Ułatwienia dostępu

Zamek Śpiący

zamek spiacy

Zamek Śpiący;
- autorzy: Linda Medley;
- tłumaczenie: Agnieszka Murawska, Marceli Szpak;
- wydawnictwo: Kultura Gniewu, 2023;
- kategoria: komiks.

Była sobie kiedyś historia. Że był król i królowa i że bardzo chcieli mieć dzieci. Gdy w końcu pojawiła się córka to razem z przekleństwem. W wieku nastu lat ma się zranić i zasnąć na sto lat. Historię wszyscy znamy. Klątwa się spełniła i księżniczka zasnęła, a kiedy się obudziła po stu latach rozejrzała się i pojechała w swoją stronę. Pozostał zamek, który przez te sto lat lekko podupadł. Teraz nie ma władcy ale już nie jest chroniony żadnym czarem i można w nim zamieszkać... życie nie znosi pustki.
To tylko początek tej szkatułkowej historii. Nowi mieszkańcy Zamku to nowe historie i uwaga - oni też snują kolejne historie. Czasem zabawne, czasem mniej... ale wszystkie są głęboko zakorzenione w kulturze. Bez problemu znajdziecie w nich inspiracje znanymi legendami, ale sposób ich opowiadania może zaskoczyć.


Na Zamek Śpiący czekałem dosyć długo, a jak już został wydany od razu trafił na górę kupki do czytania. I w ten sposób stał został pierwszym przeczytanym albumem w 2024 roku. Gdyby nie on to pewnie byłaby inna pozycja Kultury Gniewu - ale co się odwlecze...
Zamek Śpiący nie jest genialnym komiksem, ale podobały m się rozmaite konteksty i jestem przekonany, że może zyskiwać przy kolejnych podejściach.
Na wielki plus trzeba też zaliczyć wydanie od Kultury Gniewu. Pięknie to wygląda.