Ułatwienia dostępu

Ziemia, niebo, kruki

ziemia niebo kruki

Ziemia, niebo, kruki;
- autor: Teresa Radice, Stefano Turconi;
- tłumaczenie: Paulina Kwaśniewska-Urban;
- wydawnictwo: Mandioca 2022.
- kategoria: komiks.

 

Czas II Wojny Światowej. Sowieckie więzienie gdzieś w bardzo odległych i zimnych rejonach mocarstwa. Dwóch żołnierzy ucieka z tego przybytku po drodze porywając radzieckiego strażnika. Niemiec, Włoch i Rosjanin połączeni przez przypadek muszą wspólnie przedzierać się przez nieprzyjazny kraj. Zabić może mróz, głód, a przede wszystkim grupy pościgowe. Mogą też zabić się nawzajem, przecież nie są przyjaciółmi - w zasadzie to są wrogami. Mogliby porozmawiać i wspólnie określić priorytety, ale nic z tych rzeczy. Uciekinierzy nie znają swoich języków.


Rzecz o bezsensie wojny, przypadku, a także o tym co ważne w życiu. To też rzecz o poświęceniu i bezinteresowności. To proste elementy, ale w czasach dzikiej wojny to one dają nadzieję.
Turconi tym razem postawił na akwarele, które idealnie oddają bezkresne przesztrzenie, ale przyznaję, że bardziej podoba mi się jego kreska, którą zaprezentował w Zakazanym Porcie.
Album zdecydowanie wart polecenia, ale wymaga skupienia. Teksty w dymkach są w różnych językach przez co czujemy się jak bohaterowie albumu.