Ułatwienia dostępu

Wieczna miłość - 1994

wieczna milosc

Wieczna miłość,
(Immortal Beloved) - 1994;
- reżyseria: Bernard Rose;
- scenariusz: Bernard Rose;
- wybrana obsada: Gary Oldman, Jeroen Krabbé, Isabella Rossellini, Johanna ter Steege, Valeria Golino;
- kategoria: film, biograficzny, Ludwig van Beethoven, melodramat, muzyczny.

Ten tytuł trafił na playlistę z powodu roku powstania. Wysoko oceniany film 1994 i ja go nie widziałem? To trzeba było nadrobić.
Rok 1892. Umiera jeden z największych kompozytorów - Ludwig van Beethoven. Wielki artysta, który miał wielu zwolenników jak i wielu przeciwników. Dla niewielu był obojętny. Od czasu utraty słuchu stał się bardziej zgorzkniały, wybuchowy i ciężki w relacjach. Też niewiele tworzył. Nie zmienia to faktu, że zostawił sporo znakomitych dzieł, do których prawa przepisał miłości swojego życia. Kim była kobieta o której nikt nie miał pojęcia? Kochanka? Córka? Slużąca?
Poszukiwania spadkobierczyni są okazją do wspominania kluczowych momentów z życia kompozytora. Czy znajomość jego życia sprawia, że staje się bardziej ludzki? Nie mnie to oceniać. Dla muzyka utrata słuchu musiała być olbrzymim ciosem. Pomimo głuchoty Beethoven nadal próbował tworzyć w tym najsłynniejszą IX Symfonię.

wieczna milosc scena

Wieczna miłość poza melodramatyczną nutą jest znakomitym filmem o muzyce i jej roli. Muzyka jako próba pokazania uczuć kompozytora. Uczuć, których nie da się inaczej przekazać.
Fabularnie tu nie ma fajerwerków, ale film zasługuje na uwagę z powodu znakomitej roli Oldman'a (tak jakby kiedyś słabo zagrał) oraz Rossellini.
Oceniam na mocne osiem.

osiem
Poniżej zwiastun