Ułatwienia dostępu

Wyatt Earp - 1994

wyatt earp - plakat promujący
Wyatt Earp - 1994;
- reżyseria: Lawrence Kasdan;
- scenariusz: Lawrence Kasdan, Dan Gordon;
- wybrana obsada: Kevin Costner, Gene Hackman, Michael Madsen, Téa Leoni, Dennis Quaid, Isabella Rossellini;
- gatunek: western, biograficzny.

Przypominam sobie filmografię Costnera, ale mam z tym mały problem.. przeważnie to są bardzo długie filmy i trudniej się za takie tytuły zabrać.

"Żony przychodzą i odchodzą, umierają, ale więzy krwi są nierozerwalne"

Wyatt Earp to historia o amerykańskim szeryfie z XIX wieku. Mamy więc dziki zachód oraz opowieść o człowieku, który był gotów na wielkie poświęcenia w imię prawa, w które wierzył. Często działał na granicy legalności, bywał bezwzględny, brutalny, ale jego praca i bezwarunkowe oddanie dla sprawy sprawiły, że stał się legendą jeszcze za życia. Nie był postacią kryształową, ale ta jego niedoskonałość idealnie wpisuje się w czasy, w których żył. Państwo i społeczeństwo dopiero się kształtowały i prawo często było używane do osiągania wątpliwie moralnych celów.
wyatt earp scena z filmu
Film jest bardzo dobrze zrealizowany. Staranne scenografie i kostiumy idealnie współpracują z doskonałym aktorstwem (Kevin jest wręcz stworzony do takich ról), ale pod względem scenariuszowym film ciut zawodzi. Sama historia jest barwna i urozmaicona, postacie są wielowymiarowe i żywe, ale narracyjnie film ma nierówne tempo. Zdarzają się dłużyzny, momentami są też zbyt gwałtowne przeskoki w akcji. Wydaje mi się, że po przemontowaniu film mógłby sporo zyskać.
Wrażenia po ostatnim seansie oceniam na siedem, ale nie wątpię, że dam temu filmowi jeszcze jedną szansę. Możliwe, że nota będzie wyższa.
siedem
Teraz muszę obejrzeć Tombstone.

Poniżej zwiastun filmu