Ułatwienia dostępu

Stranger Things - sezon 4

stranger things s 4

Stranger Things;
- sezon 4, 2022
- twórcy: Matt Duffer, Ross Duffer;
- wybrana obsada: Winona Ryder, David Harbour, Finn Wolfhard, Millie Bobby Brown, Gaten Matarazzo, Caleb McLaughlin, Noah Schnapp, Natalia Dyer, Charlie Heaton, Sadie Sink, Dacre Montgomery, Matthew Modine, Paul Reiser, Brett Gelman, Tom Wlaschiha, Jamie Campbell Bower, Eduardo Franco, Joseph Quinn, Nikola Djuricko;
- kategoria: Netflix, horror; dramat, science - fiction, serial.

Po dłuższej przerwie dostalismy kolejną odsłonę Stranger Things. Nie sądziłem, że ten sezon dostarczy mi aż takich emocji. Przez pierwsze dwa odcinki walczyłem z sobą by nie wyłączyć serialu i całkowicie zrezygnować z seansu. Dłużyzny, miałkie rozmowy i wszechotaczający klimat szkoły - tego nie dało się oglądać, ale w okolicy trzeciego epizodu akcja zaczyna się rozkręcać i powraca serial, który pokochały miliony.

stranger things s 4 scena
Na ekranie sporo się dzieje a scenarzyści z wielkim talentem połączyli wątki/motywy występujące w poprzednich seriach. Nie wiem czy tak to miało od początku wyglądać, ale mam wrażenie, że całość stała się bardziej spójna. Dobrze też, że narracja w tym sezonie jest prowadzona trzeba wątkami fabularnymi, które nieświadomie na siebie wpływają. To znacznie przyśpiesza akcję i przyciąga uwagę widza. Niestety nadal pozostały dłużyzny i wiele wątków (nazwijmy je obyczajowo-romantyczne) będących zbyt rozwodnionych i zwyczajnie nudnych. Takie wypełnianie na siłę czasu emisji. Tu muszę podkreślić, że odcinki w tym sezonie są wyjątkowo długie. Może powinny być bardziej skondensowane?
Pod względem realizacyjnym wszystko na wysokim poziomie. Fajny montaż, efekty i znakomity soundtrack (chociaż momentami za dużo luźnych piosenek). Aktorsko różnie. Miałem wrażenie, że niektóre postacie były w tym sezonie tylko zbędnym balastem (Mike, Will, Jonathan, dostawca pizzy). Szkoda też iż twórcy nie zaryzykowali zmian stylówek głównych bohaterów. To już w trzecim sezonie było irytujące.
Sezon czwarty oceniam na dziewięć. Mimo wszystko to naprawdę kawał dobrego serialu.
dziewięć
Poniżej zwiastun
https://www.youtube.com/watch?v=DhsHyVDLSQk&ab_channel=NetflixPolska