Ułatwienia dostępu

Tár - 2022

tar

Tár - 2022;
- reżyseria: Todd Field;
- scenariusz: odd Field;
- wybrana obsada: Cate Blanchett, Noémie Merlant, Nina Hoss, Mark Strong, Sophie Kauer, Julian Glover;
- kategoria: dramat, Złoty Glob, muzyczny.

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że fabuła tego filmu jest fikcją.
Lydia Tár jest cenioną i popularną dyredentką. W zasadzie jest pierwszą kobietą w tym zawodzie, która odniosła aż tak wielki sukces. Kobieta ma za sobą wiele sukcesów i drogę do dalszej kariery. Prywatnie Lydia nie ma aż tak udanego życia. Niby jest w szczęśliwym związku z kochającą kobietą. Ma dziecko, ale cały czas kuszą ją relacje z innymi kobietami.

tar scena

Lydia nie posiada prawdziwych przyjaciół a wszystkie relacje traktuje bardzo interesownie. Wyrzekła się korzeni rodzinnych, dziecku nie poświęca należytej uwagi, a współpracowników traktuje chłodno, beznamiętnie. Niby pięknie mówi o uczuciach, ale w bezpośrednich konfrontacjach, relacjach liczą sie dla niej tylko cele. To wyrafinowane podejście do świata stanie się dla Lydii źródłem problemów. Nieudane życie prywatne i brak empatii sprawiają, że jej życie zawodowe zostaje zrujnowane.
Jak dla mnie jest to dobry fim pokazujący osobowość narcystyczną. Ponoć scenariusz został napisany specjalnie dla Blanchett - bez niej film nie miał prawa powstać.
Oceniam na osiem. Notę podnosi znakomita rola pierwszoplanowa.

osiem
Poniżej zwiastun