Ułatwienia dostępu

Wojna Charliego Wilsona - 2007

wojna charliego wilsona

Wojna Charliego Wilsona,
(Charlie Wilson's War) - 2007;
- reżyseria: Mike Nichols;
- scenariusz: Aaron Sorkin;
- wybrana obsada: Tom Hanks, Emily Blunt, Amy Adams, Julia Roberts, Philip Seymour Hoffman, Shiri Appleby, Mary-Bonner Baker, John Slattery, Ken Stott;
- kategoria: film, na faktach, biograficzny, dramat, polityczny.

Ponownie film z Afganistanem w tle.
Lata osiemdziesiąte. Związek Radziecki atakuje Afganistam. Zbrodnie wojenne są na porządku dziennym, ale amerykańskiego społeczeństwa to nie dotyczy. Niby trwa zimna wojna, ale niewiele osób rozumie, że zwycięstwo Sowietów w Afganistanie może oznaczać sporo problemy dla Ameryki w późniejszych latach.
Kongresmen Charlie Wilson dostrzega ten kontekst i próbuje zorganizować fundusze na dozbrojenie Afgańczyków. Nie idzie to zbyt łatwo, ale z czasem udaje się zebrać olbrzymie środki, które są przeznaczone na nowoczesną broń potrafiącą strącań lotnictwo ZSRR. Rosjanie próbują wygrać, ale jej gospodarka nie potrafi utrzymać rosnących kosztów wojny. Muszą się ewakuować, a chwilę później Związek Radziecki upada. Znaczna w tym zasługa Charlie'go Wilson'a. A co z Afganistanem? Wyniszczony wojną kraj staje się mekką dla wszelkich radykałów... a co było później wszyscy wiedzą.

wojna charliego wilsona scena
Ten film opowiada nieznaną szerzej historię, a dodatkowym atutem jest znakomita obsada. Tyle pięknych kobiet. Wilson nie był świętoszkiem i jako kongresmen słynął z tego, że lubi whisky i kobiety. Myślę, że gdyby ten film powstał dziś to pewne wątki zostałyby złagodzone. Niewykloczone, że obecnie taka produkcja by nie powstała.
Oceniam na osiem. Tak, wiem - znów osiem. 
osiem
Poniżej zwiastun