Ułatwienia dostępu

Ścinki 47 - Książki dzieciństwa

indiana jones i ostatnia krucjata

Ostatnio mam taki czas, że wracam pamięcią do czasów minionych. Gdy niewiedza i naiwne pytania były normą, a głowę wypełniały bardziej klarowne myśli. Kryzys wieku średniego? Tym razem moje wspomnienia powędrowały w kierunku książek i komiksów które wielokrotnie czytałem. Niektóre z nich już pojawiły się na blogu bo staram się dobre wspomnienia pielęgnować.
Oto ta całkiem subiektywna, dziwna lista.

Indiana Jones - Ostatnia Krucjata.
Kiedyś dostaliśmy paczkę komiksów od wójostwa. Cała paczka była tysiące razy czytana, ale dwa albumy się wybijają. Pierwszym z nich jest Indiana. Nadal pamietam ten ślad po zszywkach odbity w środku albumu. Fabuły nie tłumaczę, ale jedna scena mocno mi się wryła w pamięć. Kieliszek wina i jego cień.

Cabaret w Rozrywce

Cabaret
- Teatr Rozrywki w Chorzowie;
- reżyseria: Jacek Bończyk;
- scenografia: Grzegorz Policiński;
- wybrana obsada: Kamil Franczak, Wioleta Malchar, Maciej Kulmacz, Maria Meyer, Mirosław Książek;

Nie jestem znawcą sztuki teatralnej, ale czasem zdarza mi się coś obejrzeć. Ostatnio częściej bywam na musicalach i nawet postanowiłem sobie zaliczyć wszystkie bardziej znane tytuły w chorzowskiej Rozrywce.
Tym razem wybór padł na Cabaret. Ponoć jeden z bardziej znanych musicali w historii, który miał swoją światową premierę w 1966 roku - oczywiście na Broadway'u.

Ścinki 46 - (nie)moje Radio 357

radio 357 punto 1
Trochę zbierałem się do napisania tego wpisu. Od jakiegoś czasu jestem patronem Radia 357, a w zasadzie od samych początków. Nigdy nie byłem mocno radiowo muzyczny, ale informacje o powstaniu nowej stacji na zgliszczach Trójki przyjąłem z wielką radością. Wiem, że najpierw był Nowy Świat, ale delikatnie irytowała mnie zbyt jednostronna linia polityczna - a może nadmierna ilość polityki na antenie
Początki Radia 357 były genialne. Tomek Michniewicz świetnie tłumaczył wizję i kolejne etapy rozwoju. Czułem się, jako odbiorca i patron, świetnie zaopiekowany, ale z czasem to minęło. Michniewicza praktycznie już nie ma a ekipa Radia za bardzo idzie w samozachwyt. Kilka przykładów.

Młody Frankenstein w Rozrywce

mlody frankenstein

Młody Frankenstein (spektakl)
- Teatr Rozrywki w Chorzowie;
- twórcy: Mel Brooks,Thomas Meehan;
- reżyseria: Jacek Bończyk;
- obsada (mocno wybrana): Artur Święs, Tomasz Jedz, Hubert Waljewski, Anna Surma, Wioletta Białk, Maria Meyer, Jarosław Czarnecki;

Fryderyk Frankenstein musi przybyć do Tasmanii by załatwić sprawy związane ze zmarłym dziadkiem, który okrył się niesławą tworząc żywe kreatury. Fryderyk nie zamierza iść w jego ślady, ale po przybyciu na miejsce coraz trudniej mu odmawiać. Igor (sługa) oraz urocza Inga (potencjalna asystentka) chętnie mu pomogą w kontynuacji dzieła przodka. Czy młody Frankenstein im ulegnie i przestanie się wyrzekać dziedzictwa? Tego się możecie dowiedzieć z filmu Mela Brooksa bądź z musicalu chorzowskiego Teatru Rozrywki. Obie wersje są znakomite (film muszę sobie odświeżyć), ale występ na żywo zawsze wygra filmem.

Zakonnica w przebraniu w Rozrywce

zakonnica w przebraniu

Zakonnica w przebraniu (spektakl)
- Teatr Rozrywki w Chorzowie;
- reżyseria: Michał Znaniecki;
- obsada (mocno wybrana): Paulina Magaj, Tomasz Jedz, Bartłomiej Kuciel, Rafał Talarczyk;

Chwilowo się skończyły blokady w kulturze i tuż przed wakacyjną przerwą zostały otwarte sceny teatralne. Postanowiłem to wykorzystać i przejść się do pobliskiego Teatru Rozrywki. Mój wybór padł na Zakonnicę w przebraniu. Historię o piosenkarce ukrywającej się w klasztorze znamy chyba wszyscy. Komedia z Whoopi Goldberg często gości w ramówkach stacji telewizyjnych, a kiedyś była w każdej wypożyczalni VHS. Jako typowy Polak poszedłem na to co znam. Przynajmniej tak mi się wydawało. Historia niby ta sama, ale całkiem inne poczucie humoru. Zamiast Goldberg wystąpiła znakomita Paulina Magaj. Deloris w jej wykonaniu jest o wiele bardziej zadziorna niż w filmie z 1992 roku. O wiele lepsze są też dialogi, zwłaszcza te drugoplanowe. Przedstawienie naładowało mnie bardzo pozytywną energią, ale do pełni szczęścia zabrakło mi tylko filmowego soundtracku, ale i bez niego jest bardzo dobrze.
Polecam.

Ścinki 45 - WOŚP-owo

wosp 2021

Wieki temu byłem wolontariuszem WOŚP. Kilka lat z rzędu kwestowałem w Ślemieniu, a następnie w Żywcu od świtu do późnego wieczora. Jeden z finałów (nie pamiętam który rok) pamiętam szczególnie mocno. Około 7 rano, puste żywieckie ulice, i łzy starszego pana (tak mi się wtedy wydawało, w końcu miał ze 40 lat), który jechał do pracy i dał mi kanapkę. Ponoć sprzęt WOŚP uratował mu życie..  

Później było jeszcze bardziej intensywnie. Całodzienne, samotne (taka natura) zbieranie do puszki, a następnie koncert, licytacja w Starym Zamku i liczenie pieniędzy w sztabie. A na schodach do siedział Jarek Kąkol i sobie grał na gitarze. Ileż wspaniałych ludzi wtedy poznałem. Niestety czas nie był łaskawy dla tych znajomości.

Coraz bliżej Święta..

zyczenia 2020 12

Jak to śpiewają Przyjaciele pewnej Ryby krok po kroczku idą święta.. i słusznie w tekście jest, że te święta będą trochę inne niż przed rokiem, że o Sylwestrze nie wspomnę... ale nie bądźmy nadmiernie sentymentalni.

Ścinki 44 - pamięć złotej rybki

zlota rybka

Za ten post zabierałem się od jakiegoś czasu, ale zapominałem o tym, z czym chcę się z Wami podzielić.
Jestem trochę przerażony tym jak funkcjonuje współczesne społeczeństwo.. Zachowujemy się jakby jutra miało nie być.. liczy się tylko to, co blisko nas - okres kilku lat. Trudno mi będzie o tym pisać nie wspominając o polityce, ale spróbuję - nie chcę karmić tej bestii.
Często widzę na Facebook'u prośby o polecenie jakiegoś ciekawego filmu o pewnej tematyce. I tu uwaga - filmy, seriale nie mogą być starsze niż pięć lat. Ludzie polecają jakieś dziwne tytuły kompletnie pomijając wszystko to, co jest ciut starsze. Nie wymagam by polecać tylko klasykę kina, ale przecież dojrzalsze niż te kilka lat mogą być (są) genialne. To dotyczy nie tylko zapytań internetowych, ale także tych w moim otoczeniu - gdy próbuję polecić coś co ma dziesięć lat to słyszę, iż to staroć. Wszyscy chcą konsumować tylko to, co jest wydane ostatnio (jakością nikt się nie przejmuje). To zachowanie jest skutecznie karmione coraz to nowszymi adaptacjami (remake) znanych tytułów. Można ponownie zarobić na znanej historii, ale zamiast kupować prawa do już gotowego dzieła, tworzy się wariant, który będzie się miało na wyłączność.

Ścinki 43 - zbieractwo

scinki 43 1

Jestem zbieraczem.. trudno się do tego przyznać, ale systematycznie kolekcjonuję różne rzeczy. Gry, filmy, książki, komiksy.. każdy większy zbiór powinien mieć swój odpowiedni katalog.. wiem, że to zboczenie, ale tak mam. Filmy i seriale katalogowałem kiedyś na swojej specjalnej witrynie internetowej, ale z czasem odkryłem PLEX, i od kilku lat wszystkie zbiory mam w tej aplikacji, która funkcjonalnością przypomina popularne serwisy VOD. Ostatnio doszedłem do wniosku, że posiadana biblioteczka (książek/komiksów) też potrzebuje swojego katalogu.

Świątecznie

swieta 2019 zima

I kolejny rok mija. Dla mnie był (jest) to rok, w którym wiele się zmieniało, ale najważniejsza zmiana dokonuje się w mojej głowie. Czyżby to już kryzys wieku średniego? ;-) Staram się mieć do wszystkiego większy dystans, wiem, że różnie to wychodzi, ale warto spróbować. I tego Wam życzę. Są rzeczy, którymi nie warto się przejmować, a tym bardziej się o nie kłócić. Próbujmy czasem odpuścić, a głupie sytuacje zamienić w żart. Może prawda jest w tezie, że najważniejszy święty to święty spokój ;-) niech ten rok się skończy w dobrej atmosferze wśród ludzi na których nam zależy. Może to niewiele, ale może najwyższy czas zacząć cieszyć się małymi rzeczami..