Ułatwienia dostępu

Wstrząs - 2015

wstrzas
Wstrząs,
(Concussion) - 2015;
- reżyseria: Peter Landesman;
- scenariusz: Peter Landesman;
- wybrana obsada: Will Smith, Alec Baldwin, Albert Brooks, Gugu Mbatha-Raw, David Morse, Mike O'Malley;
- gatunek: dramat, sportowy, na faktach.

Wiecie, że lubię filmy, w których jednostka walczy z systemem. Kiedy ujawnienie prawdy może kogoś narazić na olbrzymie straty finansowe. Takie historie to przeważnie znakomity materiał na film. Czy to rząd, telewizja, koncerny tytoniowe - motyw walki Dawida z Goliatem działa na wyobraźnię widza.
Patolog afrykańskiego pochodzenia odkrywa nową chorobę. Twierdzi, że długotrwałe narażanie mózgu na wstrząsy może powodować trwałe zmiany w mózgu, które skutkują skrajnymi zachowaniami byłych sportowców (samobójstwa, ataki na bliskich). Naukowe dowody są niczym wobec oporu władz NFL (Narodowa Liga Futbolowa). Władze NFL od dawna miały dowody, że ten sport może być szkodliwy dla zdrowia zawodników, ale ujawnienie tego faktu naraziłoby Ligę na olbrzymie straty finansowe. Lepiej zniszczyć życie patologa i udawać, że nic się nie stało.


wstrzas kadr
Fajny materiał na fabułę, ale na ekranie wygląda to słabo.. za mało dynamiki akcji, a za dużo wypełniaczy (długie ujęcia z jazdy autem). Nie trafiły do mnie też dialogi. Film mógłby być o wiele lepiej poprowadzony. Irytuje też główny bohater. Zbyt idealny, zbyt prostoduszny i łatwowierny. Poza tym drażni jego wiara w wspaniałą Amerykę. Will Smith bardzo się starał dobrze zagrać, ale mam wrażenie, że trochę za bardzo. Nie wypadło to zbyt przekonująco.
Całkiem niedawno oglądałem Informatora - podobna historia, a całkiem inny poziom dramaturgii. Reżyser niedbale i bez przekonania opowiada historię. Rzeczywistość w Wstrząsie jest zbyt czarno-biała i zbyt naiwna. To pozycja bardziej dla nastolatków niż wymagającego widza.
Oceniam na pięć plus.
pięć
Poniżej zwiastun