Ułatwienia dostępu

Wiedźmin - sezon 2

wiedzmin s 2

Wiedźmin,
(The Witcher), sezon 2,
- Netflix - 2021
- twórcy: Lauren Schmidt Hissrich;
- wybrana obsada: Henry Cavill, Anya Chalotra, Freya Allan, Joey Batey, MyAnna Buring, Anna Shaffer, Adam Levy, Jodhi May, Eamon Farren, Mimi Ndiweni, Kim Bodnia;
- kategoria: ekranizacja, kasowy, fantasy, przygodowy, Wiedźmin.

Ileż to złego się naczytałem o tym sezonie. Że gdyby Sapkowski nie żył to przewracałby się w grobie. Że fatalna obsada, narracja, efekty specjalne. Z tym negatywnym nastawieniem przystąpiłem do seansu. I wiecie co? Nie jest źle.

Sezon mi się podobał, ale mam swoje zastrzeżenia. Fabuła za bardzo się skupia na Yenn i Ciri, że za mało Geralda. Średnio mi się podoba też rozdmuchany wątek polityczny. Chętniej oglądałbym Wiedźmina, którego akcja bazowałaby na opowiadaniach niż na głównym pięcioksiągu. Zresztą takie same wrażenia miałem podczas lektury Wiedźmina w czasach licealnych. Podobał mi się wykreowany świat, ale rozgrywki polityczne w wykonaniu Sapkowskiego mnie nudziły.

wiedzmin s 2 scena

Więc w tej materii, z mojego punktu widzenia, niewiele się zmienia. Nadmiar polityki sprawia, że sezon wydaje mi się nieco przegadany, zbyt rozwleczony. No i tyle wad. Plusów jest sporo więcej. Wszyscy wiedzą, że jestem gorącym zwolennikiem Cavill'a w roli Wiedźmina, ale drugi sezon uświadomił mi, że pozostała część obsady równie dobrze pasuje do granych postaci. Zwłaszcza Chalotra i Allan się dobrze wpasowały - a należy pamiętać, że do nich byłem trochę sceptyczny. Bronią się także efekty specjalne oraz ogólny klimat produkcji. Chociaż wolałbym aby był bardziej mroczny, mniej ugrzeczniony - w sumie to mój największy zarzut do tej produkcji - rozdęta poprawność polityczna. Żałuję też, że ten sezon nie ma tak nośnej piosenki, która by go promowała. Zostaje nam stare Toss A Coin To Your Witcher.
Celowo nie porównuję serialu do książek. Jak dla mnie to są całkiem odrębne byty. Jedno uniwersum, ale historii może być wiele. Pamiętajmy też, że Sapkowski to nie Tolkien ani Martin.
Sezon oceniam na siedem. Mam nadzieję, że kolejna część będzie bardziej zadziorna.
siedem
Poniżej zwiastun
https://www.youtube.com/watch?v=ylG1kkRRyvA