Ułatwienia dostępu

Przerwane objęcia - 2009

przerwane objecia

Przerwane objęcia,
(Los Abrazos rotos) - 2009;
- reżyseria: Pedro Almodóvar;
- scenariusz: Pedro Almodóvar;
- wybrana obsada: Penélope Cruz, Lluís Homar, Blanca Portillo, José Luis Gómez, Rubén Ochandiano, Tamar Novas;
- kategoria: dramat, thriller, hiszpańskie, kino.


Lena to piękna kobieta, kiedyś dorabiała jako prostytutka, obecnie żona wpływowego, ale dużo starszego od siebie, biznesmena marząca o karierze aktorskiej. Gdy dostaje angaż jej mąż zgadza się być producentem filmu. Podczas prac na planie zakochuje się w reżyserze Mateo. Płomienny romans nie daje się ukryć. Wieści szybko dochodzą do jej chorobliwie zazdrosnego małżonka. Do czego się posunie by odzyskać, albo ukarać swoją żonę? To wszystko zdarzyło się kilkanaście lat wcześniej, te wydarzenia poznajemy w ramach retrospekcji opowiedzianych przez Mateo. Mężczyzna jest niewidomy i pracuje jako scenarzysta. Stare wspomnienia gdzieś głęboko schował, ale pojawia się u niego syn biznesmena. Czego może chcieć po tylu latach? Czy przeszłość nie powinna być zapomniana?

przerwane objecia scena
Almodóvar kolejny raz buduje wielowątkową narrację, gdzie poszczególne fragmenty wydają się być zbędne, nudne, czy też chaotyczne, ale z upływem kolejnych minut wszystkie elementy powoli wskakują na właściwe miejsca i tworzą fabułę kipiącą emocjami i napięciem. Almodóvar ma wielki talent do kreowania niejednoznacznych postaci o złożonych motywacjach. Tu nie może być mowy o kalkach, czy też papierowych bohaterach drugoplanowych. Każdy wydaje się być z krwi i kości. Najbardziej cenię w tym filmie, jak i w całej twórczości Pedro to w jaki sposób ludzie ze sobą rozmawiają. Mówią dużo, na wiele tematów i nie unikają trudnych spraw. Tak jak powinno się rozmawiać z przyjaciółmi - chciałbym się tego nauczyć.
Kolejnym atutem obrazu są nawiązania do innych tytułów filmowych. Nie tylko do wcześniejszych dzieł Almodóvar'a, ale innych ikon popkultury (Hepburn, Monroe).
Oceniam na osiem. To oczko więcej niż sześć lat temu.

osiem
Poniżej zwiastun

 

 


Film powinien zostać ukończony, nawet jeśli masz to zrobić, będąc ślepym.