Ułatwienia dostępu

Player One - Ernest Cline

cline player one

Player One,
- autor: Ernest Cline;
- Wydawnictwo: Amber, 2012.


"Książka, której nie wolno oceniać po okładce."
Rok 2044, świat już dawno nie jest światem, w którym ktokolwiek chciałby żyć. Przeludnione miasta, kryzys energetyczny i wojny toczone o podstawowe dobra. Życie w takiej beznadziei sprawia, że każdy chce uciec. Można uciec tylko do OASIS. jest to nowa wirtualna rzeczywistość, w której każdy, niezależnie od prawdziwego życia, może zostać kimś. OASIS to jedyna osiągalna droga by zmienić swoje życie. Przynajmniej zakosztować tego, co w realnym życiu nie jest osiągalne.
OASIS zostało założone przez ekscentrycznego programistę, który większość swojego życia spędził programując i wspominając wspaniałe lata osiemdziesiąte. Dlatego też OASIS jest przepełnione dobrami popkultury tamtych lat. Wtedy wszystko było na wyciągnięcie ręki, a teraz, teraz już nie ma prawie nic - został tylko wspaniały wirtualny świat.


Założyciel tego świata umiera, ale w swoim testamencie daje informację o uruchomieniu gry, której zwycięzca zdobędzie pełną władzę nad OASIS. Wskazówki są rozrzucone po całym cyfrowym świecie, ale żeby je odnaleźć trzeba posiadać bogatą wiedzę o popkulturze lat osiemdziesiątych oraz życiu założyciela OASIS.
Rozpoczęła się gra o wszystko. Czy wygra ktoś, kto czuje ducha tamtych lat, czy też korporacja chcąca wprowadzić płatności za dostęp do cyfrowej rzeczywistości.
Jeśli kochacie wszelkie filmy, seriale, które obecnie nawiązują do lat osiemdziesiątych to Player One was zachwyci. To nie jest delikatne wspomnienie jakiegoś motywu z tamtego okresu - cała fabuła, wytworzone światy (jest ich wiele) są bardzo mocno w nich osadzone. Poza tą popkulturową otoczką jest też niebanalna fabuła i bohaterowie, którzy mocno zapadają w pamięć. Jest wizja przyszłości, która zarówno intryguje jak i przeraża - a może to już nie przyszłość?
Player One łatwo się czyta, ale w początkowej części wielokrotnie zerkałem do internetu by poznać wspomniane w fabule dobra popkultury lat osiemdziesiątych.
Na koniec zostawiłem najciekawsze. Po książkę sięgnąłem za namową przyjaciela ponieważ Player One doczekał się ekranizacji. Film w reżyserii Steven'a Spielberg'a wejdzie do polskich kin 6 kwietnia. To niesamowite - Spielberg kręci film, w którym będzie sporo zachwytu nad filmami Spielberga ;)
W końcu coś przeczytałem przed obejrzeniem ekranizacji ;p
Poniżej zwiastun do filmu, który niedługo zawita do kin.