Ułatwienia dostępu

Korzenie rodzinne

korzenie rodzinne

Korzenie rodzinne,
(Family Tree) - 2021
- autorzy: Phil Hester, Jeff Lemire;
- Wydawnictwo: Mucha Comics;
- kategoria: komiks.

Dawno nie czytałem nic Lemire'a więc pora sobie przypomnieć ten styl opowiadania. Tym razem scenariusz napisał Lemire, ale rysunki należą do Hester'a, który idealnie czuje klimat Jeff'a.

Ośmioletnia Jeff nagle zaczyna przemieniać się drzewo. Z ciała zaczynają wyrastać gałęzie, a kończy powoli tracą ludzkie kształty. Nikt nie wie co się dzieje, to coś poważniejszego niż wysypka. Dodatkowo rodzinę Meg zaczynają ścigać mocno uzbrojeni ludzie. Zamiary mają jasne i tylko nagłe pojawienie się dziadka sprawia, że rodzina przeżyła. Dziadek ma też odpowiedzi na niektóre pytania.. ponoć Meg nie jest pierwszym ludzkim drzewem i "choroby" nie da się zatrzymać. To zwiastun czegoś nowego. Relacja ludzie/natura całkowicie się zmieni.


Korzenie rodzinne to z pozoru lekka opowieść w klimacie Łasucha, ale pod płaszczem rozrywkowej fabuły porusza ważne ekologiczne wątki. Kim jesteśmy na ziemi i jakim prawem zawłaszczamy całą planetę dla siebie? Gdzie miejsce dla innych form życia? Czy ta grabieżcza eksploatacja planety nie zasługuje na "karę"?