Ułatwienia dostępu

paul verhoeven

 • Elle - 2016

  elle

  Elle - 2016;
  - reżyseria: Paul Verhoeven;
  - scenariusz: David Birke;
  - wybrana obsada: Isabelle Huppert, Laurent Lafitte, Anne Consigny, Charles Berling, Virginie Efira, Judith Magre;
  - kategoria: film, thriller, Złoty Glob (2).

  Film otwiera scena napaści. Kobieta jest gwałcona we własnym domu przez zamaskowanego sprawcę. Tak poznajemy Elle. Silną, niezależną, pewną siebie kobietę pracującą w branży gier komputerowych. Elle napaści nie zgłasza.. bo i po co. Czasu nie cofnie, a nie chce komplikować życia. Zresztą z policją ma bardzo złe doświadczenia. Elle jest pragmantyczna i konsekwentna w działaniu. Może dlatego też napaść tak ją wyprowadza z równowagi. Przecież gwałcone są tylko kobiety słabe. Elle powinna umieć się obronić - jak zawsze. Elle próbuje poznać tożsamość sprawcy, ale czy jest na to gotowa?

  Czytaj więcej

 • Benedetta - 2021

  benedetta

  Benedetta - 2021;
  - reżyseria: Paul Verhoeven;
  - scenariusz: David Birke, Paul Verhoeven;
  - wybrana obsada: Virginie Efira, Charlotte Rampling, Daphné Patakia, Lambert Wilson, Olivier Rabourdin, Louise Chevillotte;
  - kategoria: film, biograficzny, dramat, historyczny, kościół.

  Siedemnasty wiek. Kilkuletnia Benedette zostaje powierzona Bogu i oddana do zakonu. To takie podziękowanie rodziców za to, że przeżyła poród. Kilkanaście lat później siostra Benedette zaczyna mieć wizje, podczas których rozmawia z Jezusem. W późniejszym czasie wizje zostają uzupełnione o stygmaty. Siostra Benedette jest bardzo bogobojna, ale ma też drugie oblicze. Oprócz wizji z Jezusem ma też całkiem bogate fantazje seksualne, a niektóre z nich chętnie realizuje z jedną zakonnic. W tle mamy zarazę i wewnętrzne spory kościelne o rząd dusz. Kim tak naprawdę jest Benedetta? Błogosławionym cudem czy też oszustką cynicznie wykorzystującą naiwność wiernych? Film nie daje w tej materii jednoznacznej odpowiedzi, ale wskazuje, że oszustów i cyników w strukturach kościoła jest więcej. Liczą się wpływy do kościelnej kasy a wśród zwierzchników kościoła w cenie jest też wygodne życie. Jak to mówią: złote a skromne.

  Czytaj więcej

 • Czarna Księga - 2006

  czarna ksiegaCzarna Księga
  (Zwartboek, reżyseria Paul Verhoeven, 2006)

  Ostatnio oglądam filmy tematycznie.. blokami.. albo pretekstem jest rok produkcji, albo aktor (przeważnie aktorka), albo reżyser.. obecnie pretekstem jest gatunek. Tym razem mam kilka filmów z wojną w tle. Na pierwszy ogień poszła holenderska megaprodukcja Zwartboek - film kosztował ponad 16 milionów euro.
  Czarna Księga opowiada o żydowskiej piosenkarce (Carice van Houten), która stara się przeżyć piekło drugiej wojny światowej. Na swojej drodze napotyka wiele osób i na własnej skórze się przekonuje, że wojna brutalnie rozdziela ludzi na tych którym można zaufać i tych, którzy za przywileje bądź bogactwa wbijają nóż w plecy. Świat, zwłaszcza w czasach wojny, nie jest prosty. Różni ludzie, różne postawy - pochodzenie nie ma tu nic do rzeczy.
  Film został ubrany w lekką formę.. nie ma ostrych (golizny nie liczę) scen. Nie ma też dokumentalnej dokładności, jest za to historia, którą warto obejrzeć. Fabularnie wciąga i momentami zaskakuje. Mam świadomość, że film jest trochę naiwny i przerysowany, ale mimo to podobało mi się. 
  Oceniam na dziewięć.

  Czytaj więcej