Ułatwienia dostępu

Marszałek, ten od Reksia

marszalek ten od reksia

Marszałek, ten od Reksia;
- autor: Helena Filek-Marszałek;
- Wydawnictwo: Publicat, 2022
- kategoria: książka, biografia.

Przyznaję, że z radością sięgnąłem po ten tytuł. Chciałem poznać życie i osobę twórcy jednej z najbardziej rozpoznawalnych bajek PRL-u. Kto nie zna Reksia? Przez lata bawił, uczył, a także zdobywał nagrody. Ta książka opowiada nam trochę o twórcy tego sympatycznego pieska. Autorką jest żona Lechosława Marszałka, która próbuje nam przybliżyć trochę sylwetkę tego twórcy. Niestety nie jest to biografia udana. O samym Marszałku niewiele się dowiadujemy, a w książce jest stanowczo za dużo laurek. Co chwilę czytamy: znakomity, wspaniały, wyjątkowy, wybitny i tak dalej.
Mam wrażenie, że autorka wiele elementów wolała zachować dla siebie, a biografię ograniczyła do sloganów. Nie jest też to historia Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Tutaj jest zbyt wiele braków i brak pewnego zdrowego dystansu.


Mam wrażenie, że ta książka głównie opowiada o Reksiu i o samej autorce.
Zwłaszcza końcówka.
Jak dla mnie ta książka powstała na siłę. Merytorycznie jest bardzo słaba, jest sporo powtórzeń, błędów językowych oraz fatalnego składu. Do tego bardzo szerokie marginesy i interlinie. Czy są zalety? Oczywiście, że tak. Ten słaby tekst został znakomicie uzupełniony materiałami z historii Studia. Zdjęć prywatnych Marszałka jest stosunkowo niewiele.
W sumie żałuję, że Królowie bajek (książka z 2020 roku) nie zostali aż tak bogato zilustrowani.