Ułatwienia dostępu

Catamount. Wydanie zbiorcze

catamount

Catamount. Wydanie zbiorcze,
- autorzy: Benjamin Blasco-Martinez, Gaët's, Albert Bonneau;
- tłumaczenie: Zuzik;
- wydawnictwo: Studio Lain, 2023;
- kategoria: komiks.

Był taki czas, a może i to trwa nadal, że albumy Studia Lain kupowałem w ciemno, a następnie wrzucałem na półkę. I tak sobie te cegiełki leżą i czekają... a że to ciężkie, duże albumy to nie zawsze jest możliwość ich czytania. Taki to mały minus ładnych wydań. Dziś kilka słów o westernie Catamount.
Catamount będąc dzieciakiem jako jedyny przeżył rzeź urządzoną przez Indian. Cudem ocalony znajduje opiekę w rodzinie Osborn'ów i z czasem wyrośnie na silnego, porywczego, ale też z mocnym kręgosłupem moralnym mężczyznę. Temperament zostaje lekko uspokojony rzez trapera zatrudnionego w gospodarstwie. To Pad uczy Catamount'a cierpliwości, ale także technik tropienia i sztukę sztrzelecką. Catamount zdobywa wiele umiejętności, które czynią go bardzo niebezpiecznym. Tak przygotowany może w końcu zemścić się za zamordowanych rodziców.


Zemsta jest ważna, ale komiks nie skupia się tylko wokół niej. To przede wszystkim rzecz o trudnych realiach ówczesnego życia. Uczciwe życie osadników często było niszczone przez innych. Indian, wojsko, bandytów i przede wszystkim przez nieuczciwych biznesmenów.
Na zbiorcze wydanie albumu składają się cztery części, a każda z nich opowiada o innym etapie życia Catamount'a. Jest sporo zwrotów akcji, olbrzymia ilość przemocy, krwi, gwałty. No i przepiękne, dynamiczne rysunki. Jest soczyście i bardzo wciągająco. Zdecydowanie polecam.