz głębia postaci jest tak niedopracowana. Wizualnie film też nie zachwyca.. momentami drażni praca kamery..

    Czytaj więcej

  • Trzej Królowie - 2001

    trzej krolowieTrzej Królowie
    (reżyseria Didier Bourdon, Bernard Campan, 2001)
    Jakimś cudem.. bo tylko o tym może być mowa, Trzej Królowie (Ci od Jezusa) zostają przeniesieni do współczesności. Każdy w inne miejsce.. po pewnych perypetiach udaje im się spotkać. Wspólnie, spóźnieni o jakieś dwa tysiące lat poszukują Jezusa.
    Tylko Francuzi mogli wpaść na tak dziwny pomysł.. Film mimo, iż mało znany ma bardzo dobre momenty. Jest sporo śmiesznych sytuacji. Konfrontacja współczesności z czasami biblijnymi musi wypaść komicznie. Największy atutem filmu są jednak cięte dialogi, których jest całkiem sporo. Na samym początku pada tekst "Milczenie jest najwspanialszą ozdobą kobiety".
    Trzej Królowie bawią, ale też widać, iż brakło dobrego pomysłu na zakończenie.

    Czytaj więcej

  • Wasabi - Hubert Zawodowiec - 2001

    wasabi hubert zawodowiecWasabi - Hubert Zawodowiec
    (Wasabi, reżyseria Gérard Krawczyk, 2001)

    Jean Reno w roli brutalnego francuskiego gliny, który wyjeżdża do Japonii na pogrzeb swojej dawnej miłości. Na miejscu okazuje się, że ukochana zapisała mu w testamencie córkę.. dziewczyna (Ryôko Hirosue) jest typową japońską nastolatką, ale nie wiedzieć czemu ma na karku całą japońską mafię.. może dwieście milionów dolarów na koncie są przyczyną?
    Wasabi to kolejny film, którego scenariusz napisał Luc Besson.. i jest to kolejny film, któremu daleko do wybitności. Jest to standardowa komedia kryminalna, która jest przewidywalna, ale zarazem daje się oglądać. Nie bez znaczenia jest tu rola Reno, który do takich filmów idealnie się nadaje. W filmie mamy też sporo nawiązań do poprzednich tytułów z tym aktorem.. ale nie tylko do nich. . sam motyw poznawania nastoletniej córki już był przerabiany wielokrotnie.
    Wasabi na tle innych pozycji tego typu niczym się nie wyróżnia. Sztampa i przewidywalność, ale daje się oglądać. Oceniłbym gdzieś na granicy sześć i siedem, ale z racji, że nie mam połówek to notę koryguję na korzyść filmu. Siedem.

    Czytaj więcej

  • Zaginiony batalion - 2001

    zaginiony batalionZaginiony batalion
    (The Lost Battalion, reżyseria Russell Mulcahy, 2001)

    Dziś dzień notek zaległych. Tym razem propozycja telewizyjna.
    Koniec pierwszej wojny światowej. Amerykański batalion liczący 500 żołnierzy utknął okrążony przez wroga. Zagraża im nie tylko armia niemiecka, ale także własna artyleria, która nie zna ich dokładnej lokalizacji. Film pokazuje trudy wojny i beznadzieję tej sytuacji, która jest oparta na faktach. Film jest całkiem dobrze zrealizowany, ale drażnią niektóre dialogi, które wychwalają odwagę amerykańskich chłopców. Głupocie dowódców jest poświęcona mniejsza uwaga.
    Dla fanów pierwszej wojny światowej. Siedem.

    Czytaj więcej

  • Wróg u bram - 2001

    wrog u bramWróg u bram
    (Enemy at the Gates, reżyseria Jean-Jacques Annaud, 2001)
    Ten tytuł kiedyś już widziałem, ale ciężko było mi sobie przypomnieć zarys fabuły. Trzeba było sobie przypomnieć;). Jest to film pokazujący bitwę o Stalingrad poprzez pojedynek dwóch znakomitych snajperów. Ikona walki z nazistowskim agresorem (Jude Law) przeciwko jednemu z najlepszych niemieckich snajperów (Ed Harris). Pojedynek na śmierć i życie.. a wokół miasto, które tonie w gruzach, bombach i trupach. Przerażające. Stalingrad został tu znakomicie ukazany. Scenografia jest jednym z najmocniejszych elementów tego filmu. Zresztą film nie ma słabych stron. Zachwyca aktorstwo, poza wspomnianymi w Wrogu zagrali: Joseph Fiennes, Rachel Weisz, Bob Hoskins oraz Ron Perlman. Scenariusz też do ostatnich chwil trzyma napięciu. Nie jest przeładowany, ani przerysowany.. idealnie stonowany.

    Czytaj więcej

  • Dzień próby 2001

    dzien probyDzień próby
    (Training Day, reżyseria Antoine Fuqua, 2001)

    Fascynował mnie kiedyś serial The Shield. Nie jest to szeroko znana produkcja, ale film Dzień próby mi go przypomniał. Tutaj też mamy "elitę: policyjną, która osiąga niezłe wyniki w walce przestępczością dzięki swoim kryminalnym koneksjom. Nie są święci. Brutalność i stosowanie prawa według własnego uznania to ich główne cechy. Czy da się skutecznie walczyć z przestępczością bez przekraczania granic?
    Młody funkcjonariusz z drogówki (Ethan Hawke) trafia pod opiekę doświadczonego detektywa Alonzo (nagrodzony Oscarem Denzel Washington) i już pierwszego dnia pracy przekonuje się, że szybko będzie musiał podjąć decyzję jakim chce być policjantem. Walka z gangami narkotykowymi nie należy do najłatwiejszych zadań.
    Alonzo jest starym wyjadaczem, który w gangsterskim świecie czuje się jak ryba w wodzie. Po której stronie barykady stoi? Czy oznaka jednoznacznie stawia go po dobrej stronie barykady?
    Dzień próby to bardzo dobre kino policyjne, które nie idzie na skróty. Kino w którym tematem przewodnim są zasady i ich przestrzeganie.

    Czytaj więcej

  • Ostatni bastion 2001

    ostatni bastionUprzedzam, teraz będzie kilka krótkich zaległych notek. Przypominam, że rzadko piszę o fabule, staram się skupiać na swoich spostrzeżeniach, uczuciach związanych z danym filmem.

    Ostatni bastion
    (The Last Castle, reżyseria Rod Lurie, 2001)
    Nie mam pojęcia dlaczego wcześniej nie widziałem tego filmu. Gdzieś krążył, ale nigdy nie było dobrego dnia na obejrzenie. Tą pozycję należy obejrzeć z trzech powodów. Jest to film o więzieniu, a dobrze wiemy, że to przeważnie jest znakomity materiał na film. Pozostałe dwa powody to aktorzy. Robert Redford w roli niepokornego więźnia oraz James Gandolfini jako naczelnik więzienia, który mocno wierzy, że tylko żelazna dyscyplina może być gwarantem spokoju. Konflikt i ambicja dwóch mężczyzn z czasem przeradza się w otwartą wojnę. W tle amerykański patos, który wielu może przeszkadzać, ale ja mam do tego sentyment i zazdroszczę Amerykanom takich emocji. Kupuję to.
    Znakomite kino.

    Czytaj więcej