Ułatwienia dostępu

Żądło - 1973

zadlo

Żądło,
(The Sting) - 1973;
- reżyseria: George Roy Hill;
- scenariusz: David S. Ward;
- wybrana obsada: Robert Redford, Paul Newman, Robert Shaw, Charles Durning, Ray Walston, Eileen Brennan, Harold Gould;
- kategoria: film, Oscar (7), komedia kryminalna, kultowy.

Dziś na tapecie zdobywca siedmiu Oscarów. Film dla wielu kultowy, a dla mnie totalnie nieznany. Wielokrotnie się przewijał na różnych zestawieniach, ale jakoś nie trafił przez ostatnie lata na mój ekran.

Dwóch naciągaczy planuje oskubać wpływowego gangstera. To ma być forma zemsty za zabicie ich przyjaciela. Zadanie nie jest łatwe bo gangster także jest kanciarzem i jest wyczulony na wszelkie próby naciągania. Plan musi być doskonały i niezbyt oczywisty. Zbyt prosta intryga zbyt szybko skróci ich życie.

zadlo scena
Bohaterowie przygotowują wielopłaszczyznowy przekręt, który przy ma ledwie cień szansy na powodzenie. To przypomina polowanie. Czujny przeciwnik, który może się spłoszyć w każdej chwili... no chyba, że ofiara uwierzy, że to ona jest drapieżcą? Wtedy może się udać.
Czymże byłaby genialna fabuła bez dobrej obsady? W pierwszym planie Newman i Redford - dwie wielkie gwiazdy, których dorobek należy znać. Obecnie braki scenariuszowe i kadrowe zostałyby zasłanięte kosztownym marketingiem, a kiedyś starano się robić filmy dobre pod wieloma względami.
Oceniam na dziesięć.
dziesięć

Poniżej zwiastun