Ułatwienia dostępu

Rozmowa - 1974

rozmowa 1974

Rozmowa,
(The Conversation) - 1974;
- reżyseria: Francis Ford Coppola;
- scenariusz: Francis Ford Coppola;
- wybrana obsada: Harrison Ford, Gene Hackman, John Cazale, Allen Garfield, Frederic Forrest, Robert Duvall;
- kategoria: film, dramat, thriller, Bafta, Cannes, kultowy.


Coppola nakręcił ten kameralny thriller pomiędzy dwoma częściami Ojca Chrzestnego. W zasadzie to sukces kasowy pierwszej części pozwolił na sfinansowanie Rozmowy. Teraz Paramount nie mógł odmówić.
Harry Caul jest specjalistą od podsłuchów pracującym dla sektora prywatnego. Podejmuje się trudnego zadania podsłuchania pewnej pary na ruchliwym skwerze. Trzy różne rejestratory, w tym dwa dalekiego zasięgu, a potem długi i pracochłonny montaż. Ciężka praca kończy się sukcesem - z bełkotu udaje się wyodrębnić prawie całą rozmowę, w której pada zdanie:
"Zabije nas, jeśli tylko będzie miał okazję".

rozmowa 1974 scena
Czy parze grozi niebezpieczeństwo? Harry ma wątpliwości czy powinien oddać zapis rozmowy zleceniodawcy. Caul jest świetnym fachowcem i zawsze powtarza, że nie interesuje go przedmiot zlecenia, ale ponoć w przeszłości jego praca przyczyniła się do straszliwej tragedii, w której zginęły niewinne osoby.
Znakomity klimat, który buduje zapadający w pamieć motyw muzyczny oraz fragmenty rozmów. Powtarzane wielokrotnie. Do tego fenomenalna obsada i finał. Film, który udowodnił, że Coppola potrafi robic zarówno filmy wielkobudżetowe jak i kameralne produkcje. Na wirtualnej półce postawiłbym ten film obok Powiększenia z 1966 roku.
Oceniam na dziewięć.
dziewięć
Poniżej zwiastun