Ułatwienia dostępu

Kołysanka - Maciej Siembieda

kolysanka

Kołysanka;
- autor: Maciej Siembieda;
- seria: Jakub Kania, Tom 5;
- Agora, 2022;
- kategoria: książka, literatura polska, kryminał.

Prokurator IPN ma nowe zadanie. Zostało znalezione zdjęcie, które zostało wykonane w 1945 r. Najprawdopodobniej przedstawia osoby z NKWD, które mogą być odpowiedzialne za zbrodnie na miejscowej ludności. Zdjęć takich jest wiele, ale to jest wyjątkowe. Jedną z osób na zdjęciu jest znany, międzynarodowy kompozytor, a to wymaga wyjaśnienia. Kania prowadzi żmudne śledztwo, które prowadzi go w całkiem nieoczekiwanym kierunku.
A co mamy w tle? Wielkich kompozytorów, historię Karola Goduli, skomplikowane relacje sąsiedzkie, a przede wszystkim historię pałacu w Kopicach. Pałacu, który obecnie nisczeje i niewiele wskazuje na to by to się miało odmienić (spory sądowe).


Jest to moje pierwsze spotkane z Siembiedą. Książkę otrzymałem w prezencie i dosyć sceptycznie rozpocząłem lekturę. I wiecie co? Jestem bardzo na tak. Fabuła ma dobre tempo, główny bohater budzi sympatię a i intryga umiejętnie zwodzi czytelnika. Wszystko gra jak należy.
Pod koniec powieści autor krótko, aczkolwiek klarownie wyjaśnia co było fikcją literacką a co faktem historycznym. Takie postawienie sprawy budzi mój szacunek.
Polecam.