Ułatwienia dostępu

Mały astronauta

maly astronauta

Mały astronauta,
- autor: Jean-Paul Eid;
- tłumaczenie: Jakub Syty;
- wydawnictwo: Lost In Time, 2022;
- kategoria: komiks.

Poznajcie, opowiedzianą przez siostrę, historię Tom'a. Chłopca, który urodził się z dziecięcym porażeniem mózgowym. Dzielnego chłopca i nie mniej dzielnych rodziców, którzy próbują dziecku zapewnić jak najlepsze warunki życia.
Dziecięca niepełnosprawnosć to bardzo trudny temat. Z jednej strony tyle się mówi o instytucjonalnym wsparciu, ale z drugiej strony niepełnosprawność niepełnosprawności nie jest równa. Rówieśnicy nie widzą problemów, ale dorośli.. dorośli oceniają, klasyfikują, odmawiają... a czasem modlą się o zbawienie - tak jakby to mogło pomóc. Tom nie chodzi, nie mówi, z trudem utrzymuje pozycję ciała, ale z drugiej strony jest świadomy i próbuje się komunikować z otoczeniem. Przyszłość Toma nie rysuje się w jasnych barwach. Zawsze będzie potrzebował wsparcia, a z czasem jego stan będzie się pogarszał.


Mały astronauta to komiks mądry, ważny i dobrze napisany. To rzecz o tolerancji, potrzebie kontaktu, przyjaźni, a także o codziennej walce, której efektem są sporadycznie wygrane bitwy w formie małego uśmiechu na ustach dziecka.
W tle do czytania oczywiście
David Bowie - Space Oddity - dlaczego? W komiksie jest wszystko wyjaśnione.