Ułatwienia dostępu

Podwójne życie Weroniki - 1991

podwojne zycie weroniki

Podwójne życie Weroniki,
(La Double vie de Véronique) - 1991;
- reżyseria: Krzysztof Kieślowski;
- scenariusz: Krzysztof Kieślowski;
- wybrana obsada: Irène Jacob, Philippe Volter, Jerzy Gudejko, Kalina Jędrusik;
- muzyka: Zbigniew Preisner;
- gatunek: dramat.

I znów Kieślowski na tapecie. Ten rok jest mocno filmowy, sporo nadrabiam klasyków. I wiecie co? Apetyt rośnie.. lista pozycji do obejrzenia rośnie, ale też zwiększa się moja biblioteczka o kinie. Systematycznie staram się czytać, ale są tyły. Niektóre pozycje są naprawdę pięknie wydane. Dziękuję wszystkim, którzy przyczyniają się do powiększenia mojego księgozbioru. Taka solidarność w poszukiwaniach ma dla mnie duże znaczenie. Dziękuję.
To może kilka słów o filmie.
Podwójne życie Weroniki to pierwszy film Kieślowskiego po nakręceniu dekalogu, pierwsza pozycja polsko-francuska. Po seansie miałem wrażenie, że ten film jest wprowadzeniem do Kolorów. Jest podobna tematyka, stylistyka, ale także wrażliwość. Nie wszyscy lubią ten styl, ale do mnie mocno przemawia. Piękna Irene Jacob oraz fenomenalna muzyka Zbigniewa Preisnera sprawiają, że film ma niesamowitą siłę oddziaływania.
podwojne zycie weroniki scena
Są dwie Weroniki. Jedna mieszka w Polsce, druga we Francji. Urodziły się tego samego dnia.. są identyczne, ale nie są ze sobą spokrewnione. Łączy je niewidzialna więź, czują ją, ale nie wiedzą o swoim istnieniu. W metafizyczny sposób uczą się na swoich wzajemnych błędach.. w wyobraźni mają sceny z życia swoich lustrzanych odbić.
Nie jest to film łatwy, prosty. Ma w sobie sporo takiego smutku, który nie ma przyczyn. Takiego wewnętrznego niepokoju. Poza nim jest też sporo miejsca na miłość i doświadczanie piękna tego świata, ale czasem brak odwagi, zdecydowania by go świadomie doświadczać. Wiem, że wrócę do tego filmu, ale najpierw chcę sobie przypomnieć Dekalog, który ostatnio został zremasterowany.
Podwójne życie Weroniki dostaje osiem.
osiem
Poniżej zwiastun do tego tytułu

Poniżej cały film na youtube udostępniony przez Studio Filmowe TOR