Ułatwienia dostępu

Wilcze echa - 2019

wilcze echa

 

Wilcze echa,
(Le chant du loup) - 2018;
- reżyseria: Abel Lanzac;
- scenariusz: Abel Lanzac;
- wybrana obsada: François Civil, Omar Sy, Mathieu Kassovitz, Reda Kateb;
- gatunek: dramat, akcja.

Przypadek sprawił, że w krótkim czasie obejrzałem dwa filmy, których akcja powiązana jest z okrętami podwodnymi. Trzeba zaznaczyć, że dwa dobre filmy, które reprezentują całkiem odmienne podejście do tematu. Fabularnie mają wątek wspólny, ale klimat jest całkiem odmienny. O ile Ocean w ognia skupiał się na akcji poza okrętem to Wilcze echa pokazują dużo więcej o tym co się dzieje wewnątrz. Dużo mocniej czujemy presję oddziałującą na marynarzy. Osamotnienie, odpowiedzialność i świadomość, że jest się w małej puszce, która w każdej chwili może przestać działać.
Nie bez powodu Wilcze echa rozpoczynają się od słów Arystotelesa "Ludzie dzielą się na trzy rodzaje: żywi, martwi i ci, co wypłynęli na morze".

wilcze echa scena
Fabuła filmu skupia się wokół Chanteraide, który pracuje jako analityk akustyczny na jednym z francuskich okrętów podwodnych. To on odkrywa, że w oceanach pływa wycofany z użytku poradziecki okręt atomowy. W dobie międzynarodowego kryzysu politycznego jest to kluczowa informacja. Wszystko wskazuje na to, że Rosja dąży do wojny na globalną skalę. Konflikt udałoby się wygasić, ale z nowo odkrytego okrętu jest wystrzelony pocisk, który może zawierać ładunek jądrowy. Francja musi odpowiedzieć ogniem.
Napięcie polityczne sięga zenitu (brawo za umiejętnie wplecione realia polityczne), ale to nic w porównaniu z emocjami, które panują na okrętach. Są rozkazy, procedury, ale też jest strach i sporo wątpliwości. Prawdziwy dramat.
Fabularnie Wilcze echa też nie zawodzą. Jedynie można się doczepić do zbyt naciąganego wątku z narkotykami - pewnie to czepialstwo z mojej strony. Główny wątek historii może i nie jest idealny, ale trzyma w napięciu do samego końca. Polecam.
Oceniam na osiem.
osiem
Zwróciliście na wtrącone smaczki do tego filmu? Oczekiwanie na połączenie czy też komentarz na temat działającego sprzętu?
Poniżej zwiastun


PS chyba czas by wprowadzić tagi dotyczące tematu filmów..