Ułatwienia dostępu

Czekanie

czekanie

Czekanie,
- autor: Keum Suk Gendry-Kim;
- wydawnictwo: Kultura Gniewu, 2024;
- kategoria: komiks.

Czy ktoś z nas na co dzień myśli o Koreach? Dwa Państwa z jednego podzielone siedemdziesiąt lat temu. Podzielone nagle i tak szczerze mówiąc bez wyryźnego powodu. To było tylko miejsce kolejnych globalnych starć, a zdaniem Koreańczyków nikt, nigdy się nie liczył. Najpierw dominacja Japonii, później komuniści. Żadna różnica. Chwila podziału to dramat tysięcy osób, które nagle zostały wrzucone w wir niezrozumiałej wojny, a jej skutkiem było rozdzielenie z rodziną. Tu rządził przypadek. Mijają dekady a rozdzieleni nadal nie mają kontaktu z najbliższymi. Nawet nie wiedzą czy żyją. Niby jest program polegający na jednorazowych spotkaniach niektórych rozdzielonych, ale tych spotkań niewiele a uczestników niewiele więcej.


Ten dramat ocalałych trwa nadal i nic nie wskazuje na to by miał się zakończyć. Przy obecnym klimacie politycznym nie ma na to szans, a osób, które nadal żyją jest coraz mniej. Nawet jeśli reżim w Korei Północnej upadnie to zjednoczenie może być sprawą bardzo trudną. Indoktrynacja twająca dekady nie da się tak łatwo zapomnieć.
Wróćmy do albumu. Opowiada nie tylko o dramacie rozstania i niepewności, ale też przy okazji przybliża nam kawałek koreańskiej historii. Może trochę za mały.
Rzecz wzruszająca, ważna i zdecydowanie warta polecenia.