"Prawda to za mało, ludzie zasługują na więcej..."
Mroczny Rycerz

Nowości na stronie

Władca księgi - 1994
Wiedźmun. Tom 2.  Przed wyprawą zbierz drużynę
Batman. Mroczne zwycięstwo
Zadzwoń do Saula - sezon 3
Frantic - 1988
Wiele śmierci Laili Starr
Miki. Szalone przygody
Wielka wyprawa Muppetów - 1979
Parker, Tom 1
Pracownik miesiąca - 2022
Mglisty Billy i Dar Ciemnowidzenia
Biały szum - 2022
Czas wolny w PRL
Terapia bez trzymanki - sezon 1

Richard Donner

  • 16 przecznic - 2006

    16 przecznic16 przecznic (16 blocks, reżyseria Richard Donner, 2006)

    Powtórka z rozrywki. Bruce Willis znów gra policjanta, który lubi się napić. Brakujący czas do emerytury zamierza spokojnie przetrwać nie wdając się w skomplikowane i niebezpieczne akcje. Sytuacja się zmienia gdy ma za zadanie przewieźć więźnia (Mos Def) do gmachu sądu. Proste z pozoru zadanie staję się walką o przetrwanie. Więzień jest świadkiem, który może pogrążyć łamiących prawo policjantów.
    16 przecznic do kawałek dobrego kina sensacyjnego. Schematycznego, przewidywalnego, ale dającego odpowiedni poziom rozrywki.
    Oceniam na słabe osiem.

  • Goonies - 1985

    goonies

    Goonies,
    (The Goonies) - 1985;
    - reżyseria: Richard Donner;
    - scenariusz: Chris Columbus;
    - wybrana obsada: Sean Astin, Josh Brolin, Jeff Cohen, Corey Feldman, Joe Pantoliano, Anne Ramsey, John Matuszak;
    - kategoria: familijny, komedia, przygodowy, kultowy, kasowy.

    Jako dzieciak uwielbiałem ten film i ciężko mi zliczyć ile razy to widziałem. Po wielu lat postanowiłem sobie przybliżyć ten tytuł i sprawdzić czy nadal budzi takie same emocje?

    Koniec lata, grupa dzieciaków (bardzo zróżnicowane charaktery i zachowania) trafia na ślad wielkiego skarbu, który był w posiadaniu legendarnego pirata - Jednookiego Willy'ego. Oczywiście śmiało podążają za wskazówkami, ale przypadkiem (no niestety przypadkiem) ich działania krzyżują się z planami miejscowej grupy przestępczej. I tu zaliczyłem pierwszy zgrzyt. Dlaczego relacja młodych i bandytów ma tak losowy charakter? Kiedyś mi to nie przeszkadzało, ale współcześnie mocno mnie to razi. Takich wpadek, niedoskonałości fabularnych jest więcej. Można się tego czepiać, ale dzieciaki pewnie ich nawet nie wyłapią.

  • Maverick - 1994

    maverickMaverick (reżyseria Richard Donner, scenariusz William Goldman, 1994)

    Po obejrzeniu Za Horyzontem poczułem, że chcę więcej takich filmów.

    Klimat lat dziewięćdziesiątych, znani aktorzy, dużo przygody, a przede wszystkim znakomity humor. Szukałem i traf mnie pchnął w Maverick'a. W głównej roli Mel Gibson oraz Jodie Foster. Para, która idealnie w tym filmie do siebie pasuje. Cała akcja skupia się wokół losów oszusta, który kantując wszystkich na milion sposobów próbuje zdobyć środki na wysokie wpisowe na turniej pokerzystów. W zasadzie to można powiedzieć, że kantują tam wszyscy, a jak nie kantują to mordują. Taki urok Dzikiego Zachodu. Akcji jest naprawdę sporo, ale to nie jest największy atut filmu. Główną zaletą są świetnie napisane dialogi, które są pełne dobrego, niekloacznego humoru. Takie filmy powinno się robić. Rozrywka w czystym wydaniu.

    Oceniam na dziewięć i szczerze polecam.

    dziewięć

    Film jest zaliczanych do westernów, ale tak naprawdę to western prześmiewczy - na całej linii drwi z kina gatunków.

  • Zabawka - 1982

    zabawka

    Zabawka,
    (The Toy) - 1982;
    - reżyseria: Richard Donner;
    - scenariusz: Carol Sobieski;
    - wybrana obsada: Richard Pryor, Jackie Gleason, Ned Beatty, Teresa Ganzel;
    - kategoria: komedia.

    Jack nie ma szczęścia w życiu. Jest zadłużonym dziennikarzem, do którego dociera, że sukcesu zawodowego jednak nie osiągnie. By podratować finanse zatrudnia się jako sprzątaczka, ale nie udaje mu się długo utrzymać stanowiska. Jedyną szansą, która odmieni jego los jest przyjęcie propozycji bycia przez tydzień zabawką dla znudzonego dzieciaka. Tydzień to przecież niewiele? Cóż złego może się wydarzyć.. oczywiście Jack szybko żałuje swojej decyzji, ale z czasem zaczyna rozumieć panicza i układ zawodowy zamienia się w przyjaźń. Scenariusz filmu jest prosty jak budowa cepa, szkoda tylko, że gra i humor prezentowany w produkcji również... współcześnie mogą razić niektóre seksistowskie i rasistowskie wstawki. Kupowanie czarnoskórego jako zabawkę? Jak to przeszło?

  • Zabójcy - 1995

    zabojcyZabójcy (Assassins, reżyseria Richard Donner, 1995)

    Robert (Stallone) jest zabójcą, który myśli o przejściu na emeryturę (każdy myśli, a nikomu się nie udało;)), ale sprawa się komplikuje podczas ostatniego zlecenia. Okazuje się, że na jeden cel polują dwaj kilerzy - Robert i młody, ambitny Miguel (Antonio Banderas). Przypadkowe spotkanie zawodowców musi skończyć się konfrontacją, z której żywy wyjdzie tylko najlepszy.
    Zabójcy mimo zachęcającego początku rozczarowuje. Po 40 minutach zaczyna nużyć... szkoda, bo potencjał był całkiem spory.
    Ciekawostką się jest fakt, że scenariusz współtworzyło rodzeństwo Wachowskich - to ci od Matrixa.
    Zabójcy dostają sześć.. film dla fanów Stallone i Banderasa.

    sześć

  • Zabójcza broń - 1987

    zabojcza bron

    Zabójcza broń,
    (Lethal Weapon) - 1987;
    - reżyseria: Richard Donner;
    - scenariusz: Shane Black;
    - wybrana obsada: Mel Gibson, Danny Glover, Gary Busey, Mitchell Ryan, Tom Atkins, Darlene Love, Traci Wolfe;
    - gatunek: komedia kryminalna.

    "Spotkałeś kogoś kogo nie zabiłeś?"

    Już kilka razy pisałem, że są filmy, które w głowie mam jako obejrzane, ale kompletnie nie pamiętam fabuły. Ostatnio staram sobie przypominać takie pozycje. Lista jest mega długa.. ale powiedzmy sobie szczerze, że przy współczesnej zalewie tandety warto wrócić do starszych pozycji.
    Tym razem trafiło na jedną z najważniejszych komedii kryminalnych w historii kina. Można powiedzieć, że ten film jest pewnym wzorcem, który później wielokrotnie, z mniejszym lub z większym sukcesem, przerabiano.
    Historia jest prosta. Doświadczony Gliniarz, który właśnie obchodził pięćdziesiąte urodziny, dostaje nowego partnera. Jest nim Martin, szalony gliniarz, który ma świetne wyniki, bogate doświadczenie bojowe, ale także wielkie problemy z sobą. Działa nieszablonowo, brawurowo, ale przełożeni (zresztą słusznie) obawiają

    ...
  • Zabójcza broń 2 - 1989

    zabojcza bron 2

     

    Zabójcza broń 2,
    (Lethal Weapon 2) - 1989;
    - reżyseria: Richard Donner;
    - scenariusz: Jeffrey Boam;
    - wybrana obsada: Mel Gibson, Danny Glover, Joe Pesci, Joss Ackland, Patsy Kensit, Darlene Love;
    - gatunek: komedia kryminalna, sensacyjny.

    Roger i Martin nadal są policyjnymi partnerami. Roger marzy o emeryturze, a Martin nadal nie potrafi się ustatkować. Życie w przyczepie ma swoje zalety, ale brak rodziny wydaje się być problematyczny. Jednak nie o tym jest ten film. Policjanci mają zapewnić ochronę świadkowi koronnemu, którym jest księgowy, który okradł mafię narkotykowy na olbrzymią kwotę. To ta sama mafia narkotykowa, której cały czas udaje się uciekać przed sprawiedliwością. Mafiosi korzystają z immunitetów dyplomatycznych a ich bezkarność sprawia, że bezczelnie grożą policjantom. W tle mamy dodatkowo romans Riggs'a z przeuroczą asystentką głównego antagonisty.

  • Zabójcza broń 3 - 1992

    zabojcza bron 3

    Zabójcza broń 3,
    (Lethal Weapon 3) - 1992;
    - reżyseria: Richard Donner;
    - scenariusz: Robert Mark Kamen, Jeffrey Boam;
    - wybrana obsada: Mel Gibson, Danny Glover, Joe Pesci, Rene Russo, Stuart Wilson, Steve Kahan;
    - kategoria: sensacyjny, komedia kryminalna;

    Roger odlicza dni do emerytury. Ostatni tydzień w pracy najchętniej spędziłby na spokojnym patrolu gdzieś z daleka od akcji. Plan może mógłby się udać gdyby miał innego partnera. Martin ma olbrzymi talent do przyciągania kłopotów i na kilka dni przed emeryturą Roger'a nieumiejętnie rozbraja bombę. Przeżyli, ale muszą wrócić na ulicę jako posterunkowi. To kolejna okazja do spokojnej pracy - i znów Martin zauważa napad na wojskową furgonetkę. To początek większej sprawy, w którą zamieszany jest były policjant pracujący obecnie po drugiej stronie barykady. Ma znajomości, układy i wie gdzie przechowywana jest skonfiskowana przez policję broń. Aby osiągnąć wysoki zarobek zrobi absolutnie wszystko.

  • Zabójcza broń IV - 1998

    zabojcza bron 4

    Zabójcza broń IV,
    (Lethal Weapon 4) - 1998;
    - reżyseria: Richard Donner;
    - scenariusz: Channing Gibson;
    - wybrana obsada: Mel Gibson, Danny Glover, Rene Russo, Joe Pesci, Chris Rock, Jet Li;
    - kategoria: komedia kryminalna, film.

    Kilka tygodni temu pisałem o trzeciej odsłonie a już sięgnąłem po ostatnią część. Chyba mam deficyt komedii kryminalnych.
    Martin i Roger po kolejnej rozróbie, która naraziła miasto na straty zostają... awansowani. Może za biurkiem, wykonując papierkową robotę nie będą aż tak kosztowni? Może nie zdemolują miasta? Zaczyna się niewinnie - wybierają się ryby na nowej łodzi Roger'a. Na otwartej wodzie nie wyrządzą szkód.. no chyba że będzie próbował ich staranować statek z którego dobiegają strzały... I tyle na temat łodzi.. a taka ładna była.

  • Zaklęta w sokoła - 1985

    zakleta w sokola

    Zaklęta w sokoła,
    (Ladyhawke) - 1985;
    - reżyseria: Richard Donner;
    - scenariusz: David Webb Peoples, Michael Thomas;
    - wybrana obsada: Matthew Broderick, Michelle Pfeiffer, Rutger Hauer, Leo McKern, John Wood, Alfred Molina;
    - kategoria: film, przygodowy, fantasy.

    Gaston, drobny złodziejaszek zostaje skazany na śmierć przez rządzącego biskupa. Chłopakowi udaje się uciec z więzienia a następnie zgubić pościg dzięki przypadkowo napotkanemu rycerzowi. To kapitan Navarre. Gaston zostaje jego giermkiem a z czasem poznaje tajemnicę Navarre'a oraz jego ukochanej. Kiedyś odrzuciła zaloty biskupa a ten w zemście przeklął oboje. Od tej pory nigdy nie mogą być razem. Za dnia kapitan jest człowiekiem, a jego wybranka sokołem, a po zachodzie słońca mężczyzna zamienia się w wilka, a sokół w kobietę.

Back to top