Ułatwienia dostępu

Pulp Fiction - 1994

pulp fiction

Pulp Fiction - 1994;
- reżyseria: Quentin Tarantino;
- scenariusz: Quentin Tarantino;
- wybrana obsada: John Travolta, Samuel L. Jackson, Uma Thurman, Bruce Willis, Harvey Keitel, Ving Rhames, Tim Roth, Amanda Plummer, Quentin Tarantino;
- kategoria: gangsterski, kultowy, Światowid, Złote Globy, Złota Palma, Oscar, kasowy;

Mam wrażenie, że są specyficzne roczniki, które są przełomowe dla kinematografii. Do takich lat zaliczam 1994. Rok, który w mojej ocenie jest czasem powstania wielu wybitnych filmów. Do tych pozycji bez wątpienia zaliczam Pulp Fiction. Przez kilka lat szukałem okazji by przypomnieć sobie ten tytuł najlepiej na dużym ekranie. I tak to w nocy dostałem telefon od przyjaciela: Salomon, załatw bilety na Pulp Fiction po śląsku.. no to załatwiłem. ;) I była to świetna decyzja - dobry pomysł by tak odświeżać sobie filmy, które przecież się zna.
Nie wiem czy warto pisać o fabule tak kultowego filmu.. przecież wszyscy ją znają.
Główne, ale przecież nie jedyne, wątki to:
- odzyskanie przesyłki (chyba z kasą) przez Jules'a i Vincent'a;
- opieka nad żoną bossa przez Vincent'a;
- przypadkowe morderstwo w wozie i jego konsekwencje;
- problemy boksera po wygranej walce;
- historia w sklepie i na jego zapleczu;
- napad na kawiarnię..

pulp fiction scena 1

Pewnie wiele przeoczyłem, ale przecież wiemy, że w tym filmie nie fabuła jest najważniejsza. Siłą nośną są absurdalne sytuacje, świetna obsada oraz fenomenalnie napisane dialogi. Mistrzostwo świata - nie bez powodu teksty i fotosy z tego filmu królują w popkulturze.
To teraz garść ciekawostek.
Mickey Rourke odrzucił rolę w tym filmie by robić karierę bokserską. Wiemy jak to się skończyło - facet miał wyjątkowy talent do złych wyborów.
Rolę odrzucił też Kurt Cobain, który miał z żoną zagrać epizodyczną rolę.. Szkoda, bo w tym samym roku popełnił samobójstwo.
Pulp Fiction w Cannes konkurował z Czerwonym Kieślowskiego. Clint Eastwood, który był przewodniczącym jury stwierdził, że niektóre filmy są zbyt nudne, a Ishiguro twierdził, że Czerwony jest zbyt nadęty. To jest różnica pomiędzy Europą, a światem. Mówiłem, że 1994 był wybitnym w dziedzinie kinematografii, a to nie ułatwia wyborów.
Sam tytuł nawiązuje do literatury brukowej. Byle jaka treść wydawana na byle jakim papierze cieszyła się w pierwszej połowie XX wieku w Stanach Zjednoczonych sporą popularnością, a później była źródłem inspiracji dla Hollywood. Horror, noir pełnymi garściami czerpały z tego źródła.
Tarantino głęboko czerpał z popkulturowego dorobku, a później jego twórczość stała się źródłem dla kolejnych twórców. Jest w tym pewna sprawiedliwość dziejowa.

pulp fiction scena 2
Pulp Fiction oceniam na dziesięć. Wybitny, ponadczasowy film, ale Złota Palma powinna powędrować do Kieślowskiego ;p.
dziesięć
Poniżej zwiastun