Ułatwienia dostępu

Niepamięć absolutna

niepamiec absolutna

Niepamięć absolutna;
- autorzy: Mariusz Pitura, Antoni Serkowski;
- wydawnictwo: Kultura Gniewu, 2022;
- kategoria: komiks, antyutopia, literatura polska.

Kolejny polski komiks, którego akcja dzieje się w przyszłości.
Świat wykreowany pozornie jest całkiem różny od tego co znamy z otaczającej rzeczywistości. Przyszłość została totalnie zdominowana przez sztuczną inteligencję. I nie mam tu na myśli zjawisk makro, ale także sprawy drobne jak listy zakupów czy też zapamiętywanie pinów do systemów. Systemy mają służyć ludzkości, ale też wypierają ludzi z pewnych zawodów. Nawet policjanci stają się zbędni. Wszystko działa znakomicie pod warunkiem iż wierzymy w czyste intencje systemu. No oczywiście, że tak - przecież system nie ma intencji.. chyba..


System nagle zaczyna się psuć. Z dnia na dzień znikają ważne wynalazki, nowoczesne budynki. Ta cała nowoczesność zanika. Dlaczego? Tego próbuje się dowiedzieć Vincent, jeden z ostatnich gliniarzy.
Niepamięć absolutna bardzo przypomina mi Ostatniego pisarza - mam wrażenie, że te dwa polskie komiksy korespondują z sobą. I oba niespecjalnie przypadły mi do gustu. Nie żebym miał zastrzeżenia do wykreowanego świata, ale, fabuła i czasem zbyt chaotyczne kadry to nie moja bajka. Uważam, że Niepamięć absolutna bardzie przypomina wstępny szkic niż ukończony komiks. Zwłaszcza niezbyt dopracowany finał.
Na minus też zaliczam opis komiksu na okładce i materiałach promocyjnych. Tak jakby trochę nie na temat.
Muszę z większą rezerwą podchodzić do oferty naszych komiksowych wydawców. Mniej impulsywnie kupować.