Ułatwienia dostępu

Spider-Man i Czarna Kotka. Zło, które ludzie czynią

spider man i czarna kotka

Spider-Man i Czarna Kotka. Zło, które ludzie czynią;
- autorzy: Rachel Dodson, Terry Dodson, Lee Loughridge, Kevin Smith;
- tłumaczenie: Kamil Śmiałkowski;
- wydawnictwo: Egmont Polska, 2018;
- kategoria: komiks, Spider-Man (postać), Czarny Kot (postać).

Witamy w Nowym Jorku, w mieście, w którym wszystko jest możliwe. Mieście wielkich szans, karier ale także porażek i narkotyków.
Spider-Man jest na tropie dilera, który sprzedaje dzieciakom heroinę. Sprawa idzie sprawnie aż do spotkania Czarnej Kotki, która również prowadzi własne śledztwo. Priorytet ważniejszy: morderstwo. Byli kochankowie (Parker nie taki święty) łączą siły by stawić czoła bardzo wpływowej osobie, która nie tylko ma majątek, wredny charakter i pewne nadprzyrodzone zdolności.
Dosyć złożona fabuła, niezły humor i nadmiar bohaterów to cechy tego albumu. Momentami byłem lekko oszołomiony. Może wynika to z tego, że nie znam aż tak dobrze świata Marvel'a. Nawet nie wiedziałem, że jest taka postać jak Czarna Kotka - odpowiednik Kobiety-Kota z DC.

Mały astronauta

maly astronauta

Mały astronauta,
- autor: Jean-Paul Eid;
- tłumaczenie: Jakub Syty;
- wydawnictwo: Lost In Time, 2022;
- kategoria: komiks.

Poznajcie, opowiedzianą przez siostrę, historię Tom'a. Chłopca, który urodził się z dziecięcym porażeniem mózgowym. Dzielnego chłopca i nie mniej dzielnych rodziców, którzy próbują dziecku zapewnić jak najlepsze warunki życia.
Dziecięca niepełnosprawnosć to bardzo trudny temat. Z jednej strony tyle się mówi o instytucjonalnym wsparciu, ale z drugiej strony niepełnosprawność niepełnosprawności nie jest równa. Rówieśnicy nie widzą problemów, ale dorośli.. dorośli oceniają, klasyfikują, odmawiają... a czasem modlą się o zbawienie - tak jakby to mogło pomóc. Tom nie chodzi, nie mówi, z trudem utrzymuje pozycję ciała, ale z drugiej strony jest świadomy i próbuje się komunikować z otoczeniem. Przyszłość Toma nie rysuje się w jasnych barwach. Zawsze będzie potrzebował wsparcia, a z czasem jego stan będzie się pogarszał.

Jason: Low Moon i inne historie

jason low moon

Jason: Low Moon i inne historie;
- Jason Tom 2;
- autorzy: Jason;
- wydawnictwo: Kurc, 2024;
- kategoria: komiks.

Jason to norweski twórca komiksowy, który wyróżnia się prostą kreską, antromorfizacją postaci i dosyć oszczędną warstwą dialogową.
W tym albumie mamy pięć całkowicie niezależnych historii, a ich wspólnym mianownikiem jest absurdalna fabuła. No bo co może łączyć szachy na dzikim zachodzie z jaskiniowcami, którzy żyją na przedmieściach.

Catamount. Wydanie zbiorcze

catamount

Catamount. Wydanie zbiorcze,
- autorzy: Benjamin Blasco-Martinez, Gaët's, Albert Bonneau;
- tłumaczenie: Zuzik;
- wydawnictwo: Studio Lain, 2023;
- kategoria: komiks.

Był taki czas, a może i to trwa nadal, że albumy Studia Lain kupowałem w ciemno, a następnie wrzucałem na półkę. I tak sobie te cegiełki leżą i czekają... a że to ciężkie, duże albumy to nie zawsze jest możliwość ich czytania. Taki to mały minus ładnych wydań. Dziś kilka słów o westernie Catamount.
Catamount będąc dzieciakiem jako jedyny przeżył rzeź urządzoną przez Indian. Cudem ocalony znajduje opiekę w rodzinie Osborn'ów i z czasem wyrośnie na silnego, porywczego, ale też z mocnym kręgosłupem moralnym mężczyznę. Temperament zostaje lekko uspokojony rzez trapera zatrudnionego w gospodarstwie. To Pad uczy Catamount'a cierpliwości, ale także technik tropienia i sztukę sztrzelecką. Catamount zdobywa wiele umiejętności, które czynią go bardzo niebezpiecznym. Tak przygotowany może w końcu zemścić się za zamordowanych rodziców.

Czekanie

czekanie

Czekanie,
- autor: Keum Suk Gendry-Kim;
- wydawnictwo: Kultura Gniewu, 2024;
- kategoria: komiks.

Czy ktoś z nas na co dzień myśli o Koreach? Dwa Państwa z jednego podzielone siedemdziesiąt lat temu. Podzielone nagle i tak szczerze mówiąc bez wyryźnego powodu. To było tylko miejsce kolejnych globalnych starć, a zdaniem Koreańczyków nikt, nigdy się nie liczył. Najpierw dominacja Japonii, później komuniści. Żadna różnica. Chwila podziału to dramat tysięcy osób, które nagle zostały wrzucone w wir niezrozumiałej wojny, a jej skutkiem było rozdzielenie z rodziną. Tu rządził przypadek. Mijają dekady a rozdzieleni nadal nie mają kontaktu z najbliższymi. Nawet nie wiedzą czy żyją. Niby jest program polegający na jednorazowych spotkaniach niektórych rozdzielonych, ale tych spotkań niewiele a uczestników niewiele więcej.

Mafalda - 2 Tomy

mafalda

Mafalda, Dwa Tomy; 
- autor: Quino;
- tłumaczenie: Filip Łobodziński;
- wydawnictwo: Nasza Księgarnia, 2020;
- kategoria: komiks.

Przygody Mafaldy, kilkuletniej dziewczynki mocno zainteresowanej losami świata, ukazywały w się w formie pasków w latach 1965-1973, a Nasza Księgarnia wydała wszystkie paski w formie dwóch całkiem opasłych tomów.
Mafalda, pomimo wieku, mocno interesuje się współczesnością, polityką, społeczeństwem. Lubi czytać prasę, ale też jest świadoma, że media manipulują i szczują. Martwi się o przyszłość, próbuje uświadomić rodziców, rówieśników, ale jej apele nie trafiają na podatny grunt.

Duch w Tobie. Reckless. Tom 4

duch w tobie

Duch w Tobie. Reckless. Tom 4;
- autorzy: Ed Brubaker, Sean Phillips;
- tłumacz: Maria Lengren;
- wydawnictwo: Mucha Comics, 2024;
- kategoria: komiks, Reckless.

No i mamy przedostatni tom cyklu Reckless. Póki co jest pięć, ale Brubaker nie zamyka się całkiem na kontynuację.
Anna, asystentka Ethana nie zajmuje się zleceniami detektywistycznymi, ale gdy Reclessa nie ma a jest intrygujące zlecenie to może warto spróbować. Zwłaszcza, że klientką jest była idolka, gwiazda kina? Sam przedmiot zlecenia też jest fajny. Anna ma sprawdzić wielką rezydencję, z bogatą, makabryczną historią, w której ponoć straszy. Czy to duchy, a może coś całkiem innego? Anna musi sprawdzić.

Ruiny - Kuźmińscy

ruiny

Ruiny:
- autorzy: Małgorzata Fugiel-Kuźmińska, Michał Kuźmiński;
- Wydawnictwo Dolnośląskie, 2024;
- cykl: Sylwia Nowak, tom 1;
- kategoria: książka, kryminał.

Detektywka Sylwia Nowak próbuje wyjaśnić okoliczności śmierci swojej przyjaciółki z dzieciństwa. Marzena brała udział w pewnym obozie teatralnym a pewnego dnia została znaleziona martwa. Sprawę potraktowano jako samobójstwo, ale Sylwia nie do końca jest pewna czy to prawda. Zwłaszcza, że dwie dekady wcześniej nad tym samym zbiornikiem zaginęła inna dziewczyna. Czy te sprawy się łączą? Może to seryjny zabójca, a może miejsce skrywa inną tajemnicę?

Ziemia, niebo, kruki

ziemia niebo kruki

Ziemia, niebo, kruki;
- autor: Teresa Radice, Stefano Turconi;
- tłumaczenie: Paulina Kwaśniewska-Urban;
- wydawnictwo: Mandioca 2022.
- kategoria: komiks.

 

Czas II Wojny Światowej. Sowieckie więzienie gdzieś w bardzo odległych i zimnych rejonach mocarstwa. Dwóch żołnierzy ucieka z tego przybytku po drodze porywając radzieckiego strażnika. Niemiec, Włoch i Rosjanin połączeni przez przypadek muszą wspólnie przedzierać się przez nieprzyjazny kraj. Zabić może mróz, głód, a przede wszystkim grupy pościgowe. Mogą też zabić się nawzajem, przecież nie są przyjaciółmi - w zasadzie to są wrogami. Mogliby porozmawiać i wspólnie określić priorytety, ale nic z tych rzeczy. Uciekinierzy nie znają swoich języków.

Saga Winlandzka Tom 9

Saga winlandzka t 9

Saga Winlandzka Tom 9,
(Vinland Saga);
- autor: Makoto Yukimura;
- wydawnictwo: Hanami, 2021;
- kategoria: komiks, manga, Wikingowie, Saga Winlandzka.

Przeszłość dogoniła Thorfinna. Na początku tomu musi zmierzyć z dziewczyną, której zabił ojca. Dziewczę pragnie zemsty, a Thorfinn nie chce z nią walczyć. Jego pokojowe nastawienie nadal w nim mocno tkwi, ale wojownik zaczyna dostrzegać, że nie zawsze da się żyć pokojowo. Jak to mówią: chcesz pokoju, szykuj się do wojny.. czy jakoś tak.