Ułatwienia dostępu

Tomb Raider Archiwa Tom 1

Tomb raider archiwa t 1

Tomb Raider Archiwa Tom 1;
- autorzy: Dan Jurgens, Francis Manapul, Andy Park;
- tłumaczenie: Robert Lipski;
- wydawnictwo: Scream Comics, 2021;
- kategoria: komiks, Tomb Raider (postać).

Tomb Raider, kto nie zna tej już kultowej poszukiwaczki przygód i zabytkowych artefaktów. To obok Indiany Jones'a jedna z najsłynniejszych archeolożek. Osobiście postać znam tylko z filmów i gier, ale gdy dowiedziałem się, że Scream wydał trzy grube tomiszcza z przygodami Rudej to od razu chciałem je zdobyć. Gdy była okazja to zbyt długo się wahałem, a teraz poszczególne tomy osiągają na portalach aukcyjnych zawrotne ceny. W normalnej cenie udało mi się zdobyć tylko pierwszy tom. Może i dobrze bo to naprawdę grube tomiszcze.


Co można powiedzieć o tym wydaniu? Ciężkie, duże i na papierze offsetowym. Niektórzy twierdzą, że to wada, ale mi to w pełni pasowało. Ten papier idealnie pasował do przygód.
Tomb Raider i jej towarzysze (trochę się zmieniają) na zlecenie poszukuje zaginionych artefaktów. Zlecenia wiążą się z dużym ryzykiem, ale znakomicie wyszkolona dziewczyna z dwoma zawsze naładowanymi spluwami dzielnie sobie daje radę.
Dialogi w Archiwach są przeciętne, a fabuła dziurawa i powtarzalna. Do tego można się doczepić seksistowskich tekstów i świecenie cycem. A jak to się czyta? Przy lekturze bawiłem się świetnie. Duża ilość akcji, znane schematy, zmienne lokacje i urozmaiceni przeciwnicy. Brzmi znajomo? Pewnie, Star Wars, James Bond, przygody wspomnianego Indiany na tym mocno bazują. W kinematografii nazywają to kinem nowej przygody, a sam wolę prostsze określenia. Po prostu fabuła przygodowo-awanturnicza. Nie ograniczajmy się tylko do jednej muzy.
Potrzebujecie lekkiej, niezbyt angażującej rozrywki to Archiwa są godne polecenia. Aż mam ochotę pograć w grę...