Ułatwienia dostępu

Klub Dysydenta

klub dysydenta

Klub Dysydenta;
- autorzy: Hubert Maury, Taha Siddiqui;
- tłumaczenie: Marta Duda-Gryc;
- wydawnictwo Lost In Time, 2023;
- kategoria: komiks.

Taha Siddiqui - poznajcie palestyńskiego dziennikarza, który cudem w 2018 uciekł z porwania i od tamtego czasu chroni się we Francji.
Taha był wychowywany w bardzo religijnej rodzinie, a jego przyszłością miały być finanse w firmie ojca. Początkowo był ortodoksyjnym muzułmaninem, ale z czasem odkrył, że fundamentalizm nie musi być jedyną drogą na życie. Odkrywa świat zachodu, inne religie, a z czasem poznaje historię swojego kraju. Ta wiedza nie zostaje nie wykorzystana. Taha, pomimo stanowczego sprzeciwu rodziców, zatrudnia się jako dziennikarz. Początkowo zajmuje się tematami ekonomicznymi, ale z czasem staje się jednym z głównych krytyków dyktatury wojskowej. Taka działalność jest bardzo ryzykowna - wielu dziennikarzy straciło życie - ale Taha czuje, że nie może dłużej milczeć.


Klub Dysydenta to nie tylko biograficzna historia człowieka, który musiał uciec ze swojego domu. To także historia Pakistanu, ale przede wszystkim obraz tego jak się zmieniają nastroje w tym kraju, jak się radykalizuje i próba nazwania przyczyn tego stanu rzeczy. Tu nic nie jest czarno-białe. To proces, który sie mocno powiązany z globalnymi wydarzeniami.
Polecam wszystkim, którzy czują potrzebę rozumienia współczesnego świata.