Ułatwienia dostępu

Rojst - Millenium

rojst 3 millenium

Rojst - Millenium;
- twórcy: Jan Holoubek, Paweł Maślona;
- serial, sezon 3, 2024;
- wybrana obsada: Dawid Ogrodnik, Andrzej Seweryn, Magdalena Różczka, Łukasz Simlat, Zofia Wichłacz, Agnieszka Żulewska, Piotr Fronczewski, Nel Kaczmarek, Tomasz Schimscheiner, Janusz Gajos, Michał Pawlik, Marcin Bosak, Filip Pławiak, Konrad Eleryk, Tomasz Schuchardt;
- kategoria: Netflix, dramat, kryminał, kino polskie, serial, sezon.

Cała polska przygotowuje się do nowego Millenium. Można śmiało, aczkolwiek z lekką obawą patrzeć w przyszłość. Niby można, ale przeszłość nie daje o sobie zapomnieć. W lesie zostają znalezione zwłoki kobiety. Część politykow i śledczych sprawę próbuje przypisać działaniom nazistów w czasie wojny. Dokładne oględziny wskazują jednak iż kobieta została zamordowana po wojnie. To nikomu nie jest na rękę, a przede wszystkim tym, którzy są zamieszani w morderstwo, a obecnie mają niezłą pozycję.


W tle mamy brutalne lata dziewięćdziesiąte, gdzie mafie rządziły razem z miejscowymi politykami, a życie nie miało zbyt dużej wartości. Niby nie minęło tak wiele czasu, ale takie seriale przypominają mi, że mentalnie i wizualnie zmieniło się bardzo dużo.
Zagadka kryminalna w tym sezonie jest sprawnie wymyślona i zrealizowana, ale to nie ona jest najważniejsza. Serial broni się przede wszystkim znakomitą obsadą aktorską. Tu nie ma mowy o kompromisie. Fenomenalny Simlat skradł całe show. I nawet takie gwiazdy jak Seweryn czy Gajos były w jego cieniu. Jak zawsze miałem problem ze zrozumieniem co mówi Różczka. Chyba muszę oglądać z napisami.
Na minus muszę zaliczyć zbyt nachalną muzykę. Dobór kawałków był w pewien sposób zbyt oczywisty. Część akcji działa się w latach sześćdziesiątych - tu twórcy chyba trochę przesadzili z ilością statystów ;).
Pomimo tych mankamentów sezon trzeci dostaje mocne osiem. Dobra pozycja. Życzyłbym sobie by więcej powstawało takich pozycji. Może filmy zamiast seriali? Może na podstawie Kuźmińskich?
osiem
Poniżej zwiastun