Ułatwienia dostępu

Aktorki. Spotkania - Łukasz Maciejewski

aktorki spotkania

Aktorki. Spotkania
- autor: Łukasz Maciejewski
- Świat Książki, 2012;
kategoria: kino, literatura polska.

To jedna z tych pozycji, które od lat leżą na moich półkach. Zakupione z myślą o (nie)przeczytaniu. Głupi nawyk zbieractwa ma swoje konsekwencje. Sam się zaskoczyłem, że sięgnąłem po ten tytuł.. może podświadomie próbowałem sobie uzasadnić potrzebę kolejnych zakupów.. przecież czytam to co mam?
Ta cegła to prezentacja dwudziestu polskich, zasłużonych aktorek. Nie są to stricte wywiady, to raczej próba ukazania dorobku artystycznego przez pryzmat wspomnień tych wspaniałych kobiet.
Czyta się to całkiem sprawnie, ale momentami było zbyt duże skupienie tytułów przedstawień teatralnych, filmów.. taka beznamiętna wyliczanka do której brak ukazania szerszego kontekstu.. tradycyjnie też mogę ponarzekać na brak zdjęć.. w książce każda z aktorek zasłużyła tylko na jedno portretowe.


Ubogo. Na szczęście niektóre z pań pięknie potrafią opowiadać - to rekompensowało braki wizualne.
Dwadzieścia różnych kobiet, różnych życiorysów i poglądów na życie.. a pomimo to można znaleźć kilka pierwiastków wspólnych. Przede wszystkim jest to miłość do zawodu. Owszem pojawiają się sugestie, że kariera mogła się lepiej potoczyć, ale generalnie jest akceptacja siebie i swojej pracy. Myślę, że ta akceptacja jest też źródłem otwartości na drugiego człowieka. Odniosłem wrażenie, że wszystkie wspomniane aktorki lubią ludzi... tak zwyczajnie, po ludzku.. i to jest dobra pozytywna lekcja płynąca z tej książki.