Ułatwienia dostępu

Sully - 2016

sully

Sully - 2016;
- reżyseria: Clint Eastwood;
- scenariusz: Todd Komarnicki;
- wybrana obsada: Tom Hanks, Aaron Eckhart, Laura Linney, Chris Bauer;
- gatunek: biograficzny, na faktach, dramat.

Eastwood znów stanął za kamerą. Tym razem postanowił opowiedzieć nam historię pilota, który wylądował awaryjnie na rzece Hudson. Jest to prawdziwa historia, media nazywały pilota bohaterem, ale oficjalne śledztwo i tak musiało się rozpocząć.
Od pierwszych minut filmu niby wszystko wiadomo, a reżyserowi i tak się udało zbudować napięcie i silne emocje. Clint umiejętnie dawkuje nam emocje, ale co ciekawe, ich kumulacja wcale nie następuje w momencie uderzenia o taflę o wody. Kulminacja jest kilka minut później - podczas ewakuacji z samolotu i akcji ratunkowej. I tu trzeba podkreślić, że Sully to kolejny film, który jest hołdem dla wszystkich Amerykanów, którzy z poświęceniem wykonują swoją pracę. Piloci, strażacy, policjanci, nurkowie, pracownicy wieży lotów - ich doskonałe wyszkolenie i oddanie pracy sprawia, że awaryjne lądowanie skończyło się bez ofiar śmiertelnych. Pod koniec filmu mamy informację, że podczas akcji ratunkowej było zaangażowanych ponad 1200 osób. W filmie nawet członkowie komisji badającej wypadek, którzy podważają umiejętności pilota są pokazani w życzliwym świetle. Przecież oni również doskonale starają się wykonywać najlepiej swoją pracę. Wszystkie okoliczności muszą przecież zostać wyjaśnione. Sully trochę mi przypominał Deepwater Horizon - oba filmy przypominają jak ważna jest odpowiedzialna praca.

sully scena
Sully to w zasadzie film jednego aktora. Tom Hanks jak zwykle świetnie wypadł, ale nie ma w jego grze fajerwerków.
Obraz Eastwooda jest technicznie bez zarzutu, ale do wybitności czegoś mu brakuje. Nie wykluczam, że Clint dostanie za ten film Oscara, ale to będzie wynikać z tematu filmu. W końcu historia z samolotem, która dobrze się kończy.
Oceniam na mocne siedem. Nadal jestem wielkim fanem Eastwooda.
siedem
Poniżej zwiastun