Ułatwienia dostępu

Parker, Tom 1

parker t 1

Parker, Tom 1; 
- autorzy: Darwyn Cooke, Richard Stark;
- wydawnictwo: Nagle! Comics, 2023;
- kategoria: komiks, Parker (Marini Edition), Parker (postać), adaptacja, Noir;

Pierwsza rzecz przeczytana (posiadana) od nowopowstałego Nagle! Comics.
Parker, pierwszy z dwóch tomów serii będącej adaptacją wybranych powieści sensacyjnych Richard'a Stark'a.
Parker to zawodowy złodziej, który został wykiwany przez jednego z współpracowników. Zdrada, toż to oczywiste, musi zostać pomszczona, a zdrajca musi zginąć, a przy okazji Parker chciałby odzyskać swoje pieniądze. Pierwsza część planu idzie gładko, a z drugą jest mały problem. Kasa trafiła do potężnego Syndykatu, który nigdy jej nie zwróci. Przynajmniej po dobroci. Parker ma niewiele do stracenia więc rzuca wyzwanie organizacji.
W tomie pierwszym mamy dwie dłuższe i dwie krótsze historie, która pokazują nam kim jest Parker i jaki ma sposób działania. Znakomicie dobrane wątki i świetna kreska budują niesamowity klimat. Jest brutalnie, ciężko i wyjątko męsko. W tej historii nie ma miejsca na wahania, rozterki czy też półśrodki. Parker zawsze jasno dąży do wyznaczonego przez siebie celu.


Kolejny raz się okazało, ze jestem totalnym ignorantem jeśli chodzi o popkulturę. Kupując ten album byłem przekonany, że to będzie mocne NOIR, ale nie wiedziałem, że to adaptacja. Parker (postać) od dziesiątek lat istnieje w popkulturze i nawet widziałem niektóre filmy o tym bohaterze. Cały czas się uczę.
Na słowo pochwały zasługuje Nagle! Comics. Pięknie jest to wydany album. Gruby papier, powiększony format i czarna obwoluta skrywająca nieoczywistą okładkę. Brawo.