"Nie żałuj, nigdy nie żałuj, że mogłeś coś zrobić w życiu, a tego nie zrobiłeś. Nie zrobiłeś, bo nie mogłeś."
Stanisław Lem

Nowości na stronie

Władca księgi - 1994
Wiedźmun. Tom 2.  Przed wyprawą zbierz drużynę
Batman. Mroczne zwycięstwo
Zadzwoń do Saula - sezon 3
Frantic - 1988
Wiele śmierci Laili Starr
Miki. Szalone przygody
Wielka wyprawa Muppetów - 1979
Parker, Tom 1
Pracownik miesiąca - 2022
Mglisty Billy i Dar Ciemnowidzenia
Biały szum - 2022
Czas wolny w PRL
Terapia bez trzymanki - sezon 1

brytyjskie

  • Ogrodnicy - mini

    ogrodnicy

    Ogrodnicy,
    (Landscapers) - 2021
    - twórcy: Will Sharpe;
    - HBO, mini serial;
    - wybrana obsada: Olivia Colman, David Thewlis, Kate O'Flynn, Samuel Anderson, Felicity Montagu,
    - kategoria: serial, brytyjskie, na faktach, dramat, komedia, kryminał.

    Serial trafił u mnie na ekran z powodu Olivii Colman. Nie wiedzieć czemu mam sporą słabość do tej aktorki.
    Rzecz jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami.
    W ogródku zostają znalezione zakopane zwłoki małżeństwa. Oskorżonymi są córka zabitych oraz jej mąż. Sprawa wydaje się być ewidentna, ale oskarżeni konsekwentnie twierdzą, że są niewinni. Nie twierdzą, że nie mają z tym nic wspólnego, ale okoliczności miały być całkiem inne niż ustalenia śledczych.

  • Sezon ślubny - sezon 1

    sezon slubny s 1

    Sezon ślubny,
    (Wedding Season);
    - twórcy: Oliver Lyttelton;
    - sezon 1- 2022;
    - wybrana obsada: Rosa Salazar, Omar Baroud, Gavin Drea, Jamie Michie, Callie Cooke;
    - kategoria: serial, sezon, komedia kryminalna, brytyjskie.

    Stefan, romantyczny facet zakochuje się w dziewczynie. Niby nic wielkiego, ale Kate właśnie bierze ślub i nie planuje zmiany planów. Historia jakich wiele, ale podczas ślubu znaczna część rodziny pana młodego zostaje zamordowana, a główną oskarżoną jest Kate. Później także Stefan. Bo przecież miał w tym pewien interes. Czy zakochanym uda się oczyścić imię? A może romantycznie uciekną? Kto jest zabójcą? Obejrzycie to się dowiecie.

  • Dom Saddama - miniserial

    dom saddama

    Dom Saddama,
    (House of Saddam);
    - HBO, miniserial, 2008
    - wybrana obsada: Igal Naor, Shohreh Aghdashloo, Philip Arditti, Mounir Margoum, Stefan Kalipha;
    - kategoria: serial, BBC, biograficzny, dramat, Emmy, 8, brytyjskie.

    Za ten serial zabierałem się dobre dziesięć lat. Niestety kolejka seriali, filmów jest tak długa, że ten tytuł cały czas wypadał. Nie zawsze ma się ochotę na seriale biograficzne. Na szczęście udało mi się nadrobić i mogę, prawie 15 lat po premierze, napisać kilka słów o tym serialu.
    Dom Saddama wyprodokowała BBC dla HBO, a stało się to kilka lat po upadku reżimu Husajna.
    Fabuła zaczyna się w momencie objęcia władzy przez Saddama. Od początku były to rządy twardej ręki. Eliminacje bliskich współpracowników miały tylko potwierdzić, że nowy przywódca wymaga bezwarunkowej lojalności i nie zawaha się przed niczym by ją osiągnąć. Z jednej strony są to rządy utrzymywane przez strach, ale z drugiej Husajn w pierwszych latach sprawowania władzy cieszył się olbrzymim poparciem. Z czasem wiele się zmieniło. Kolejne wojny, czystki polityczne oraz brak reform sprawiły, że

    ...
  • Złota dama - 2015

    zlota dama

    Złota dama,
    (Woman in Gold) - 2015;
    - reżyseria: Simon Curtis;
    - scenariusz: Alexi Kaye Campbell;
    - wybrana obsada: Helen Mirren, Ryan Reynolds, Daniel Brühl, Katie Holmes, Tatiana Maslany, Max Irons, Jonathan Pryce, Charles Dance;
    - kategoria: na faktach, dramat, film, sądowy, brytyjskie.

    Rząd austriacki stworzył prawne ramy dla zwrotu zagrabionych przez nazistów dzieł sztuki. Głównym celem nie był zwrot zabytków/eksponatów, ale przede wszystkim poprawa międzynarodowego wizerunku. Procedury zwrotu stworzono w taki sposób by austriackie muzea nie utraciły najważniejszych eksponatów. Akcja filmu przedstawia zmagania Marii Altmann, która próbuje odzyskać obraz rodzinny namalowany przez Klimt'a. Komisja odmawia zwrotu obrazu, a proces sądowy w Austrii wymaga wpłacenia wysokiego wadium. Upór pani Altmann i jej prawnika sprawia, że sprawa zyskuje międzynarodowy rozgłos i możliwość rozstrzygnięcia poza granicami Austrii.

  • Gangs of London - sezon 1

    gangi londynu s 1

    Gangs of London,
    - twórcy: Gareth Evans, Corin Hardy, Xavier Gens;
    - Sky, sezon 1, 2020;
    - wybrana obsada: Joe Cole, Lucian Msamati, Paapa Essiedu, Sope Dirisu, Michelle Fairley, Pippa Bennett-Warner, Brian Vernel, Orli Shuka, Colm Meaney, Valene Kane, Ray Panthaki, Jing Lusi;
    - kategoria: kryminał, akcja, dramat, brytyjskie.

    Serialowe odkrycie roku.
    Współczesny Londyn. Miasto wielokulturowe, które znakomicie się rozwija. Rozwija się również strefa mniej oficjalna. Gangi podzieliły między siebie miasto i żyją w trudnym, ale jednak pokojowym kompromisie. Wszystko do momentu. Zostaje zamordowany Finn Wallece'a - człowiek, który pogodził gangi i zagwarantował olbrzymie zyski z handlu nieruchomości. Jego śmierć sprawia, że miasto zaczyna wrzeć. Oliwy do ognia dolewa jego syn, który próbując pomścić ojca podejmuje szereg błędnych decyzji.
    Kto mógł zabić Finn'a? Komu zależy na destabilizacji układu? Wielu próbuje się dowiedzieć, ale prawda ma znaczenie tylko dla niektórych. Liczy się walka o wpływy. Grupy rozpoczynają ostro ze sobą walczyć, a wokół rodziny Finn'a pojawia się policjant pod

    ...
  • Bez śladu - 2018

    bez sladu

    Bez śladu,
    (Keepers) - 2018;
    - reżyseria: Kristoffer Nyholm;
    - scenariusz: Joe Bone, Celyn Jones;
    - wybrana obsada: Gerard Butler, Peter Mullan, Connor Swindells, Søren Malling, Ólafur Darri Ólafsson;
    - kategoria: thriller, brytyjskie.

    Inspirowany prawdziwymi wydarzeniami. Należy dodać, że bardzo luźno. Faktem jest, że w 1900 roku zaginęło trzech latarników, którzy pełnili służbę w latarni na wyspie Eilan Mor. Pozabijali się? Potopili? A może uciekli? Co się wydarzyło podczas ich służby jest owiane (chyba na zawsze) tajemnicą.

    Fabuła rozpoczyna się bardzo wolno. Trzech latarników przygotowuje się do wyruszenia do pracy w latarni, która mieści się na malutkiej wyspie. Pomimo ciężkiej pracy powiązanej z odcięciem od świata ich praca nie jest zbyt dobrze wynagradzana, ale mężczyźni mają poczucie obowiązku i uczciwie wykonywanej pracy.

  • The Stranger - sezon 1

    the stranger s 1

    The Stranger;
    - Netflix- sezon 1, 2020;
    - twórcy: Harlan Coben;
    - wybrana obsada: Richard Armitage, Dervla Kirwan, Hannah John-Kamen, Siobhan Finneran, Anthony Head, Stephen Rea, Paul Kaye, Dervla Kirwan;
    - kategoria: thriller, serial, brytyjskie.

    Małe miasto, szczęśliwa rodzina i nieznajoma, która przybywa z informacjami. Mężowi mówi, że żona go oszukiwała, a niewiernym grozi, że ujawni ich tajemnice. Skąd ma takie informacje i czym się kieruje. W mieście sytuacja robi się coraz bardziej napięta, a zaginięcie żony, nagi chłopak w lesie czy też martwa alpaka to za dużo wydarzeń dla społeczności. Scenarzysta sugeruje, że za tymi wydarzeniami skrywa się wielka tajemnica. Tajemnica może i jest, ale czy aż tak wielka?

  • Judy - 2019

    judy

     

    Judy - 2019;
    - reżyseria: Rupert Goold;
    - scenariusz: Tom Edge;
    - wybrana obsada: Renée Zellweger, Jessie Buckley, Finn Wittrock, Rufus Sewell, Richard Cordery, Michael Gambon;
    - kategoria: biograficzny, dramat, musical, Złoty Glob, brytyjskie, kino.

    Pozycja obejrzana we wrocławskim DCF (Dolnośląskie Centrum Filmowe) - byłem zaskoczony jak ciekawie mogą wyglądać kina studyjne. Katowice mają jeszcze pole manewru do ewolucji.
    Judy opowiada o Judy Garland, aktorce, która zagrała między innymi Dorotkę w Czarnoksiężniku z Oz. Fabuła skupia się wokół ostatnich wydarzeń jej życia, ale jest sporo retrospekcji pokazujących jak wyglądało Hollywood i kształtowanie dziecięcych aktorek w Złotej Erze Hollywood.
    Tytułową rolę zagrała fenomenalna Zellweger i jestem przekonany, że dostanie za ten film Oskara. Jak będziecie czytać ten wpis to będzie już po gali i jestem ciekaw czy moje typowanie się sprawdzi.

  • Tabu - sezon 1

    tabu s 1

    Tabu,
    (Taboo) - 2017
    -sezon 1, BBC, HBO;
    - twórcy: Steven Knight, Chips Hardy (ojciec Toma);
    - wybrana obsada: Tom Hardy, Jessie Buckley, Stephen Graham, Michael Kelly, Jonathan Pryce, Oona Chaplin, David Hayman;
    - kategoria: dramat, brytyjskie;

    Londyn, początek dziewiętnastego wieku. Do miasta powraca uznany za zmarłego James Delaney (Hardy). Jego nieoczekiwany powrót mocno komplikuje interesy wielkiej Kompanii Wschodnioindyjskiej. Chodzi sporny kawałek ziemi, który może okazać się kluczowy po podpisaniu pokoju z powstającymi Stanami Zjednoczonymi. James jednak nie zamierza ziemi sprzedawać, a umierać też nie ma zamiaru. Okazuje się, że młody Delaney to nie tylko awanturnik, ale także bardzo dobry strateg, który umiejętnie lawiruje pomiędzy Kompanią, Koroną a Amerykanami. Wszystkich zwodzi po cichu realizując swoje cele. Co go napędza? Czy to pragnienie zemsty, sprawiedliwości? Po pierwszych epizodach wierzyłem, że James ma klarowne motywacje, ale im dalej w fabułę tym dusza Delaney'a staje się ciemniejsza, bardziej nieodgadniona.

  • Broken - mini serial

    broken

    Broken
    - twórca: Jimmy Mcgoven; 
    - BBC, mini serial, 2017; 
    - wybrana obsada: Sean Bean, Adrian Dunbar, Sam Rintoul, Muna Otaru, Mark Stanley, Rochenda Sandall, Paul Copley, Paula Malcomson;
    - gatunek: dramat.

    Rzecz o księdzu, który pracuje w biednej dzielnicy i musi zmagać się z problemami wiernych. Nie chodzi o przeciętne zdrady, kłamstwa... tu coś poważniejszego. Zamordowanie czarnoskórego nastolatka przez białych policjantów. Tuszowanie prawdy. Samobójstwo. Ukrywanie śmierci bliskiej osoby. Z pozoru niezwykłe rzeczy, które robią normalni, przeciętni wierni. Ludzie, których los nie oszczędzał. Ludzie, którzy muszą sobie radzić w trudnej rzeczywistości. I przede wszystkim ludzie, którzy oczekują od swojego proboszcza wsparcia, a ten pomimo największych chęci nie może wszystkiego naprawić. Może dać kupony na żywność, pomodlić się i tyle. Zresztą sam ma umierającą matkę, nękające wspomnienia i mnóstwo wątpliwości czy powinien być księdzem.

  • Faworyta - 2018

    faworyta

    Faworyta,
    (The Favourite) - 2018;
    - reżyseria: Jorgos Lantimos;
    - scenariusz: Deborah Davis, Tony McNamara;
    - wybrana obsada: Olivia Colman, Emma Stone, Rachel Weisz, Nicholas Hoult;
    - gatunek: biograficzny, historyczny.

    Kolejny tytuł, który miał zachwycać a totalnie mnie nie zachwyca. Mój gust coraz bardziej podąża innymi ścieżkami niż krytyków filmowych.
    Dwór królowej Anny. Starsza królowa jest mocno schorowana, a kraj jest rządzony przez Sarah. Takie nieoficjalny stan rzeczy wydaje się działać prawidłowo, ale sytuacja ulega załamaniu gdy na dworze pojawia się nowa służąca Abigail. Kobieta robi wszystko by zbliżyć się do królowej i zastąpić lady Sarah. Kobiety rywalizują o względy królowej Anny, ale ta też umiejętnie podsyca spór między swoimi kochankami. Byle wprowadzić element rozrywki do nudnego, schorowanego życia. Dobro Korony i kwestia wojna z Francja schodzą na drugi plan.
    Faworyta to pierwszy film Lantimos'a, który widziałem. Poprzednie jego dzieła miałem obejrzeć, ale zawsze było coś

    ...
  • 303. Bitwa o Anglię - 2018

    303 bitwa o anglie

    303. Bitwa o Anglię,
    (Hurricane: Squadron 303) - 2018;
    - reżyseria: David Blair;
    - scenariusz: Alastair Galbraith, Robert Ryan;
    - wybrana obsada: Iwan Rheon, Milo Gibson, Stefanie Martini, Marcin Dorociński, Kryštof Hádek, Radosław Kaim, Sławomir Doliniec;
    - gatunek: na faktach, dramat, wojenny.

    Jakie to typowo polskie. Przez lata film o Dywizjonie 303 nie mógł powstać. Były problemy z pieniędzmi, ze scenariuszami z obsadą. I w końcu się udało. Powstały dwa filmy jednocześnie, których daty premiery dzielą zaledwie dwa tygodnie. Kompletnie niezależne a jeden z nich reklamuje się hasłem "nie pomyl filmu". Nie wnikam kto komu robi na złość, kto 'miał większe prawo' do sierpniowego terminu premiery - z zewnątrz wygląda to dosyć klarownie. Wolimy dzielić niż łączyć.

    Na pierwszy ogień do kin trafiła niskobudżetowa produkcja 303. Bitwa o Anglię. Produkcja brytyjsko-polska, w której główne role trafiły do Brytyjczyków. Aktorsko wypadło to całkiem przyzwoicie, ale mnie osobiście mocno drażnił polski dubbing.

    ...
  • Line of Duty - sezon 4

    line of duty

    Line of Duty,
    - BBC, sezon 4, 2017;
    - twórca: Jed Mercurio;
    - wybrana obsada: Martin Compston, Vicky McClure, Adrian Dunbar, Paul Higgins, Thandie Newton, Jason Watkins, Lee Ingleby, Royce Pierreson;
    - gatunek: thriller, dramat.

    Po obejrzeniu trzeciego sezonu stosunkowo szybko sięgnąłem po czwarty, póki co ostatni sezon.
    Policjanci z AC-12 (wydział antykorupcyjny) dostają informację od kryminalistyka, że jedno z kluczowych śledztw jest prowadzone pod wielką presją i są pomijane kluczowe dowody mogące świadczyć o niewinności głównego oskarżonego. Po otrzymaniu tej informacji (podpartej mocnymi dowodami) zapada decyzja by przyjrzeć się pracy zespołu Roz Huntley. Początkowo śledztwo nie wskazuje na nic wielkiego, zwyczajne niedopatrzenia, tudzież niedokładność policji, ale wszystko ulega zmianie gdy informator przestaje pojawiać się w pracy.

  • Nocny recepcjonista - mini - 2016

    nocny recepcjonista

    Nocny recepcjonista,

    (The Night Manager) - 2016;
    - mini serial, BBC, AMC;
    - obsada: Tom Hiddleston, Hugh Laurie, Olivia Colman, Elizabeth Debicki, Tom Hollander, Alistair Petrie;
    - gatunek: thriller.

    Hotel, Kair, w mieście trwają zamieszki, a nocny recepcjonista od jednego dostaje zlecenie skopiowania pewnych dokumentów. Dokumenty dotyczą nielegalne handlu bronią i recepcjonista zawiadamia odpowiednie służby. Gdzieś w nich jest przecik i kończy się to tragicznie dla kobiety, która kopiowała dokumenty.
    Tak to recepcjonista zostaje wplątany w międzynarodowe śledztwo dotyczące handlu bronią.
    W kolejnych minutach serialu okazuje się, że recepcjonistą jest były wojskowy, który chce odkupić swoje winy. 

  • Line of Duty - sezon 3

    line of duty s 3

    Line of Duty,
    - BBC, sezon 3, 2016;
    - twórca: Jed Mercurio;
    - wybrana obsada: Martin Compston, Vicky McClure, Adrian Dunbar, Keeley Hawes, Mark Bonnar, Craig Parkinson;
    - gatunek: thriller, dramat.

    Szybko sięgnąłem po trzeci sezon. Akcja trzeciego sezonu rozpoczyna się bardzo dynamicznie. Jest pościg za niebezpiecznym przestępcą. Widzimy jak funkcjonariusz policji zabija bezbronnego zbiega i zmusza kolegów z jednostki do tuszowania zbrodni. Wydaje się, że wiemy o czym będzie opowiadać cały sezon, ale scenarzyści dość szybko nas wyprowadzają z błędu. Sprawa nie dotyczy banalnego przekroczenia uprawnień. To tylko wierzchołek góry lodowej sprawa staje się coraz bardziej rozwojowa i coraz częściej detektywi z wydziału wewnętrznego (AC-12) napotykają na ostry opór. Fałszywe dowody, zatajone informacje, komuś bardzo zależy by sprawa nie wyszła na jaw. Nie chcę Wam psuć zabawy z seansu więc więcej o fabule nie będę pisać, zaznaczę tylko, że na nowo pojawia się wątek kreta w policji, a w śledztwo są zamieszani wpływowi obywatele, a sprawa dotyczy między innymi molestowania

    ...
  • Line of Duty - sezon 2

    line of duty s 2

    Line of Duty,
    - BBC, sezon 2, 2014;
    - twórca: Jed Mercurio;
    - wybrana obsada: Martin Compston, Vicky McClure, Adrian Dunbar, Keeley Hawes;
    - gatunek: thriller, dramat.

    Nie mam pojęcia dlaczego ten tytuł w Polsce nie jest znany. W Anglii bije rekordy popularności, a u nas o nim totalna cisza. Kilka lat temu pisałemo pierwszym sezonie, w którym świetnie zagrał Lennie James, teraz postanowiłem wrócić do tej, zapomnianej trochę serii.
    Przede wszystkim na wstępie warto podkreślić, że fabuła sezonu drugiego praktycznie nie wiąże się z historią z pierwszej serii. Dostajemy całkiem świeżą historię, która trzyma mega wysoki poziom. Oba sezony łączy akcja rozgrywająca się w strukturach policji oraz mocne zaakcentowanie roli wydziału antykorupcyjnego, który dla wielu funkcjonariuszy jest miejscem zesłania nadgorliwych kolegów.
    Należy przy tym pamiętać, że brytyjskie służby charakteryzuje wysoki poziom etyki służbowej. To tak tytułem wstępu.

  • Twój Vincent - 2017

    twoj vincent

    Twój Vincent - 2017;
    - reżyseria: Dorota Kobiela, Hugh Welchman;
    - scenariusz: Hugh Welchman, Dorota Kobiela, Jacek Dehnel;
    - muzyka: Clint Mansell;
    - gatunek: animacja, dramat, kryminał.

    Coś ostatnio nie ma czasu na blogowanie, a tyle zaległych notek mam do zrobienia. Sam jestem na siebie zły, że nie jestem ostatnio zbyt poukładany. Może uda się w najbliższym czasie to wszystko nadrobić.
    Dziś kilka słów o Twoim Vincencie. Jest to nietypowa animacja. Film został namalowany przez ponad stu profesjonalnych malarzy. Każda z 65000 klatek jest obrazem olejnym. Wielki rozmach i efekt, który może się podobać. Zwłaszcza, że animacja jest utrzymana w stylistyce dzieł Vincent'a Van Gogh'a.

  • Porzucony według Harlana Cobena - Mini serial - 2016

    porzucony wg harlana cobena
    Porzucony według Harlana Cobena
    ,
    (Five) - 2016;
    - SKY, Mini serial;
    - twórca: Harlan Coben;
    - reżyseria: Mark Tonderai;
    - wybrana obsada: Tom Cullen, Sarah Solemani, O.T. Fagbenle, Lee Ingleby, Hannah Arterton, Geraldine James, Michael Maloney, Tom Brittney;
    - gatunek: dramat.

    Pamiętacie Millenium Stieg'a Larsson'a? Co Was w nim najbardziej urzekło? Dla mnie siłą tej sagi była tajemnica. Tajemnica z przeszłości, która zostaje nagle przypomniana. Tajemnica, która zasługuje na ujawnienie. Wielość tropów i jeszcze więcej niewiadomych. Przeszłość ma wpływ na współczesność. Podczas odkrywania okazuje się, że tajemnic jest dużo więcej, że każdy coś skrywa. Pamiętacie to? Jeśli tak, i chcecie czegoś w podobnym klimacie, to powinniście koniecznie obejrzeć Porzuconego według Harlana Cobena. Jeśli polubiliście także Broadchurch, to Porzucony jest dla Was pozycją obowiązkową.

    Dwadzieścia lat temu zaginął kilkuletni Jessie. Szerokie poszukiwania były bezskuteczne, a zaginięcie odcisnęło piętno na rodzinie chłopca, ale także na przyjaciołach starszego brata

    ...
  • Bridget Jones 3 - 2016

    bridget jones 3
    Bridget Jones 3,
    (Bridget Jones's Baby) - 2016;
    - reżyseria: Sharon Maguire;
    - scenariusz: Emma Thompson, Helen Fielding, Dan Mazer;
    - wybrana obsada: Renée Zellweger, Colin Firth, Patrick Dempsey, Jim Broadbent, Gemma Jones, Emma Thompson;
    - gatunek: komedia romantyczna.

    Tydzień temu (chyba nawet dokładnie) wybrałem się solo na trzecią odsłonę przygód panny Jones. Główna bohaterka jest już po czterdziestce, a nadal szuka w życiu szczęścia. Ma niezłą pracę, swoje mieszkanko (takie na jakie singiel może sobie pozwolić) i uczucie, że wszyscy wokół sobie już poukładali życie. Tylko ona została sama. Skoro poważne związki jej nie wychodzą to może powinna za namową koleżanek przynajmniej korzystać z życia. Łapać wszystko co się da i się nie przejmować konsekwencjami - przecież bycie singlem też podobno ma swoje plusy.

  • Boska Florence - 2016

    boska florence

    Boska Florence,
    (Florence Foster Jenkins) - 2016;
    - reżyseria: Stephen Frears;
    - scenariusz: Nicholas Martin;
    - wybrana obsada: Hugh Grant, Meryl Streep, Simon Helberg, Rebecca Ferguson, Nina Arianda;
    - gatunek: komedia, biograficzny.

    Nie planowałem tego seansu, ale poranki w kinach rządzą się swoimi prawami. Wybór był pomiędzy Barbie a Florence - chyba rozumiecie absurdalność sytuacji.. złośliwym odpowiadam: tak, na Barbie były jeszcze bilety.
    Opowieść o kobiecie, która całym swym sercem kochała muzykę.. śpiewała, a raczej próbowała śpiewać.. głosu pięknego nie miała, ale posiadane pieniądze pozwalały jej realizować swoje marzenia. Bliscy widząc ile radości dają jej występy milczeli na temat jej talentu... ich można zrozumieć i nawet podziwiać, ale pozostali, starannie dobierani słuchacze? Na ile to była gra przed Boską Florence a na ile przekonanie, że naprawdę ma talent?

Back to top