Ułatwienia dostępu

DMZ- Strefa Zdemilitaryzowana - Tom 2

dmz t 2

DMZ- Strefa Zdemilitaryzowana,
- autorzy: Riccardo Burchielli, Kristian Donaldson , Brian Wood, Danijel Žeželj;
- DMZ, tom 2;
- Egmont Polska, 2020;
- kategoria: Komiks, postapo, DC Black Label;

Roboty publiczne
Manhattan chwilowo nie jest w stanie wojny. W dzielnicy są wojska ONZ oraz siły TrustWell. Ta firma formalnie ma się zająć odbudową Manhattanu, ale utrzymuje też duże siły zbrojnych ludzi. Dla bezpieczeństwa robotników. Matty, w poszukiwaniu materiału, próbuje wniknąć w struktury firmy. Wewnątrz zostaje zwerbowany do terrorystycznej komórki... Na Manhattanie nadal się leje krew, a ONZ po serii zamachów wycofuje się z zagrożonych terenów.. Zostaje TrustWell i jej żołnierze. Akty terroru są im wyjątkowo na rękę... Nie oszukujmy się, w tym świecie nic nie przypadkowe.

Bratobójczy ogień
Matty prowadzi śledztwo w sprawie wydarzeń, które miały miejsce na początku wojny. Grupa pokojowych manifestantów została zmasakrowana przez niewielki oddział amerykańskiej armii. Ponoć ktoś zauważył broń.. I tak zginęło około 200 niewinnych ludzi. Teraz odbywa się proces strzelających żołnierzy, ale czy to oni są winni tej masakry? Matty drąży temat... Dla wszystkich jest bolesny, ale jedno nie ulega wątpliwości... Dzień masakry zmienił oblicze wojny. Jakikolwiek wyrok nie zapadnie to i tak nie będzie satysfakcjonujący.

Po dekadzie
Krótka, niewiele wnosząca do głównej fabuły historia graficiarza. Wypełniacz

Amina
Amina pojawiła się w Robotach publicznych, nastoletnia dziewczyna, którą Matty 'uwolnił' od przeszłości i problemów. Byłem przekonany, że ta postać więcej się nie pokaże. Amina przypadkiem znów wpada w wielkie problemy. Ma być kurierem dla nowego watażki (zawsze się pojawiają podczas wojen). Kurierem, którego łatwo poświęcić.. Amina kolejny raz jest pionkiem w grze, której zasad nie rozumie. Pionkiem na straty...
Krótki rozdział, ale z mocnym ładunkiem emocjonalnym i mającym szansę na mocne rozwinięcie.

Wilson
Chinatown pod jego władzą nie jest miejscem przyjaznym. Tu nawet armie boją się wkraczać. Wszystkich może czekać śmierć.. Ten rozdział to krótka prezentacja postaci, która niechętnie się miesza w politykę. Żyje w cieniu, ale to nie znaczy, że nie rządzi.

Kelly
Kelly nie żyje. Ta dziennikarka, a zarazem przyjaciółka Matty'ego miala wsparcie wielkiego koncernu. W DMZ robiła materiały, nie angażowała się emocjonalnie. Dla niej to była praca. Liczyły się znakomite ujęcia.. Matyt żył w DMZ, był jego częścią, był zaangażowany... nie zapominajmy, że Matty to tylko chłopak, który przypadkiem relacjonuje sytuację z DMZ. Kelly natomiast to uosobienie bezdusznych mediów. Może dlatego nie mogła przetrwać w tym świecie? Tu nie ma miejsca dla obcych... Kelly to kolejna dziewczyna, która chciała być blisko Matty'ego - przeczuwała, że zginie w DMZ... A może to planowała?

Nieprzewidywalny ogień
W strefie DMZ pomimo wojny toczy się życie. Trudno je nazwać normalnym, ale ludzie próbują zapomnieć i udawać że jest ok... Dla ludzi z zewnątrz dyskoteka w DMZ to miejsce na którym można się wybić. Sprzedaż płyt po koncercie w strefie może znacząco wzrosnąć. A jeśli przypadkiem podczas koncertu dojdzie do walk to sprzedaż poszybuje ostro w górę... Może nie trzeba czekać na przypadek?

Soames
Krótka historia o tym jak trudno przetrwać w DMZ. Tu każdy jest wrogiem, obcym. Wszyscy do siebie strzelają? A podobno ludzie tu żyją normalnie?

Drugi tom DMZ pozytywnie zaskakuje. Wykreowany świat jest coraz bardziej spójny.. Prawdziwy i przerażający.. Dlaczego? Bo możliwy.