Ułatwienia dostępu

Biograficzny

Filmy opisujące historie prawdziwych osób

  • Oppenheimer - 2023

    oppenheimer 2023

    Oppenheimer - 2023;
    - reżyseria: Christopher Nolan;
    - scenariusz: Christopher Nolan
    - wybrana obsada: Cillian Murphy, Emily Blunt, Matt Damon, Robert Downey Jr., Florence Pugh, Kenneth Branagh, Rami Malek, Josh Hartnett, Tom Conti, Casey Affleck, Jason Clarke, Gary Oldman, Benny Safdie, Matthew Modine, Gustaf Skarsgård, Jack Quaid, Dane DeHaan;
    - kategoria: film, biograficzny, dramat, kasowy, Złote Globy (5), Oscar (7).

    Manhattan - amerykański program wojskowy, którego celem było stworzenie broni, która dałaby ostateczne zwycięstwo w II Wojnie Światowej. Na czele tego programu stał Oppenheimer. Geniusz, o wielkim ego, ale też kobieciarz i osoba dosyć konfliktowa. Chyba wszyscy wiedzą, że Manhattan zakończył się olbrzymim sukcesem, czego skutkiem było zrzucenie dwóch bomb na japońskie miasta. Niewielu wie, że Oppenheimer po zakończeniu wojny nie został bohaterem narodowym. Został oskarżony o zdradę, a przeciwnicy polityczni przypomnieli iż kiedyś wspierał komunistów. Jeszcze mniej osób wie, że Oppenheimer przez resztę swojego życia był przeciwnikiem rozszerzania potencjału atomowego. Twierdził, że skoro będzie broń to w końcu ktoś jej użyje.

    Czytaj więcej

  • Jestem najlepsza. Ja, Tonya - 2017

    jestem najlepsza

    Jestem najlepsza. Ja, Tonya;
    (I, Tonya) - 2017;
    - reżyseria: Craig Gillespie;
    - scenariusz: Steven Rogers;
    - wybrana obsada: Margot Robbie, Sebastian Stan, Allison Janney, Mckenna Grace, Paul Walter Hauser;
    - kategoria: film, biograficzny, dramat, sportowy, Oscar, Złote Globy, Bafta.

    Biograficzny film przybliżający karierę słynnej amerykańskiej łyżwiarki. Tonya Harding miała wielki talent, ale jej kariera się załamała gdy została oskarżona o napaść, która wyeliminowała z rywalizacji jej rywalkę.
    Czy Tonya była winna? Nie wiem, ale wiele wskazuje, że też była ofiarą tej sytuacji a wyrok sądu skazał ją na sportowy niebyt.
    Jedno nie ulega wątpliwości. Tonya nie była miła, miała ostry język, i często podejmowała złe decyzje, ale łyżwy były jedyną rzeczą w życiu, która jej się udawała i osiągała w tej materii wielkie sukcesy. Jej pochodzenie i charakter nie pasowały do łyżwiarskiego świata.

    Czytaj więcej

  • Blondynka - 2022

    blondynka

    Blondynka,
    (Blonde) - 2022;
    - reżyseria: Andrew Dominik;
    - scenariusz: Andrew Dominik;
    - wybrana obsada: Ana de Armas, Adrien Brody, Bobby Cannavale;
    - kategoria: film, biograficzny, dramat, kino, ekranizacja, Netflix.

    To jeden z tych filmów, na które się czeka, a sens totalnie rozczarowuje.
    Biografia jednej z najsłynniejszych gwiazd kina to okazja do ukazania skomplikowanych trybów dziłania produkcji filmowej oraz niezbyt równych relacji pomiędzy poszczególnymi osobami w branży. W tle oczywiście wielkie Hollywood, znane postacie i elektryzujące tytuły kinowe.
    Nic takiego w tym filmie nie doświadczycie. Narracja skupia się tylko na Monroe, a raczej na wycinku jej życia, a precyzyjniej mówiąc na wizji ukazanej w książce. Całość oparta jest na dość ryzykownym założeniu, że brak ojca w pełni przełożył się na późniejsze relacje z mężczyznami. Zabieg trochę przypominał motyw róży z Obywatela Kane'a - oczywiście łopatologicznie podany.

    Czytaj więcej

  • Wojna Charliego Wilsona - 2007

    wojna charliego wilsona

    Wojna Charliego Wilsona,
    (Charlie Wilson's War) - 2007;
    - reżyseria: Mike Nichols;
    - scenariusz: Aaron Sorkin;
    - wybrana obsada: Tom Hanks, Emily Blunt, Amy Adams, Julia Roberts, Philip Seymour Hoffman, Shiri Appleby, Mary-Bonner Baker, John Slattery, Ken Stott;
    - kategoria: film, na faktach, biograficzny, dramat, polityczny.

    Ponownie film z Afganistanem w tle.
    Lata osiemdziesiąte. Związek Radziecki atakuje Afganistam. Zbrodnie wojenne są na porządku dziennym, ale amerykańskiego społeczeństwa to nie dotyczy. Niby trwa zimna wojna, ale niewiele osób rozumie, że zwycięstwo Sowietów w Afganistanie może oznaczać sporo problemy dla Ameryki w późniejszych latach.
    Kongresmen Charlie Wilson dostrzega ten kontekst i próbuje zorganizować fundusze na dozbrojenie Afgańczyków. Nie idzie to zbyt łatwo, ale z czasem udaje się zebrać olbrzymie środki, które są przeznaczone na nowoczesną broń potrafiącą strącań lotnictwo ZSRR. Rosjanie próbują wygrać, ale jej gospodarka nie potrafi utrzymać rosnących kosztów wojny. Muszą się ewakuować, a chwilę później Związek Radziecki upada. Znaczna w tym zasługa Charlie'go Wilson'a. A co z Afganistanem? Wyniszczony wojną kraj staje się mekką dla wszelkich radykałów... a co było później wszyscy wiedzą.

    Czytaj więcej

  • Tina - 1993

    tina

    Tina;
    (What's Love Got to Do with It) - 1993;
    - reżyseria: Brian Gibson;
    - scenariusz: Kate Lanier;
    - wybrana obsada: Angela Bassett, Laurence Fishburne;
    - kategoria: film, biograficzny, dramat, muzyczny, Złoty Glob;

    Głupio to zabrzmi, ale śmierć Tiny Turner była dla mnie pretekstem do obejrzenia tego filmu. Mam świadomość, że śmierć nigdy nie powinna być pretekstem, ale z twórczością Tiny od dawna nie miałem kontaktu, a sam film utknął w zalewie nowszych produkcji.


    Fabuła opowiada o części życia Tiny, a może właściwie Anny Mae Bullock - bo tak miała naprawdę na imię. Tina - to pseudonim sceniczny wymyślony przez jej męża Ike'a Turner'a. Anna Mae nie miała łatwo w życiu. Jako dziecko została porzucona przez matkę, a następnie trafiła pod "opiękę Ike'a. To dzięki niemu młoda dziewczyna znalazła się w popularnym projekcie, ale też to on ją nauczył, że musi być zawsze posłuszna. Publiczne upokarzanie, uzależnienie od woli męża, a gdy to nie pomagało ciężkie pobicia. Ike może i umiał pisać piosenki, ale był człowiekiem porywczym, lubiącym zabawę, rozrywki i dziewczyny. Tina nie miała z nim łatwego życia, ale też nie chciała rozbijać rodziny. Gdy od niego odeszła została z niczym, ale dzięki talentowi i wierze, że wszystko jest możliwe w poźnym wieku rozpoczęła solową karierę sceniczną. I w tym momencie film się kończy. Aż się prosi by powstała druga część. O sławie, chorobie, i mężu na którym może polegać.

    Czytaj więcej

  • Elvis - 2022

    elvis

    Elvis - 2022;
    - reżyseria: Baz Luhrmann;
    - scenariusz: Sam Bromell, Baz Luhrmann;
    - wybrana obsada: Austin Butler, Tom Hanks, Olivia DeJonge, Helen Thomson, Richard Roxburgh, Kelvin Harrison Jr.;
    - kategoria: film, biograficzny, dramat, muzyczny, Złoty Glob, Oscar.

    Życie i kariera Króla Rock'and' Roll'a pokazana przez pryzmat Pułkownika Tom'a Parker'a - czyli wieloletniego agenta, który żerował na popularności swojego podopiecznego. W roli Parker'a niezbyt przekonujący Tom Hanks, a w roli Elvis'a znakomity Butler.
    Film został ładnie zrealizowany, mamy świetne wstawki dotyczące początku kariery, znakomite tło muzyczne oraz rekwizyty. Szkoda tylko, że w tej laurce brakuje dramatyzmu. Elvis jest gwiazdą, a Parker pasożytem. Jeden zarabia, a drugi podsuwa niekorzystne kontrakty i narkotyki. Brak w tym wszystkim napięcia i dokładniejszej historii kariery króla.

    Czytaj więcej

  • The Offer - mini serial

    the offer

    The Offer;
    - twórcy: Leslie Greif, Michael Tolkin;
    - Paramount +, 2022;
    - wybrana obsada: Matthew Goode, Giovanni Ribisi, Burn Gorman, Miles Teller, Juno Temple, Patrick Gallo, Dan Fogler, Colin Hanks, Justin Chambers;
    - kategoria: serial, mini, biograficzny, kino, dramat.

    Perełka odkryta całkiem przypadkowo.
    Niezbyt doświadczony producent filmowy (Albert Ruddy) ma zrealizować film na podstawie bestsellerowej powieści Puzo. Książkowy Ojciec Chrzestny sprzedaje się znakomicie, ale też wzbudza wiele kontrowersji. Włosi bojkotują, a inni podkreślają, że film gloryfikuje mafię. Te kontrowersje nie maleją gdy Paramount ogłasza ekranizację tytułu. Najpierw obraża się Sinatra, a potem mafia ma swoje do powiedzenia. Gdyby tego było mało czas produkcji filmu przypada na niemałe zamieszanie finansowe w Paramouncie. Innymi słowy: najlepiej jakby Ruddy zrobił tanio i szybko film, który zaspokoi potrzeby wszystkich zainteresowanych. Nic prostszego. Trzeba tylko reżysera, który to zrobi. Wybór pada na Coppolę, który ma znakomitą wizję... a wiecie, że wizje bywają kosztowne.

    Czytaj więcej

  • Obywatel Welles - 1999

    obywatel welles

    Obywatel Welles,
    (RKO 281) - 1999;
    - reżyseria: Benjamin Ross;
    - scenariusz: John Logan, Richard Ben Cramer;
    - wybrana obsada: John Malkovich, Liev Schreiber, James Cromwell, Roy Scheider, Melanie Griffith, Liam Cunningham;
    - kategoria: film, biograficzny, Orson Welles, dramat, Złoty Glob, kino, Herman Mankiewicz.

    Kojarzycie Obywatela Kane'a? Tak - czytajcie dalej. Nie - koniecznie musicie nadrobić. To film, który wyprzedził swoją epokę i obecnie jest uważany za jeden z najważniejszych filmów w historii kinematografii. Twórcą Kane'a był Orson Welles, który wcześniej nie zrealizował żadnego filmu a zasłynął z genialnej radiowej audycji, która sprawiła iż wielu ludzi uwierzyło w inwazję obcych. Orson marzył o wielkim filmie, ale brak mu było doświadczenia i znakomitego scenariusza. Na szczęście spotkał Mankiewicza, który miał pomysł na film o upadłym magnacie finansowym. Oficjalnie fabuła filmu jest fikcją, ale wszyscy wiedzieli, że jest inspirowana prawdziwą osobą. Hearst, bo o nim mowa, próbował wszelkimi sposobami zatrzymać powstanie filmu - na szczęście bezskutecznie.

    Czytaj więcej

  • Dom Saddama - miniserial

    dom saddama

    Dom Saddama,
    (House of Saddam);
    - HBO, miniserial, 2008
    - wybrana obsada: Igal Naor, Shohreh Aghdashloo, Philip Arditti, Mounir Margoum, Stefan Kalipha;
    - kategoria: serial, BBC, biograficzny, dramat, Emmy, 8, brytyjskie.

    Za ten serial zabierałem się dobre dziesięć lat. Niestety kolejka seriali, filmów jest tak długa, że ten tytuł cały czas wypadał. Nie zawsze ma się ochotę na seriale biograficzne. Na szczęście udało mi się nadrobić i mogę, prawie 15 lat po premierze, napisać kilka słów o tym serialu.
    Dom Saddama wyprodokowała BBC dla HBO, a stało się to kilka lat po upadku reżimu Husajna.
    Fabuła zaczyna się w momencie objęcia władzy przez Saddama. Od początku były to rządy twardej ręki. Eliminacje bliskich współpracowników miały tylko potwierdzić, że nowy przywódca wymaga bezwarunkowej lojalności i nie zawaha się przed niczym by ją osiągnąć. Z jednej strony są to rządy utrzymywane przez strach, ale z drugiej Husajn w pierwszych latach sprawowania władzy cieszył się olbrzymim poparciem. Z czasem wiele się zmieniło. Kolejne wojny, czystki polityczne oraz brak reform sprawiły, że kraj zaczął mocno podupadać (i to pomimo posiadanych złóż ropy) i kolejny raz sprawdziło się powiedzenie: władza deprawuje, a władza absolutna deprawuje absolutnie (autorem tych słów był John Acton). Husajn, pomimo swojej podłości był człowiekiem, który twierdził, że przemoc jest środkiem do osiągania celu, niestety nie można tego powiedzieć o jednym z jego synów, dla którego przemoc była zabawą.

    Czytaj więcej

  • Benedetta - 2021

    benedetta

    Benedetta - 2021;
    - reżyseria: Paul Verhoeven;
    - scenariusz: David Birke, Paul Verhoeven;
    - wybrana obsada: Virginie Efira, Charlotte Rampling, Daphné Patakia, Lambert Wilson, Olivier Rabourdin, Louise Chevillotte;
    - kategoria: film, biograficzny, dramat, historyczny, kościół.

    Siedemnasty wiek. Kilkuletnia Benedette zostaje powierzona Bogu i oddana do zakonu. To takie podziękowanie rodziców za to, że przeżyła poród. Kilkanaście lat później siostra Benedette zaczyna mieć wizje, podczas których rozmawia z Jezusem. W późniejszym czasie wizje zostają uzupełnione o stygmaty. Siostra Benedette jest bardzo bogobojna, ale ma też drugie oblicze. Oprócz wizji z Jezusem ma też całkiem bogate fantazje seksualne, a niektóre z nich chętnie realizuje z jedną zakonnic. W tle mamy zarazę i wewnętrzne spory kościelne o rząd dusz. Kim tak naprawdę jest Benedetta? Błogosławionym cudem czy też oszustką cynicznie wykorzystującą naiwność wiernych? Film nie daje w tej materii jednoznacznej odpowiedzi, ale wskazuje, że oszustów i cyników w strukturach kościoła jest więcej. Liczą się wpływy do kościelnej kasy a wśród zwierzchników kościoła w cenie jest też wygodne życie. Jak to mówią: złote a skromne.

    Czytaj więcej

  • Gierek - 2022

    gierek

    Gierek - 2022;
    - reżyseria: Michał Węgrzyn;
    - scenariusz: Michał Kalicki, Krzysztof Tyszowiecki;
    - wybrana obsada: Michał Koterski, Małgorzata Kożuchowska, Jan Frycz, Agnieszka Więdłocha, Rafał Zawierucha, Antoni Pawlicki, Sebastian Stankiewicz, Ewa Ziętek, Krzysztof Tyniec;
    - kategoria: film, kino polskie, biograficzny, kasowy.

    Gdy zobaczyłem pierwsze fotosy z planu przedstawiające Koterskiego jako Gierka zakiełkowała we mnie nadzieja, że może powstać niezły film przedstawiający bardzo ciekawą dekadę z historii Polski.. kolejne doniesienia z planu już nie były tak radosne, a obejrzany zwiastun sprawił, że ten film miał na zawsze pozostać nieobejrzany. Coś mnie jednak podkusiło i obejrzałem to dzieło.
    Tak złego filmu nie widziałem od bardzo dawna. Podejrzewam, że poziom Smoleńska był podobny, a może nawet wyższy.

    Czytaj więcej

  • Pianista - 2002

    pianista

    Pianista,
    (Pianist) - 2002;
    - reżyseria: Roman Polański;
    - scenariusz: Ronald Harwood;
    - wybrana obsada: Adrien Brody, Thomas Kretschmann, Emilia Fox, Maureen Lipman, Jessica Kate Meyer, Julia Rayner, Michał Żebrowski;
    - kategoria: film, dramat, wojenny, biograficzny, Oscar (3), Cannes, Orły.

    Warszawa, Władysław Szpilman jest u szczytu kariery. Ten znakomity pianista prowadzi dobre, szczęśliwe życie, ale miasto się zmienia. Wybucha wojna i wszystkim jest coraz ciężej.. Żydzi są publicznie znieważani, a z czasem znakowani i zamykani w getcie. Kolejne miesiące to kolejne traumatyczne przeżycia. Tu nie ma już wątpliwości, że naziści prowadzą szeroko zakrojoną akcję likwidacji narodu żydowskiego. Tysiące giną na ulicach Warszawy, a setki tysięcy są wywożone do obozów zagłady. Szpilman nie opuszcza miasta, początkowo próbuje przetrwać grając muzykę - w czasie wojny na sztukę jest niskie zapotrzebowanie. Władysław wielokrotnie ociera się o śmierć, czasem pomagają mu życzliwi ludzie, ale częściej jest to zwyczajne szczęście. Jak w rosyjskiej ruletce.

    Czytaj więcej

  • Wieczna miłość - 1994

    wieczna milosc

    Wieczna miłość,
    (Immortal Beloved) - 1994;
    - reżyseria: Bernard Rose;
    - scenariusz: Bernard Rose;
    - wybrana obsada: Gary Oldman, Jeroen Krabbé, Isabella Rossellini, Johanna ter Steege, Valeria Golino;
    - kategoria: film, biograficzny, Ludwig van Beethoven, melodramat, muzyczny.

    Ten tytuł trafił na playlistę z powodu roku powstania. Wysoko oceniany film 1994 i ja go nie widziałem? To trzeba było nadrobić.
    Rok 1892. Umiera jeden z największych kompozytorów - Ludwig van Beethoven. Wielki artysta, który miał wielu zwolenników jak i wielu przeciwników. Dla niewielu był obojętny. Od czasu utraty słuchu stał się bardziej zgorzkniały, wybuchowy i ciężki w relacjach. Też niewiele tworzył. Nie zmienia to faktu, że zostawił sporo znakomitych dzieł, do których prawa przepisał miłości swojego życia. Kim była kobieta o której nikt nie miał pojęcia? Kochanka? Córka? Slużąca?
    Poszukiwania spadkobierczyni są okazją do wspominania kluczowych momentów z życia kompozytora. Czy znajomość jego życia sprawia, że staje się bardziej ludzki? Nie mnie to oceniać. Dla muzyka utrata słuchu musiała być olbrzymim ciosem. Pomimo głuchoty Beethoven nadal próbował tworzyć w tym najsłynniejszą IX Symfonię.

    Czytaj więcej

  • Malcolm X - 1992

    malcolm x

    Malcolm X - 1992,
    - reżyseria: Spike Lee;
    - scenariusz: Spike Lee, Arnold Perl;
    - wybrana obsada: Denzel Washington, Angela Bassett, Albert Hall, Al Freeman Jr., Delroy Lindo, Kate Vernon, Christopher Plummer;
    - kategoria: film, dramat, polityczny, biograficzny, Berlinale.

    Lubię historię Stanów Zjednoczonych, zwłaszcza okres lat 50-tych i 60-tych. To były przełomowe dekady. Rewolucja kulturalna i wielkie zmiany, wojny w sferze polityczno-społecznej. Ciut tej historii poznałem, ale nadal więcej nie wiem niż wiem. Dlaczego o tym piszę? Wstyd przyznać, ale nie znałem historii Malcolm'a X. Człowieka, który rywalizował z Lutherem King'iem o wpływy wśród czarnoskórych mieszkańców Ameryki. Walczyli o jedną sprawę, ale drastycznie różniły ich poglądy. King stawiał na bierny opór w oparciu o Chrześcijaństwo a Malcolm był bardziej radykalny w poglądach. Twierdził, napastnikowi należy oddać, że bierny opór to za mało.
    Przyznałem, że nie znam historii Malcolm'a X więc nie będę się wymądrzać (może się doszkolę w temacie), ale chętnie powiem kilka słów o filmie.

    Czytaj więcej

  • Miasto kłamstw - 2018

    miasto klamstw

    Miasto kłamstw;
    (City of Lies) - 2018;
    - reżyseria: Brad Furman;
    - scenariusz: Christian Contreras;
    - wybrana obsada: Johnny Depp, Forest Whitaker, Dayton Callie, Toby Huss, Louis Herthum, Neil Brown Jr., Shea Whigham;
    - kategoria: na faktach, media, biograficzny, kryminał.

    Fabuła inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Akcja dzieje się w Los Angeles. Jack Jackson, niezbyt popularny dziennikarz próbuje się dowiedzieć czegoś więcej o śledztwie w sprawie zabójstwa dwóch ikon rapu. Najpierw został zastrzelony Tupac, a następnie The Notorious B.I.G. - wieloletnie śledztwa utknęły w martwych punktach, ale może rozmowa z głównym śledczym rzuci nowe światło na sprawę. I tak Jack poznaje byłego policyjnego detektywa Russell'a Poole'a, który dla sprawy poświęcił całą karierę. Efekt? Ostry opór z 'góry'. Podczas prac na sprawą wychodzi na jaw, że jeden wątek jest cały czas ucinany i pomijany. Wielu funkcjonariuszy policji nielegalnie sobie dorabia, a korupcja sięga bardzo wysoko. Lepiej sprawę wyciszyć, a sprawiedliwość? 'Czarni' sobie na to zasłużyli. I to jest sedno sprawy. Nikt się śmiercią raperów, gansterów nie przejmuje. Brutalność policji jest codziennością. W głowie najbardziej zapada scena policyjnej kontroli. Jack, czarnoskóry dziennikarz zostaje aresztowany 'za nic' - i tak ma szczęście mógł zginąć, a w papierach by napisano 'stawiał czynny opór'.

    Czytaj więcej

  • Kleopatra - 1963

    kleopatra

    Kleopatra,
    (Cleopatra) - 1963;
    - reżyseria: Joseph L. Mankiewicz;
    - scenariusz: Joseph L. Mankiewicz;
    - wybrana obsada: Elizabeth Taylor, Richard Burton, Rex Harrison, Pamela Brown, George Cole, Kenneth Haigh, Martin Landau, Roddy McDowall;
    - kategoria: biograficzny, melodramat, historyczny, Oscar (4), kultowy, film.

    Za ten tytuł zabierałem się od dłuższego czasu, jednak długość skutecznie mnie zniechęcała (produkcja ma ponad 4 godziny). W końcu się udało poznać, a w zasadzie przypomnieć ten tytuł.
    Historię Kleopatry każdy trochę zna. Legendarna królowa Egiptu o ponadprzeciętnej urodzie, która rozkochała w sobie Juliusza Cezara, a następnie Marka Antoniusza. Mężów, kochanków miała więcej, ale Ci zostali w tej superprodukcji pominięci. Doskonały zabieg, który sprawił, że historia jest bardziej klarowna, a sama Kleopatra jest przedstawiona w pozytywny sposób.
    Nie będę się rozpisywał o fabule i jej niuansach, wolę przypomnieć okoliczności powstania filmu.

    Czytaj więcej

  • Rob Roy - 1995

    rob royRob Roy - 1995;
    - reżyseria: Michael Caton-Jones;
    - scenariusz: Alan Sharp;
    - wybrana obsada: Liam Neeson, Jessica Lange, John Hurt, Tim Roth, Eric Stoltz;
    - kategoria: biograficzny, romans, dramat, historyczny.

    Osiemnasty wiek. Robert Roy MacGregor, szkocki góral prowadzi uczciwe, spokojne życie. Bieda czasem zagląda w oczy, ale z każdej trudnej sytuacji Rob znajduje wyjście. Sielankę niszczy dworska intryga przeciw rodzinie MacGregor'a. Rob na dworze uzyskał kredyt potrzebny na inwestycję mającą zabezpieczyć rodzinę na przyszłość. Niestety informacja o gotówce dociera do Archibald Cunningham, który bez skrupułów zabija człowieka Rob'a i kradnie pieniądze. Macgregor musi spłacić dług, a przede wszystkim chronić swoją rodzinę.
    Czy honor i klarowne zasady, którymi się kieruje Rob wystarczą by udowodnić winę Archibald'a? Słowo honoru i brak dowodów..

    Czytaj więcej

  • Nixon - 1995

    nixon

    Nixon - 1995;
    - reżyseria: Oliver Stone;
    - scenariusz: Oliver Stone, Stephen J. Rivele;
    - wybrana obsada: Anthony Hopkins, James Woods, Bob Hoskins, Joan Allen, Tony Goldwyn, Ed Harris, Paul Sorvino, Michael Chiklis, Mary Steenburgen;
    - kategoria: biograficzny, polityczny, Ameryka, Watergate, dramat.

    Po obejrzeniu Ojca (o którym niebawem napiszę) postanowiłem trochę odświeżyć sobie dorobek Hopkins'a, zwłaszcza, że aktor ma na swoim koncie kilka wybitnych ról.
    Dziś kilka słów o Nixon'ie. Film z 1995 roku przybliża nam postać tego bardzo kontrowersyjnego polityka, który obecnie jest kojarzony tylko z aferą Watergate. Przyznaję, że byłem przekonany iż głownie o tym będzie ten film. Co za pozytywne zaskoczenie. Watergate oczywiście zajmuje kawał tego trzygodzinnego filmu, ale nie dominuje. Twórcy przybliżają nam sylwetkę Nixon'a, jego motywacje, życiorys i charakter. Nie ulega wątpliwości, że prezydent Nixon wielokrotnie przekroczył swoje uprawnienia, ale czy jego prezydenturę, karierę polityczną należy oceniać jednoznacznie negatywnie? Jego gabinet ma też kilka znaczących sukcesów. Na szczęście świat nie jest czarno-biały i nie musimy jednoznacznie klasyfikować. Nixon to postać bardzo złożona. W polityce lubił ostre, gwałtowne i dyskusyjne rozwiązania, w pewien sposób był przeciwieństwem Kennedy'ego, ale czy w swoim postępowaniu nie kierował się patriotycznymi pobudkami? Wiem, że motywacja to za mało i historia ocenia inaczej, ale seans przypomniał mi jedną bardzo ważną rzecz. W Stanach Zjednoczonych Prezydent niby wiele może, ale jest mocno ograniczony przez inne elementy politycznej układanki.

    Czytaj więcej

  • Niewygodna prawda - 2015

    niewygodna prawda

    Niewygodna prawda,
    (Truth) - 2015;
    - reżyseria: James Vanderbilt;
    - scenariusz: James Vanderbilt; 
    - wybrana obsada: Cate Blanchett, Robert Redford, Topher Grace, Dennis Quaid, Elisabeth Moss, Stacy Keach;
    - kategoria: CBS, media, na faktach, dramat, biograficzny.

    Podczas drugiej kampanii prezydenckiej George'a W. Busha stacja CBS decyduje się na emisję materiału dotyczącego wątpliwości wokół przebiegu służby wojskowej prezydenta. Publikacja rozpętuje piekło, ale nie takie jakiego się spodziewali. Pozostałe media nie podłapują sprawy, ale wszyscy zaczynają się skupiać na tym czy w latach siedemdziesiątych mogła być użyta czcionka, którą użyto w dokumentach. Następnie jest próba (skuteczna) dyskredytowania dziennikarzy i samej stacji. Mówi się o wszystkim tylko nie o samej służbie wojskowej prezydenta. CBS pod naciskiem wycofuje się z materiały o rozpoczyna wewnętrzny audyt, który ma znaleźć winnego (kozła ofiarnego) całej tej sprawy. O służbie prezydenta nadal ani słowa.

    Czytaj więcej

  • Frida - 2002

    frida

    Frida - 2002;
    - reżyseria: Julie Taymor;
    - scenariusz: Clancy Sigal, Anna Thomas;
    - muzyka: Elliot Goldenthal;
    - wybrana obsada: Salma Hayek, Alfred Molina, Mía Maestro, Antonio Banderas, Ashley Judd;
    - kategoria: ekranizacja, Oscar, dramat, biograficzny, Frida Kahlo.

    Mam ostatnio dobry czas na oglądanie filmów. Odstawienie na chwilę seriali ma pozytywne efekty.
    Dziś słowo o Fridzie, biograficznej (opartej na książce) opowieści o najsłynniejszej meksykańskiej malarce. W zasadzie to film opowiada głównie o burzliwej relacji pomiędzy Fridą a Diego Riverą. To była para, która naprawdę się kochała... ale też nie był to prosty związek. Oboje kochali życie i nie chcieli, nie dali, się zamknąć w sztywne ramy małżeństwa. Takie działanie przysparzało wiele cierpienia, ale za to zachowali niezależność i wolność. Zresztą Kahlo była przyzwyczajona do bólu. Całe życie walczyła ze skutkami wypadku, który omal nie przykuł jej na stałe do łóżka. Po wypadku było wiele operacji, które pozwoliły Fridzie chodzić, ale ból pozostał.

    Czytaj więcej

  • Mank - 2020

    mank

    Mank -2020;
    - reżyseria: David Fincher;
    - scenariusz: Jack Fincher;
    - wybrana obsada: Gary Oldman, Amanda Seyfried, Lily Collins, Charles Dance,
    - kategoria: kino, dramat, Netflix, biograficzny, Herman Mankiewicz, Oscar.

    Hollywood, lata trzydzieste dwudziestego wieku. Herman Mankiewicz cynicznie odcinający się od Hollywood pisze scenariusz Obywatela Kane'a. Praca idzie opornie, scenarzysta jest przekonany, że już się wypalił a wszystkie problemy zalewa dużą ilością alkoholu. Mimo to udało mu się stworzyć jeden z najlepszych scenariuszy w historii kinematografii. Szkoda, że Jack Fincher nie potrafił dobrze napisać tej historii. Odnoszę wrażenie, że ambicjonalnie zepsuł wszystko co się dało i napisał rzecz kompletnie przeciętną.

    Czytaj więcej

  • American Gangster - 2007

    american gangster

    American Gangster - 2007;
    - reżyseria: Ridley Scott;
    - scenariusz: Steven Zaillian;
    - wybrana obsada: Denzel Washington, Russell Crowe, Cuba Gooding Jr., Josh Brolin, Robert C. Kirk, Idris Elba;
    - kategoria: gangsterski, biograficzny, dramat, kryminał.

    Koniec lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku. Frank Lucas, czarnoskóry kierowca lokalnego gangstera nie osiągnął za wiele. Przez piętnaście lat szoferował i poznawał zasady, które rządzą przestępczym światem. Po śmierci szefa Frank próbuje wybić się na swoje. Nie chce już nikomu służyć. Ciężką pracą, brutalnością i sprytem zaczyna odnosić sukcesy jako narkotykowy diler. Narkotyki sprowadza z Wietnamu (trwa tam wojna), nie psuje ich jakości, a dodatkowo sprzedaje je poniżej cen rynkowych. Szybko zdobywa władzę, pieniądze, szacunek... i wrogów. Taka działalność nie może pozostać niezauważona. Nawet najsprytniejsi popełniają czasem błędy.

    Czytaj więcej

  • Obywatel Milk - 2008

    obywatel milk

    Obywatel Milk,
    (Milk) - 2008;
    - reżyseria: Gus Van Sant;
    - scenariusz: Dustin Lance Black;
    - wybrana obsada: Sean Penn, Emile Hirsch, Josh Brolin, Diego Luna, James Franco, Alison Pill;
    - kategoria: polityczny, biograficzny, Oscar, dramat.

    Długo nie mogłem się zabrać za ten film.. pamiętam, że kiedyś był (dekadę temu) na mojej krótkiej liście do obejrzenia, ale z czasem o nim zapomniałem. Dopiero lektura San Francisco przypomniała mi o tym tytule. Może to i dobrze - zwłaszcza patrząc na obecne 'dyskusje' na polskiej scenie politycznej.
    Obywatel Milk to tytuł opowiadający o życiu Harvey'a Milk'a - geja, który zaangażował się politycznie i po wielu latach starań został miejskim radnym w San Francisco. Był to olbrzymi sukces dla całego ruchu LGBT. Początek zmian, które dawały nadzieję na równe społeczeństwo. Końcówka lat siedemdziesiątych z historycznego punktu widzenia wydaje się być spokojniejsza niż lata sześćdziesiąte, ale to tylko pozory. Dekadę po zabójstwie Martin'a Luther'a King'a Ameryka nadal jest krajem głęboko nietolerancyjnym. Po kilku latach spokoju znów pojawiają się głosy skrajnej prawicy, że dewiantów należy pozbawiać części oczywistych praw. Harvey Milk doprowadził do tego, że kontrowersyjne zmiany w prawie (poprawka nr 6) zostały odrzucone. Był to niewątpliwy sukces, który Milk przypłacił życiem.

    Czytaj więcej

  • Tajne źródło - 2017

    tajne zrodlo

    Tajne źródło,
    (Mark Felt: The Man Who Brought Down the White House) - 2017;
    - reżyseria: Peter Landesman;
    - scenariusz: Peter Landesman;
    - wybrana obsada: Liam Neeson, Maika Monroe, Diane Lane, Tony Goldwyn, Kate Walsh, Josh Lucas;
    - kategoria: dramat, biograficzny, polityczny, Watergate, media.

    Przypadek sprawia, że ostatnio oglądam filmy z Liam'em Neeson'em. Może pora nadrobić pełną filmografię? Poważnie nad tym pomyślę.
    Aferę Watergate kojarzą chyba wszyscy. Nie każdy kojarzy dokładny kontekst i skutki, ale większość ludzi wie, że coś takiego miało miejsce. Olbrzymi polityczny skandal, który sprawił, że amerykański prezydent (Nixon) musiał ustąpić ze stanowiska. Niewiele brakowało by sprawa została skutecznie zamieciona pod dywan przez służby. Nie stało się tak bo media miały dostęp do informatora (Głębokie Gardło), któremu zależało na tym by prawda ujrzała światło dzienne. Nagłośnienie Watergate wywołało szereg politycznych konsekwencji, o których finale już wspomniałem.

    Czytaj więcej

  • Oficer i szpieg - 2019

    oficer i szpieg

    Oficer i szpieg,
    (J’accuse) - 2019;
    - reżyseria: Roman Polański;
    - scenariusz: Robert Harris, Roman Polański;
    - wybrana obsada: Jean Dujardin, Louis Garrel, Emmanuelle Seigner, Grégory Gadebois, Hervé Pierre, Wladimir Yordanoff;
    - kategoria: biograficzny, historyczny, polityczny, dramat, francuskie, Cezar.

    O sprawie Alfreda Dreyfusa słyszeli chyba wszyscy. Mimo to przypomnę kontekst. Francuski kapitan zostaje oskarżony o zdradę i zostaje zesłany na dożywotnie więzienie. Dowodów zdrady brak... ale Dreyfus miał żydowskie korzenie a to już wystarczyło by go skazać. I tak miał szczęście, że nie dostał najwyższej kary. W jego obronę zaangażowało się wiele znanych osobistości (m.in. pisarz Emil Zola), ale niewiele to pomogło. Nawet wobec oczywistych dowodów niewinności dowództwo francuskiej armii nie zamierzało wycofać oskarżeń.
    Obraz Polańskiego przedstawia tę sprawię z punktu widzenia pułkownika Georges'a Picquart'a, który początkowo był zaangażowany w oskarżenie Dreyfusa, ale po poznaniu dowodów jego niewinności zaangażował się w akcję jego obrony.

    Czytaj więcej