Ułatwienia dostępu

Ayako - Osamu Tezuka

ayako

Ayako,
- autor: Osamu Tezuka;
- wydawnictwo: Waneko, 2019;
- kategoria: komiks, manga.

Rok 1949. Japonia. Do domu wraca z wojny Jirou. Rodzeństwo się cieszy z powrotu, aczkolwiek najstarszy brat jasno stawia warunki komu ma przypaść scheda po ojcu. A sam ojciec? Dla niego to hańba, że Jirou nie zginął na wojnie. Tak byłoby bardziej honorowo. Ta ortodoksyjność nie przeszkadza ojcu na wykorzystywanie seksualne żony swojego najstarszego syna. Nie jest to jedyna sprawa, o której rodzina Tenge niechętnie mówi. Z tych kontaktów narodziła się Ayako. Dziewczynka, która dała tytuł tej historii. Jirou ma trójkę rodzeństwa, a każde z nich ma swoje tajemnice. Jirou również. Dla niego wojna się nie skończyła - został zwerbowany przez obcy wywiad i teraz ma działać w podziemiu. Dla niego to nie problem, ale nie wie, jeszcze jak jego pierwsze zadanie wpłynie na losy całej rodziny a przede wszystkim na los małej Ayako.


Ta wielowątkowa, nieco zagmatwana, historia wciąga od pierwszych stron. Mamy świetnie zbydowane postaci, rozbudowaną intrygę, no i klimat powojennej Japonii. Upokorzony i zdominowany kraj, a w nim rodziny, które muszą zaakceptować zmiany. Nie wszystko jest proste, czarno-białe, a skutki niektórych decyzji są trudne do przewidzenia.
Jest to rzecz znakomita, do której chętnie kiedyś wrócę (nie na sprzedaż). To koronkowe budowanie narracji i postaci troszkę przypominało mi Millenium Larssona. Z pozoru błahe wydarzenia i ich konsekwencje.