Ułatwienia dostępu

Podwójne życie - 2018

podwojne zycie

Podwójne życie,
(Doubles vies) - 2018;
- reżyseria: Olivier Assayas;
- scenariusz: Olivier Assayas;
- wybrana obsada: Guillaume Canet, Juliette Binoche, Vincent Macaigne, Christa Théret;
- gatunek: dramat, komedia.

Tego filmu nie planowałem, ale seansu w żaden sposób nie żałuję. Powiem więcej - mocno dziwi mnie średnia na filmwebie (okolice 5).
Fabularnie niewiele się dzieje. Głównymi bohaterami są: Alain, który jest wydawcą, jego przyjaciel pisarz - Leonard oraz ich partnerki. Bohaterowie spotykają się, rozmawiają, mają romanse, marzenia, pracę.. ale najważniejsze jest to jak rozmawiają, i o czym.
Większość rozmów dotyczy rynku wydawniczego o tym jak się zmienia, jakie są potrzeby czytelnika. Mowa o tym, że książki są za drogie, że ludzie czytają/oglądają blogi zamiast książek, rozczarowanie rynkiem e-booków, które mocno są piracone, potrzebie recenzji i autorytetów, ale też nadmiarze byle jakiej literatury, która nie posiada nawet korekty, o tym że ludzie teraz chcą mieć kulturę za darmo... w tym kontekście mowa też o bibliotekach i potrzebie ich zmiany.. jeśli tylko interesujecie się rynkiem wydawniczym/czytelniczym to ten film jest dla Was. Te wspomniane tematy (wymieniłem tylko garstkę) to rzeczy, o których też rozmawia się w Polsce. Mnóstwo problemów i brak jakiejkolwiek recepty. To rozmowy o roli sztuki, kultury w kontekście społeczeństwa, które zmienia sposób konsumowania treści. Czy rynek ma się dostosować czy też odpuścić i wierzyć, że to chwilowa zmiana, a jakość się obroni.

podwojne zycie scena
Są też interesujące rozmowy o tym jaka jest relacja pomiędzy pisarzem, książką, a osobami, którymi inspiruje się pisarz. Czy ma prawo opisywać i zarabiać na ich życiu? Świetne zagadnienia do długich rozmów. Mam gdzieś wrażanie, że powoli zatraciliśmy umiejętność rozmawiania, dzielenia się opiniami. Każdy temat widzimy czarno/biało i nie chcemy wchodzić w dyskusje.
Podwójne życie to mocny głos o współczesnym, mocno zmieniającym się społeczeństwie. Głos, który mówi nie tylko o kulturze/literaturze, ale także o wzajemnych relacjach. Mocno żałuję, że w Polsce nie powstają filmy, w których akcją, tematem są rozmowy.
Obraz Assayas'a oceniam na siedem plus. Ten film przypomniał mi akademickie dysputy, których mi teraz brak.
siedem
Zwiastun poniżej