Ułatwienia dostępu

Wojny Lucasa

wojny lucasa

Wojny Lucasa,
(Les Guerres de Lucas);
- autorzy: Laurent Hopman, Renaud Roche;
- tłumaczenie: Marta Duda-Gryc;
- wydawnictwo: Lost In Time, 2023;
- kategoria: komiks, kino, Star Wars.

George Lucas, wizjoner, który odmienił kino. Wymyślone przez niego Gwiezdne Wojny nie miały zbyt łatwej drogi na szczyt. Tylko dzięki uporowi, przyjaciołom oraz prywatnym funduszom udało się zrealizować film, który rozpoczął rewolucję. Zanim powstały pierwsze Gwiezdne Wojny w Hollywood panowało przekonanie, że filmy science-fiction są drogie i przynoszą straty. Jakże się mylili. Przez swą tchórzliwą politykę wytwórnia straciła nie tylko prawa do kontynuacji, ale przede wszystkim prawa do gadżetów, a te zarobiły krocie.


Star Wars... jak to się w zasadzie zaczęło? Skąd fabuła, rekwizyty i jak wyglądał proces produkcyjny. Tego wszystkiego się dowiecie z tego biograficznego komiksu. Przyznaję, że lektura tego albumu dała mi sporo satysfakcji. Uwielbiam wszystko co traktuje o historii kina. Tu mamy opis produkcji, ale też fajnie pokazane relacje pomiędzy słynnymi twórcami kina (znakomicie narysowani). No i oczywiście zbiór anegdot z planu. Najsłynniejszą z nich są okoliczności zatrudnienia Ford'a do roli Han'a Solo..

W początkowych kadrach czytamy wypowiedź Kerschner'a:
Kino musi być wolne! Wyzwólcie się spod dyktatury wytwórni filmowych.
Piękna idea i Lucas osobiście doświadczył jak wygląda zderzenie z polityką wytwórni. Wiele zdrowia stracił by z nimi walczyć... a teraz.. teraz Lucas Film należy do Disney'a.

Od strony wydawniczej nie mam zarzutu. Jest to trochę nietypowy format dla Lost In Time, ale idealnie pasuje do treści. Na wielki plus trzeba zaliczyć umieszczenie tłumaczki na okładce. Polecam.