Ułatwienia dostępu

Plansze Europy

 • Dallas Barr

  dallas barr

  Dallas Barr;
  - autorzy: Joe Haldeman, Marvano;
  - wydawnictwo: Egmont Polska, 2019;
  - Plansze Europy.
  - kategoria: komiks.

  Koniec dwudziestego pierwszego wieku. Lord Stileman jest jednym z najbogatszych a zarazem najdłużej żyjących ludzi na świecie. Wszystko to za sprawą technologii, która pozwala przedłużać życie. Można powiedzieć, że każdy chętny może być nieśmiertelny. Każdy? No prawie. Przede wszystkim potrzebne są nie małe pieniądze, które klient musi zarobić. Nie może ich ukraść ani dostać, ani pożyczyć. Jeden zabieg przedłuża życie o 10 lat, a zatem życie jest w formie pewnego rodzaju abonamentu. Nie stać Cię na przedłużenie? Szkoda, innych stać. Ograniczeń jest jeszcze trochę, ale te wymienione są najważniejsze i pomimo surowych zasad Stileman nie może narzekać na brak klientów. Kolejki są długie i przekraczają możliwości klinik Lord'a. Oczywiście raz na jakiś czas pojawiają się pomysły by ograniczyć jego monopol i uczynić nieśmiertelność dobrem dla wszystkich - w takich sytuacjach Lord walczy o swoje. Aby osiągnąć swój cel często korzysta z usług przyjaciela (Dallas Barr), który musi jakoś zarobić na swoje dalsze życie. U Stileman'a nikt nie ma taryfy ulgowej.

  Czytaj więcej

 • Dziewczyna z Panamy

  dziewczyna z panamy

  Dziewczyna z Panamy;
  - autorzy: Laurent Galandon, Zbigniew Kasprzak;
  - wydawnictwo: Egmont Polska, 2014;
  - kategoria: komiks, Plansze Europy.

  Dziewczyna z Panamy czyli z Paryża, bo tak właśnie nazywali to miasto ludzie ulicy na przełomie wieków. Historia jest luźno inspirowana prawdziwą Amelie Elie zwaną Złotowłosą.
  Miejsce akcji to Paryż pod koniec XIX wieku. Piękna Amelie ma faceta i niezbyt optymistyczne widoki na swoje życie. Może zostać praczką i mieć gromadkę dzieci. Dla Amelie to za mało - opuszcza dom i próbuje zmienić swój los. I tak to zostaje damą do towarzystwa i szybko znajduje "opiekuna". Czy to będzie związek na stałe? Nic bardziej mylnego. Szefowie lokalnych grup gangsterskich zwanych apaszami szybko się zmieniają. Jedyną stałą jest uroda Amelie, ale i to z czasem przeminie. Dziewczyna próbuje odnaleźć szczęście, kolejni faceci to kolejne problemy, ale mimo to, życie jest ciekawsze niż bycie matką, żoną, praczką.

  Czytaj więcej

 • Bez Twarzy - Kas, Dubois

  bez twarzy

  Bez twarzy;
  - autorzy: Pierre Dubois, Zbigniew Kasprzak;
  - Egmont Polska, 2019
  - kategoria: komiks, Plansze Europy.


  Czasy wojny trzydziestoletniej. Wojny, w której pół Europy zostało zniszczonej. Śmierć była na każdym kroku a przyczyny niezbyt klarowne. Wojny, która wytworzyła pokolenie zbirów nie znających czasu pokoju. Jedna z takich dzikich band przypadkiem trafia do doliny odciętej od świata. Mieszkańcy żyją zgodnie z naturą a o wielkiej wojnie niewiele wiedzą. To za górami, a to znaczy, że ich to nie dotyczy. Jak wypadnie konfrontacja tych dwóch światów? Czy przybysze spotulnieją i zostaną rolnikami, czy też wojenny chaos zawita do doliny?

  Czytaj więcej

 • Indyjska włóczęga

  indyjska wloczega

  Indyjska włóczęga,
  (Les Indes fourbes);
  - autorzy: Alain Ayroles, Juanjo Guarnido;
  - Egmont Polska, 2020;
  - kategoria: komiks, Plansze Europy,


  Jest XVII wiek, Don Pablos z Segowii - łotrzyk (współczesne określenie menda) próbuje zmienić swój los. Na starcie nie dostał zbyt dobrych kart, ale czyni wszystko, a zarazem nic by zmienić swój los biedaka. Mogłby zacząć uczciwie pracować, ale takie życie nie gwarantuje sukcesu, a ponadto męczy. Pablos podejmuje próby mniej nastawione na wysiłek fizyczny. Żebranie, kradzieże, wyłudzenia tym można się zajmować - można tak żyć, ale znów widzi, że szanse na powodzenie i drastyczne zmiany są nikłe. Postanowił spełnić swoje marzenia i wyrusza na nowo odkryte ziemie. Może tu będzie miał więcej szczęścia. Pablos'a poznajemy gdy w więziennej celi opowiada historię swojego życia oprawcom pragnących poznać położenie legendarnego Eldorado.

  Czytaj więcej

 • Negalyod - Vincent Perriot

  negalyod

  Negalyod;
  - autor: Vincent Perriot;
  - seria: Plansze Europy;
  - Wydawnictwo: Egmont Polska, 2020;
  - kategoria: komiks, postapo.

  Przyszłość. Planeta zostaje głęboko dotknięta efektem cieplarnianym. Na jej powierzchni żyją nieliczni, biedni wędrowcy i zwierzęta, które przypominają dinozaury. Ten świat jest skazany na głodową egzystencję. W górze, w napowietrznych miastach żyją ludzie, którym powiodło się lepiej. Tam mają rozwiniętą cywilizację i wodę, która jest pompowana z powierzchni planety (całe oceany zostały osuszone). Niby sielanka, ale ten specyficzny układ jest kierowany przez sztuczną inteligencję, która potrafi się rozwijać. Początkowo miała wspierać rozwój ludzkości, ale z czasem doszła do wniosku, że to ludzie są przeszkodą w rozwoju technologii.
  W tym postapokaliptycznym świecie pewien młodzieniec z pustyń chce się dostać do centralnego miasta na górze. Nie myśli o rewolucji, zmianie systemu, chce tylko zemsty. Czy jedna, odpowiednio zmotywowana jednostka może zmienić los całej planety?

  Czytaj więcej

 • François Bourgeon - Towarzysze zmierzchu

  towarzysze zmierzchu

  Towarzysze zmierzchu,
  (Les Compagnons du crépuscule)
  - autor: François Bourgeon;
  - seria: Plansze Europy;
  - wydawnictwo: Egmont Polska - 2009;
  - kategoria: komiks

  Na ten album przypadkiem trafiłem w pracy w jednej z bibliotek. Pobieżne przekartkowanie zachęciło mnie do dokładniejszej lektury.
  Francja, czasy wojny stuletniej (XIV wiek). Wojna to nie tylko walki pomiędzy wojskami - to przede wszystkim plądrowanie, mordowanie i gwałcenie. Wieśniacy nie znali dnia ani godziny, ale wiedzieli, że prędzej czy później przyjdą zbrojni i zniszczą wszystko wokół. Dla idei? Skąd - liczy się tylko chwilowa zabawa. Masakrę małej wioski przeżyły tylko dwie osoby. Mariotte (piękna, młoda wnuczka czarownicy) oraz Anicet (niezbyt odważny młodzieniec) - ocaleni nie darzą się sympatią, ale los łączy ich drogi i oboje trafiają pod 'opiekę' błędnego rycerza i w trójkę wędrują przez średniowieczną Francję.

  Czytaj więcej