Ułatwienia dostępu

Burton & Cyb

burton i cyb

Burton & Cyb;
- autorzy: Jose Ortiz, Antonio Segura;
- tłumaczenie: Jakub Jankowski;
- wydawnictwo: Lost In Time, 2023;

Dwaj awanturnicy przemierzają różne kosmiczne światy w poszukiwaniu przygód, a przede wszystkim pieniędzy. Nie unikają bezpośrednich konfrontacji (bijatyki, stzelaniny), ale przeważnie, po udanym przekręcie, wolą szybko zniknąć. Po co ryzykować. Burton to niezły osiłek, który czasem lubi udawać niezbyt ogarniętego, a Cyb jest w połowie robotem. Ludzki tułów i mechaniczne kończyny. Są skrajnie różni, ale łączy ich poczucie humoru (oczywiście zaprzeczą) i chęć wykorzystania każdej okazji. Czy to kobieta, czy to naiwne istoty, czy to porzucony cenny ładunek. To ostatnie może być też po prostu słabo chronione. Czy ci dwaj łotrzykowie mają jakieś zasady? W zasadzie to nie. Chociaż nie, kiedyś pomogli zakonnicom.. trochę przez pomyłkę, ale zawsze coś.


Komiks powstał w Hiszpanii w latach osiemdziesiątych, a niektóre przygody były dostępne w Polsce początkiem lat dziewięćdziesiątych. Lost In Time wydał całość w jednym, grubym i dużym albumie.
Czy mi się podobało? Pewnie, że tak. Mam słabość do awanturników, a i komiksem przygodowym nie pogardzę. Żałuję tylko, że wszystkie historie zamykają się w max 8 stronach. Szkoda, że nie ma jednej bardziej rozbudowanej fabuły.